15 AFSCHEID DUITS FENOMEEN Daar gaat ze. Na zestien jaar zet Angela Merkel er volgende week een punt achter. Haar grote politieke succes dankt ze vooral aan één eigenschap, stelt biograaf Bollmann: geduld. Ze werd getekend door haar erva ringen in de DDR, zoals be kend. Als domi neesdochter groeide Angela Kasner op in een failliete commu nistische heilstaat die in 1990 het loodje zou leggen. Temidden van spionnen en verklikkers leerde ze vroeg wie te vertrouwen was en wie niet - de geheime dienst van Oost-Duitsland, de Stasi, had een dossier over haar. Het waren de ja ren waarin ze zich bekwaamde in de kunst van het zwijgen. ,,Dat, in combinatie met waanzinnig veel geduld verklaart grotendeels haar latere succes in de politiek", zegt haar biograaf, de Duitse journalist en historicus Ralph Bollmann (52). Eind deze maand verschijnt de Nederlandse vertaling van zijn ge prezen pil Angela Merkel, de kanse lier en haar tijd. 67 levensjaren en 16 regeringsjaren vol internatio nale crises, samengevat in 656 boeiende pagina's. Hoe een niet opvallend Oost-Duits meisje met spijkerbroek en pagekapsel de machtigste vrouw van de wereld zou worden en de Mutti van een heel volk. Angela Merkel blinkt uit in zelfbe heersing, zegt Bollmann aan de telefoon vanuit Berlijn. Als parle mentair verslaggever heeft hij de bondskanselier van nabij geobser veerd. Makkelijk had ze het nooit. Als DDR-studente hield ze zich staande in de natuurkunde, toch vooral een mannenwereld. Ook in de politiek beten de haantjes zich op haar stuk. „Mannelijk vertoon van emoties, dat stoere gedoe van jongens onder elkaar heeft ze al tijd gecounterd met rationaliteit en feitenkennis", zegt Bollmann. Plus dat deze dame nooit opgeeft. Bollmann beschrijft een scène uit haar jeugd. Een klein meisje staat bovenop de hoge duikplank. Ze durft niet goed en twijfelt lang. Maar uiteindelijk springt ze toch, vlak voordat de bel klinkt dat het zwemuur voorbij is. Typerend voor Merkel, meent haar biograaf. 'Als het erop aankomt, ben ik wel moedig geloof ik. Maar ik heb een flinke aanloop nodig en probeer zoveel mogelijk van tevoren te bedenken. Spontaan moedig ben ik niet', zei ze er ooit zelf over. Nog iets wat haar markeerde: Merkel weet uit ervaring dat poli tieke en economische maatschap pelijke systemen niet het eeuwige leven hebben. ,,Ze is ervan over tuigd dat het instorten van de DDR niet in de eerste plaats lag aan democratische tekortkomin- gen van het systeem. De DDR viel om, omdat de mensen daar geen fatsoenlijke auto's hadden en niet af en toe met vakantie konden gaan." Voor Nederlandse politici is het misschien een absurde gedachte dat een heel systeem ten onder kan gaan, zegt Bollmann. ,,Merkel heeft het meegemaakt. Ze is ervan overtuigd dat ons vrije democrati sche systeem alleen overeind blijft tegenover autoritaire systemen als we aantonen dat wij ook econo misch efficiënter zijn." ,,Voor mij was de grootste verras sing hoeveel ze in haar toespraken al over zichzelf heeft onthuld. Omdat ze die teksten zo droog en saai voordroeg, lette niet iedereen goed op wat ze zei. Later bleken dat relevante teksten over wie ze is en wat ze wil." Klikt het echt zo goed tussen Mark Rutte en Angela Merkel? ,,Bij officiële bezoeken wordt het vaak zo gebracht alsof zij en Rutte één hart en één ziel zijn. Maar dat valt wel mee. Wat mij opvalt, is hoe de Nederlandse en Duitse standpunten ten opzichte van Eu ropa uit elkaar zijn gegroeid. Zo hard als er destijds in Nederland over de redding van de eurozone en de redding van Griekenland is gesproken, dat hebben we in Duitsland niet gehoord. Zelfs niet op het dieptepunt van de crisis. In Duitsland blijft het overheersende idee dat we ondanks alles baat hebben bij de eurozone." Haar tweede man komt bepaald niet sympathiek over in uw boek. Wat voor huwelijk is het? ,,Joachim Sauer komt er kennelijk slecht af in mijn boek, dat hoor ik vaker. Maar ik vind hem niet onsympathiek. Hij is een stugge persoon, niet overdreven hoffelijk, maar zeer intelligent, vakbe kwaam en een van de weinigen uit de DDR die ook in Duitsland als wetenschapper een echt grote car rière heeft gehad. Hij is ook een van haar belangrijkste politieke adviseurs. Hij heeft een soort droge Britse humor. Merkel houdt ook wel van grapjes. Als de came ra's uitstaan moet je bij haar op passen als je een vraag stelt die zij dom vindt, want dat krijg je dan ingepeperd. Ingewijden weten dat ze best goed andere politici kan imiteren. Ze heeft een Donald Trump in huis." Merkel vindt, schrijft u, dat de Duitsers - en eigenlijk wij allemaal in West-Europa - verwend zijn door onze welvaart. ,,Die weerstand tegen verandering is iets wat haar absoluut niet aan de Duitsers bevalt. Grappig ge noeg was dat precies de reden waarom ze steeds werd herkozen. De grote paradox van Merkel is dat ze als kanselier van de verandering aan de macht is gekomen, maar dat ze uiteindelijk zelf de kanselier van het behoud is geworden." ,,Bij de coronapandemie en bij de overstromingen hebben we kun nen zien wat er allemaal niet werkt in Duitsland: het managen van catastrofes, het federalisme, de ondermaatse digitalisering, de rammelende ouderenzorg. Veel kwam samen in de pandemie. Duitsland is het enige land in Europa dat echt geen idee heeft hoeveel mensen nu eigenlijk zijn gevaccineerd. De reden is dat art sen het niet opgeven, omdat ze anders elke keer een formulier van zes kantjes moeten invullen. Merkel heeft het niet gewaagd de grote problemen aan te pakken, omdat ze weet dat dat in het Duitse federale systeem tamelijk uitzichtloos is. Je moet de deelsta ten meekrijgen voor grote hervor mingen en dan wordt het moeilijk. Kwesties die vooraf weinig kans hebben om opgelost te worden, heeft ze altijd ontweken." GO WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2021 van Angela Merkel Bob van Huët Berlijn Angela Merkel. fotos afp epa Grote geheimen heeft u niet op gedoken in het leven van Angela Merkel. Welke balans maakt u op van de jaren-Merkel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15