Aan het lijntje gehouden 'Als team bepalen wat je draagt' 'Tijdens het sporten moet je dragen wat je fijn vindt' 'Deze discussie heeft ook te maken met gelijkheid' 13 c Hockeyclub USHC laat spelers kiezen wat ze dragen De Utrechtse hockeyclub USHC stelt het rokje voor vrouwen niet meer verplicht, en ook de mannen hoeven geen broekje meer aan. De kledingkeuze is vrij. Hoe kijken drie sportkenners naar deze stille revolutie in de hockeywereld? Fatima Moreira de Melo, oud-international Marieke van der Plas, gymnastiekunie Inge Claringbould, Universiteit Utrecht IN QUARANTAINE DAG 557 Ik durf bijna niet meer te bellen. De af gelopen anderhalve week heb ik al vier keer aan de lijn gehangen met de assistentes van de huisarts. Dus klinkt het aan de andere kant inmiddels: 'O meneer Poorthuis, daar bent u weer.' En dan weet je nog niet wat ze tegen elkaar zeggen als de hand op de microfoon ligt, hoe ze met hun ogen rollen. Maar is het mijn schuld? Nee. Zij heb ben me tweemaal gevaccineerd, maar het RIVM heeft de bevestiging daarvan nog steeds niet binnen. Dus heb ik geen QR-code. Zij weten ook niet hoe dat kan. Proberen het te herstellen. Ik geloof ze. Ik word ook nimmer boos aan de lijn. Blijf zo aardig als maar kan. Het is ook maar stomme bureaucratie, zij zijn maar pionnetjes die wel belangrijker werk te doen hebben. Net als ik. En ik ben geen zeur. Ik neem de meeste dingen in dit leven met een korreltje zout. Mij maak je niet gek. Maar eind deze week, vanaf de 25ste september, mag ik geen restaurant meer binnen, geen kroeg, de bioscoop niet. Nou ben ik in die laatste twee categorieën al maan den niet geweest, maar je kunt zo maar eens de behoefte krijgen. Sta je mooi te kijken. Dus heb ik geen QR-code. Ze weten ook niet hoe dat kan. Proberen het te herstellen De vele mails die ik krijg maken duide lijk dat ik niet de enige ben met dit pro bleem. Er zijn mensen die maar één in enting hebben gekregen (waren al eens ziek), die allergisch zijn, die één prik bij de GGD en één bij de dokter kregen, die überhaupt niet ingeënt wilden of kon den worden, die wel ingeënt werden maar het RIVM hun gegevens niet wil den geven, die zelf wel een QR-code hebben, maar die niet geregeld krijgen voor hun (chronisch zieke) kinderen of ouders, mensen die niet wijs kunnen worden uit de vereiste digitale handelin gen, mensen die belden naar het hulp nummer 0800-1351 maar daar tweeën half uur aan het lijntje werden gehou den, mensen die niet eens door het eer ste bandje van 0800-1351 heen kwamen. Dus ik sta niet alleen. Maar dat maakt de ergernis niet minder. Iedereen heeft de beste intenties. Ik weet het. Maar grrr. Dus ik bel nog maar eens: 'Hallo, met Frank Poorthuis...' Ik hoor hun ogen rol len, geloof ik. GO WOENSDAG 22 SEPTEMBER 2021 'Dat je vrouw bent, zegt niet dat je in rokje wilt rennen' Jurriaan Nolles Utrecht Fatima Moreira de Melo in actie tijdens een interland in Manchester in 2007. foto hh/anp ,,Of de rokjes ooit verdwij nen? Misschien wel. Ik denk dat de keuzes rui mer zullen worden. Want dat je vrouw bent, bete kent niet dat je in een rokje wilt rondrennen. Kijk maar naar Serena Wil liams, die aantrekt wat ze wil, en zelfs in een catsuit speelt als ze daar zin in heeft. Ik hockey niet meer, maar ik kan me best voorstel len dat je als team be paalt dat je in een broekje gaat spelen. Want het gaat niet om mannelijk of vrouwelijk, maar waar je je prettig in voelt. Toen ik in het Nederlands elftal speelde, knipte ik van mijn trainingsshirt de mouwen af omdat ik dat mooi vond. En ik haalde elastiek uit het rokje om dat ik die te strak vond. Daar voelde ik me prettig bij. Ik ben heel erg voor die individuele vrijheid. Het enige wat ik moeilijk vind aan deze discussie is de vraag of het teamgevoel niet verdwijnt. Met een te nue straal je toch unifor miteit uit. Ik kan me niet voorstellen dat de helft van ons team tijdens de olympische finale in een rokje zou spelen en de andere helft in shorts. Van jongs af aan leer je te conformeren aan een team. Dat is ook goed, want door een teamsport leer je samen te werken. Dat het niet om jou gaat, maar om het team. Dus ik zou de meerderheid laten bepalen. Een soort demo cratisch besluit nemen. Wat die keuze is, maakt mij niet uit. Ik had best in shorts of legging kunnen spelen, als we dat alle maal hadden gedaan.'' ,,In 2018 besloot ik dat turnsters met een kort broekje over hun turnpakje aan wedstrijden mochten meedoen. Vooral meisjes in de puberleeftijd had den moeite met het vaak hoog opgesne den turnpakje. Meis jes werden onzeker, omdat je de vormen van het lijf te goed kon zien. Maar vol gens de toen gel dende regels was het klassieke turn- pak wel verplicht. Ik kreeg van veel meis jes vragen. Na drie jaar zie je desondanks maar weinig turnsters met een broek. Sommige meisjes willen het graag, maar dan zegt de ouder of coach: doe het maar niet, want wie weet is het van invloed op de score. Die reac tie heb je al gauw in de sport, waar ver andering traag gaat. Het is lastig om de cultuur binnen een Directeur van KNGU: „Turnsters mochten broekje over turnpak.'' foto kngu sport te veranderen. Er is altijd wel een reden om de kle dingvoorschriften niet aan te passen. Bijvoorbeeld door te zeggen 'dat het al jaren zo gaat' of door te zeggen dat wapperende broek jes niet veilig zijn of omdat mensen het nu eenmaal mooier vinden. Wat ik mooi vind aan deze hoc keyclub is dat ze he lemaal niet hebben gekeken naar al die mitsen en maren, maar gewoon wilde zorgen dat iedereen prettig kon sporten. Ze hebben het lef gehad om de keuze te maken. Als je vanuit de sporter redeneert, kan je ook eigenlijk niet tot een andere conclusie komen. Tijdens het sporten moet je dragen wat je fijn vindt, en dat is voor iedereen an ders. Lieke Wevers vindt het fijn om in echt turnpak te sporten, maar ie mand anders wil zich stoerder kle den. De keuze is aan de sporter zelf.'' ,,Je ziet dat vrou wen die ruigere sporten doen, zo als boksen of voet bal, in tijdschriften vaak sexy worden neergezet. Alsof ze dat ruige karakter van de sport moeten compenseren. Dat zijn gekke dingen, maar het gebeurt wel in de sport, waar het vaak gaat om de sport aantrekkelijk te maken voor een mannelijk publiek. Dat komt steeds meer ter discussie te staan, omdat vrouwen willen dat hun prestatie cen traal komt te staan in plaats van hun ui terlijk. Wat nu in deze ama teursport gebeurt, is interessant. Deze hockeyclub USHC zegt duidelijk: wij willen dat iedereen kleding kan dragen waar men zich pret tig in voelt. Inclusivi- teit speelt al langer een rol in de sport. Vrouwen laten öafe Hoofddocent Claringbould: „Vrouwen laten meer van zich horen.'' foto erik kottier steeds meer van zich horen, en willen niet dat mannen zeggenschap over hen hebben. En wil len dus ook zelf be palen hoe ze zich kleden. Kiezen voor een broekje of een rokje, dat moet niet wor den voorgeschreven door de sport. Dat gebeurt bij mannen ook niet. De discus sie heeft ook te ma ken met gelijkheid. Dat deze hockey club dit doet, is een goede zaak. Want als wij vinden dat sport veel waarde heeft, dat het bij draagt aan gezond heid, integratie en opvoeding, dan wil je niet hebben dat in de sport wordt ge discrimineerd. Want in essentie gaat deze discussie over hoe mannen en vrouwen in de sa menleving willen staan. Dat je reke ning met elkaar houdt en respectvol met elkaar omgaat. En het betekent dat je van je laat horen als er dingen zijn die je niet fijn vindt.'' Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Maar het is nu vier maanden geleden. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13