Een andere herfst dan vorig jaar Handelaren vinden dat transactiekosten banken dan wel goedkoper moeten 9 Er moet een plafond komen voor contante betalingen in Nederland van 3000 euro. Dat is nodig om witwassen van crimineel geld aan te pakken, zegt minister Hoekstra van Financiën. lijks gaan er zo'n 300.000 personen wagens de grens over. En die verko pen gaan vaak contant. En dan gaat het om grotere bedragen dan 3000 of 5000 euro. Peperduur De Bovag, de belangenbehartiger van de autohandel, is een groot voorstan der van giraal betalen. ,,Daar zijn we principieel voor'', aldus een woord voerder. Maar simpelweg een verbod zou handelaren ernstig duperen. De reden is dat geld overmaken in Eu ropa vaak peperduur is. ,,Dat is vaak de marge die de autohandelaar maakt'', aldus de Bovag. Afschaffen van de contante beta ling zou de hele winst van de auto handelaren die over de grens werken, in een keer wegvagen. Daarom wil de Bovag dat eerst de kosten van het be- talingsverkeer sterk omlaag gaan. Bij bedrijven die metaal recyclen vin den jaarlijks tienduizenden contante transacties plaats, schat Hans Koning, directeur van de Metaal Recycling Fe deratie (MRF). ,,Dan gaat het veelal om particulieren die een aanhanger- tje metalen komen verkopen. De meeste transacties zitten onder de 100 euro.'' En zeker onder de 3000 eurogrens. ,,De maatregel zal weinig impact hebben'', verwacht Koning. De MRF juicht het beperken van contante transacties tot 3000 euro volmondig toe. ,,Ook vanwege de vei ligheid. Sommige leden zijn wel eens overvallen en dat hakt er erg in'', zegt Koning. Een verbod vindt hij echter te ver gaan. ,,De klant die een beetje metaal komt verkopen heeft dat geld graag contant. Dat willen we graag zo houden.'' Spanje, Italië, Frankrijk en België wil len die limiet op 5000 euro zetten. Een harde aanpak is dringend no dig. Jaarlijks wordt naar schatting 13 miljard euro crimineel geld witge wassen in Nederland. Banken heb ben al maatregelen genomen. Ze be perken de hoeveelheden contant geld die klanten kunnen afstorten of op nemen. ,,Omdat we zien dat grote hoeveelheden contant geld vaak een relatie met criminaliteit en witwas sen hebben", aldus een woordvoer der van de Nederlandse Vereniging van Banken. Criminelen zullen waar- schijnlijk niet staan te juichen, maar bedrijven die veel met contant geld werken zijn er niet rouwig om als cash wordt teruggedrongen. Zo'n sector is de export van tweedehands auto's. Jaar- Een Libanees die voor 10 miljoen euro aan tweedehands auto's koopt in Nederland en die cash afrekent. Een paard dat voor een enorm bedrag contant wordt verkocht, zonder dat er een contract aan te pas komt. Of een bekende crimineel zonder legale inkomsten die voor duizenden euro's merkkleding koopt in de Amster damse PC Hooftstraat. Allemaal voorbeelden van het wit wassen van crimineel geld door con tante transacties. En dat moet maar eens afgelopen zijn, vindt minister Wopke Hoekstra. Een wetsvoorstel om contante betalingen boven de 3000 euro te verbieden ligt al bij de Raad van State voor advies. Een voorstel dat op brede steun kan rekenen. Ook bedrijven vinden al dat contante geld maar lastig en gevaar lijk. Banken ontmoedigen het ge bruik ook bij hun klanten. Als er alleen relatief kleine betalin gen contant mogen worden afgere kend, wordt het voor criminelen veel moeilijker om de miljarden aan zwart geld wit te wassen. Een dure auto contant afreke nen of een Rolex van tiendui zenden euro's is er dan niet meer bij. Nu ligt de grens nog op 10.000 euro. Dat is ook de limiet die de Eu ropese Commissie voor alle EU-lan- den wil invoeren. EU-lidstaten Frank Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 556 Toen ik vanochtend uit het slaap kamerraam keek zag ik dat-ie gearriveerd was. De herfst. Precies op tijd dit jaar. Wat best een prestatie is als je bedenkt dat ons hele weerbeeld overhoop gegooid is door de klimaat verandering. Alles is anders dezer jaren, maar de herfst van 2021 niet dus. Die is op tijd. Het was bewolkt, een metaalgrijze lucht achter en boven de huizen van de stad. Vieze wolken waren het bijna, die alles buiten een beetje grauwer maakten. Ik voelde 'm ook, de herfst, want het raam stond open en de frisse lucht van de nazomer was veranderd in een echte kou. Het zal niet lang meer duren voordat de kachel weer aan gaat. Al zijn wij laatstokers. Als mijn studerende dochter in de winter bij ons komt, loopt ze linea recta naar de thermostaat en zet die een paar graadjes hoger. 'Het vriest bij jullie', zegt ze dan. Wij zijn meer van de truien en dekentjes. Enfin, ik heb eigenlijk helemaal niks tegen de herfst. Mooie veelkleu rige bossen, lekker wandelweer. En net nu ik dit optik, komt achter die grijze wolken ook al de zon weer te voorschijn. Het valt allemaal wel mee en het mooie van deze herfst is dat-ie vooral niet de herfst van vorig jaar is. Dat was het begin van het chagrijnigste seizoen van dat jaar. Ik heb het even nagezocht: we begonnen aan de tweede golf, al snel een nieuwe lock- down, in Den Haag besloten ze dat we toch maar aan de mondkapjes moesten. Er kwamen weer brieven van school: iedereen moest thuisblijven, corona in de klas. Onze kleinste had koorts, we wisten niet waarvan. We waren superbezorgd. Het zou toch niet? Terwijl nu: ik stond gistermiddag De herfst is precies op tijd dit jaar. Wat best een prestatie is even te praten met een vader die zijn kind kwam afleveren voor het kinder feestje. 'Ze is een beetje snotterig', zei hij. 'Wij allemaal eigenlijk. Zelftestjes gedaan hoor. Maar het is niks.' En ik vertelde dat die van ons ook al een tijdje aan het hoesten was. 'Ook niks ernstigs'. Het is gewoon herfst, de koutjes komen eraan, een griepgolfje wellicht. Misschien wordt het wel een ernstige griepgolf, wie zal het zeggen. Maar we zitten er anders in. De school gaat niet meer dicht, het werk gaat zelfs weer open. We laten ons niet uit het veld slaan. Kom maar op! GO DINSDAG 21 SEPTEMBER 2021 Contant betalen boven 3000 euro moet afgelopen zijn van minister Peet Vogels Rotterdam Handjeklap en cash betalen horen ook bij de paarden- en vee handel. FOTO ERIK VAN T HULLENAAR Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9