H Ouwehand maakt statement met hoed: 'Kappen met kappen' 7 BEGROTING 2022 HOEDJES Bellen, appen, koffiedrin ken, videovergaderen: VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans was er gisteren als gezant van de formerende partijen druk mee. Haar taak: de begroting van het demissio naire kabinet komende week door de Tweede Kamer loodsen. En als extra opgave: kijken of er steun is voor ex tra investeringen zodat 2022 geen 'verloren' jaar wordt, nu de formatie maar voortsleept. Want omdat het kabinet demissionair is én nogal wankel, staan er weinig nieuwe plan nen in de Miljoenennota, terwijl bij voorbeeld de woningnood schreeuwt om maatregelen. Haar opdracht is in zekere zin een test. Ten eerste voor het demissio naire kabinet om te bekijken of het nog voldoende gezag heeft om zijn plannen voor 2022 door het parle ment te loodsen. Maar ten tweede is het een test om te bekijken of een nieuw minderheidskabinet kans van slagen heeft: kunnen er met de versplinterde Tweede Kamer wel compromissen worden geslo ten? VVD, CDA en D66 hoopten Prinsjesdag glans te geven, door met andere partijen extra investeringen te bedenken. Maar die 'schaduwformatie' lijkt al direct vast te lopen. Op pad VVD-leider Mark Rutte stuurde Her mans niet voor niets op pad na de formatiebesprekingen van afgelopen zondag. Informateur Johan Remkes besprak de mogelijkheden van een minderheidskabinet van VVD, D66 en CDA. VVD en CDA willen wel, belastingen voor bedrijven. In het re geerakkoord van 2017 was afgespro ken dat er iets gedaan zou worden aan de lasten voor werkgevers, maar dat bleek lastiger dan gedacht: de di videndbelasting werd uiteindelijk niet afgeschaft en een subsidie voor bedrijven (de BIK) werd weer inge trokken. Een deel van het geld dat daardoor op de plank blijft liggen ko mend jaar, wil het demissionaire ka binet inzetten voor onder meer de aanpak van criminaliteit, sociale ad vocatuur, verbetering van de koop kracht en defensie. Met de ongeveer 1 miljard euro die dan nog over is uit de regeling, hoopt het kabinet 'nood zakelijke dingen' te kunnen doen. Het kabinet is weliswaar demissio nair, maar omdat de formatie zo lang duurt wil het toch wat meer doen aan zaken als woningmarkt en het klimaat. Zaken die niet kunnen wachten op een nieuw kabinet. Speelbal „Door Hermans nu langs de partijen te sturen, willen we ook voorkomen dat de Miljoenennota een speelbal wordt van de Tweede Kamer de ko mende tijd", zegt een regeringsbron. Die angst is ingegeven door wat de Christenunie vorige week deed. Het vertrouwen tussen de vier coalitie partners is niet echt groot meer. En zo kreeg ChristenUnie-voor man Gert-Jan Segers gisteren een telefoontje van Hermans. Veelzeg gend, want de partij is nog steeds een regeringspartij en haar bewindslie den dienen deze week dus mede de Miljoenennota in. De partij voelt zich daar desgevraagd ook aan ge bonden. Maar ook niet aan de héle Miljoenennota. Segers reageerde zuinig op Hermans' verzoek. Hij wil altijd praten. De partij heeft wel wensen, zoals de hogere zorg- salarissen. „Maar of we er uit gaan komen, weten we niet", zegt een woordvoerder van Segers. D66 niet. Eerst wil D66-leider Sigrid Kaag zekerheid of andere partijen bereid zijn het kabinetsbeleid te steunen. Anders is zo'n minder heidskabinet een doodgeboren kindje. Hermans merkte gisteren bij haar rondgang langs de (zoals Rutte hen noemt) 'partijen van het brede mid den' dat die steun niet vanzelfspre kend is. Integendeel zelfs. PvdA en GroenLinks gooiden direct de deur dicht. GroenLinks-leider Jesse Klaver wil wel onderhandelen over deel name aan een meerderheidskabinet. Maar niet in achterkamertjes een soort schaduwformatie houden. ,,Wij gaan een minderheidskabinet niet gedogen", zegt hij. ,,Wij komen deze week zelf met voorstellen en dan zien we wel of de regeringspar tijen die steunen. Als je geen meer derheidskabinet wilt, krijg je dit: dan moet je voor elk voorstel in het debat met de Kamer zoeken naar steun voor je plan nen." En dat maakt het lastig voor het kabinet. De plannen van PvdA en GroenLinks (afschaffing verhuurdersheffing, sluiten kolen centrales) kosten heel veel miljarden, die weer elders vandaan moeten ko- Wij gaan een minderheidskabinet niet gedogen men. En zo veel geld wil het kabinet niet op tafel leggen. Het maakt niet alleen de formatie ingewikkeld, maar ook de begroting voor 2022. Het kabinet is al dik een half jaar demissionair en de vier coa litiepartijen waarop de regering leunt, voelen zich steeds minder ge bonden aan samenwerking. Dat s bleek vorige week nog maar eens toen de Christenunie zeer tegen de zin van WD, D66 en CDA in een motie indiende om de zorgsalarissen te verho gen, te betalen uit hogere Het moet afgelopen zijn met subsidie voor biomassa, vindt Partij voor de Dieren-fractie- leider Esther Ouwehand. Dit jaar draagt ze een gekapte boom als hoge hoed. Het is de tweede keer dat Ou wehand als politiek leider van de Partij voor de Dieren aandacht vraagt voor een issue waarover haar partij zich zorgen maakt. Haar voorganger Marianne Thieme deed het veertien keer en veel mensen zijn benieuwd waar de PvdD nu mee komt. Als de koning vanmiddag de troonrede voorleest, zoekt de tele- visiecamera in de Haagse Grote Kerk de hoed (met de tekst 'Kap pen met kappen') en de outfit van Ouwehand. Het is een ingetogen, maar niet te missen statement. ,,In de troonrede komt een belangrijk onderwerp als de leefbare aarde bijna niet aan bod. Dier, natuur en milieu trekken aan het kortste eind. We willen niet alleen met debatten en Kamervragen maar ook met expressieve politiek dat op de agenda zetten.'' ,,De politiek van de botte bijl moet stoppen. We verzetten ons tegen het opstoken van hout. Het stoot meer CO2 uit dan steenkool. De laatste kabinetten hebben daar 11 miljard euro aan uitgegeven. Zo krijg je geen draagvlak voor kli maatbeleid. Je zult als overheid zelf de goede keuzes moeten ma ken als je wil zorgen dat de burgers de juiste keuzes maken. ,,We hebben een meerderheid ge kregen voor een tijdelijke stop op subsidie, maar we willen een defi nitieve stop. De afgelopen jaren kregen we steeds meer steun, nu ook van GroenLinks en PvdA. In onze biomassacentrales verdwijnt hout uit Estland en Amerika. En Nederlands resthout. Hier kappen we ook veel. Cijfers laten zien dat tussen 2013 en 2017 achtduizend voetbalvelden zijn gekapt.'' ,,Er is nog niets gebeurd. Dat voor nemen is wel goed, maar het is nog veel belangrijker om bestaande bomen niet te kappen. Het kabinet kan afzien van het kappen in Ame- lisweerd om de snelweg te verbre den, dat scheelt weer een zwik bo men. Voordat die nieuwe bomen kunnen wat de oudere bomen nu doen, zijn we jaren verder.'' - Jan Hoedeman GO DINSDAG 21 SEPTEMBER 2021 Begrotingsmissie Sophie Hermans lijkt al op dag één te stranden Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag - Jesse Klaver GroenLinks VVD-fractie- voorzitter Sophie Hermans. foto anp Waarom zet u dit jaar de bio massa in de schijnwerpers? U hebt dit jaar toch al een motie aangenomen gekregen tegen de subsidies voor biomassa? Fractieleider Esther Ouwe hand van de Partij voor de Die- ren. foto emiel muijderman Hoe zit het met die aanplant van een miljoen bomen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7