Aannemer deelt fietsbellen uit op school Agrariërs vechten gedoogbesluit380 kV-lijn aan 7 BOUW ELEKTRICITEITSMASTEN SWITCH WAARSCHUWT VOOR VRACHTVERKEER^ Tingelingelingeling!!! Een kakofonie van fietsbelgeklingel klonk gisteren in de pauze over het schoolplein van het Calvijn College in Krabbendijke. Alle leerlingen kregen een bel van aannemer Switch. De fietsbellen zijn een slim cadeautje van het bedrijf dat mo menteel rond het dorp de basis voor de bouw van grote elektriciteitsmas- ten legt. En Switch kwam de leer lingen waarschuwen: pas op voor de vrachtwagens!.. Dankzij de aandacht die ze trekken, krijgen de mensen van Switch het ook voor elkaar om de boodschap achter het presentje toe te lichten. Voor de aanleg van de nieuwe 38okV-lijn van Tennet door Zuid-Beveland worden er ook rond Krabbendijke binnenkort grote windtrackmas- ten neergezet. En dus rijden er vrachtwagens rond met beton, staal, heipalen en mastdelen. Die voertuigen hebben een grote dode hoek. En dus, wordt de leerlingen verteld, moeten ze nooit naast of vlak voor of achter de vrachtwa gens fietsen of stilstaan. En voor de zekerheid kun je de vracht auto's beter maar voor laten gaan, ook als je eigenlijk zelf voorrang hebt. Hoge masten Leerlinge Nina Sinke moet over smalle wegen naar school, vertelt ze. Ze woont boven Kruiningen, in 'de buiten'. ,,Ik kom wel regelma tig zwaar verkeer tegen onderweg. Maar echt gevaarlijk vind ik het niet. Het zijn nogal rechte wegen, dus het is wel overzichtelijk alle- maal." De masten die eraan ko men, die kent ze wel, want er ko men er twee te staan in de fruit- gaard van haar ouders. ,,Dat geeft wel een hoop gedoe. Er moet een weg heen, en er moesten natuur lijk bomen van ons weg." Anderen hebben zelden proble men met zwaar verkeer, geven ze aan. Maar daar schuilt nu mis schien ook net het gevaar, want zeker als je er niet op rekent zit een ongeluk in een klein hoekje. Meer dere leerlingen vertellen over een meisje uit Yerseke dat werd aange reden door een groot voertuig en Ik kom wel regelmatig zwaar verkeer tegen onderweg, maar echt gevaarlijk vind ik het niet ernstig gewond raakte. Het heeft indruk gemaakt. Veel werk Volgens Peter-Bert van Herwij nen, omgevingsmanager bij Switch, wordt er de komende tijd veel werk verricht. Switch legt de funderingen voor de masten die tussen Rilland en Kapelle komen. De andere helft van het tracé, tus sen Kapelle en Borssele, is in han den van aannemer BAM. Die is al een stuk verder, maar ook Switch gaat nu gas geven. ,,Bij Rilland lig gen de eerste funderingen er nu. Op andere plekken, zoals hier rond Krabbendijke, zijn we nog aan het boren of heien." De hele lijn tus sen Rilland en Borssele, met ruim tweehonderd palen, moet in 2023 in gebruik genomen worden. ,,Bij TenneT is het slikken of stik ken. De onderhandelingen over de aanleg van de hoogspanningslei ding bestaan uit het opsturen van een contract met een kruisje waar je je handtekening kan zetten. Ver der valt er niets te bespreken", zei agrariër Kees Goense tijdens een rechtszaak in Den Haag. Daar be- streden Kees en Corrie Goense een zogenoemd gedoogbesluit van de minister van Infrastructuur en Wa terschap om de aanleg van de mas ten en leidingen op, langs en over het land van Goense bij de West Langeweg mogelijk te maken. Goense ging eerder niet akkoord met de voorstellen van TenneT waarna de minister een soort dwangbesluit nam. Straling Goense is allereerst niet blij dat haar boerderij straks tussen twee enorme hoogspanningsleidingen ligt ingeklemd. Ten noorden ligt op 80 meter al een 380 kV-leiding en straks komt er nog één bij op 80 meter ten zuiden van de boerderij. Volgens Kees Goense levert dat voor zijn vee te veel elektromagne- tische straling op, omdat een wei land straks half onder de hoogspan ningsleidingen ligt. Volgens de raadslieden van de minister en Als er uitkomt dat er te veel straling is zal er wat moeten gebeuren TenneT is de elektromagnetische straling al onderzocht tijdens een eerder procedure over het inpas singsplan van de nieuwe 380 kV- leiding. ,,Zelfs uit het onafhankelijke STAB-onderzoek bleek dat er niets aan de hand was", zei rechter en staatsraad Aaldert ten Veen, ,,wat moet er in uw ogen dan nog gebeu ren." Daar was Goense duidelijk over 'meten is weten'. ,,Laat TenneT maar meten straks en als er uitkomt dat er te veel straling is zal er wat moeten gebeuren." Uitkopen En wat er moet gebeuren weten Kees en Corrie ook wel: uitkopen van het boerenbedrijf en de land bouwgronden. De familie Goense wil het liefst onteigend worden, omdat ze vreest dat er straks niet meer te boeren valt en dat de waarde van de tussen de hoogspan ningssnelwegen ingeklemde boer derij enorm keldert. TenneT en het ministerie van In frastructuur en Waterstaat vinden onteigening niet nodig aangezien uit onderzoek blijkt dat er op en rond de boerderij geen gezond heidsrisico's zijn. Verder vindt Goense dat de ge hele procedure over moet omdat er geen fysieke hoorzittingen zijn ge houden. En dat zou de wet voor schrijven. Staatsraad Ten Veen dacht daar iets anders over en wees er op dat er tijdens de coronacrisis wel degelijk digitale en telefonische hoorzittingen zijn geweest. Goense zei dat hij daar niet aan mee had ge daan. Hij vindt het noodzakelijk vindt om mensen tijdens dergelijke hoorzittingen direct in de ogen te kunnen kijken. Of de Raad van State om die of andere redenen het gedoogbesluit vernietigt, blijkt binnen enkele we ken. dinsdag 21 september 2021 BE Martijn de Koning Krabbendijke - Nina Sinke, leerlinge Calvijn College Alle informatie over de aanleg van de lijn is te vinden op zuid-west380kv.nl/west. Kijk op de site bij /video Campagne scholieren: Pas op voor werkverkeer Akkerbouwers en veehouders Kees en Corrie Goense uit 's- Heerenhoek waren gisteren bij de Raad van State niet te spre ken over de onderhandelingen die energieleidingbedrijf Ten- neT voert om een nieuwe 380 kV-hoogspanningsleiding aan te leggen. Jan van Ommen Den Haag/'s-Heerenhoek - Keen Goense, agrariër SWITCH«j Veel zwaar verkeer komen Ralph de Rijder en Willianne Jansen niet tegen als ze naar school fietsen, vertellen ze. Maar een extra fietsbel, ach, die kun je altijd wel gebruiken! foto cynthia cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52