7 Met hun nieuwe cd voltooit de Middelburgse band Sunshine Cleaners een trilogie over mensen die de wereld mooier maken. Zanger en tekstschrijver Sjef Hermans: ,,Ik heb ervan geleerd dat ik nog heel wat kan verbeteren aan mezelf." De cd Silent voices, ge wijd aan het leven en werk van predikant Dietrich Bonhoeffer, vormde het startpunt voor de trilogie. ,,Hij stelde zich ten dienste van anderen. Terwijl hij zelf door de nazi's in de gevan genis was gezet, bood hij anderen troost. Ik heb mezelf afgevraagd: hoe zou ik zijn in zo'n situatie, hoe zou ik handelen? Ik heb van me zelf geen hoge pet op", bekent Sjef Hermans. Bonhoeffer zette Hermans op het spoor van andere 'gewone mensen die onder ongewone om- standigheden tot bijzondere din gen in staat zijn': Etty Hillesum, Greta Thunberg, Esther Bejarano en Witold Pilecki. Hun verhalen verwerkte hij in liedjes voor het al bum Sad songs for us to bear. ,,Dat zijn al twee cd's waarvan de titel begint met een s, en dat is met de derde ook zo", grinnikt Hermans, om nog maar een rode draad te benoemen. Want de nieuwste plaat van Sunshine Cleaners heet: 7 Acts of Mercy - Ze ven werken van barmhartigheid. Ook hierop is het mooier maken van de wereld het centrale thema. Hermans: ,,Wij zijn als band niet kerkelijk, maar als je naar de zeven werken van barmhartigheid kijkt, dan gaan die ook niet over de kerk, maar over hoe je met elkaar omgaat. Zoals Bonhoeffer zei: de kerk is niet een gebouw, de kerk is de straat, de omgang met elkaar." 7 Acts of Mercy telt veertien lied jes: twee per 'werk' van barmhar tigheid. Negen ervan schreef Her mans zelf, vijf zijn bewerkingen van bekende liedjes. Zoals Bring me a little water Silvy, bekend in de wat snellere folkversie van Lead Belly en in de gospelvariant van Sweet Honey in the Rock. ,,Het is een liedje over de tijd van de sla vernij. Breng me wat water Silvy. Dat gaat over het tweede werk van barmhartigheid: het laven van de dorstigen." Over het laven van de dorstigen schreef Hermans zelf het nummer Hangin coffee. „Uitgestelde koffie. Koffie die je koopt voor iemand die je niet kent en die de koffie drinkt als jij er niet bent." De in spiratie vond hij in een verhaal over Napels in de oorlog. ,,Rijkere mannen bestelden in een café drie kopjes koffie. Eéntje dronken ze op, de andere twee lieten ze achter voor mensen met weinig geld. Mijn negende werk van barmhartigheid zou zijn: geef de mens cultuur WERKENVAN BARMHARTIGHEID Voor elk kopje koffie hing een pa piertje aan de muur. Als die ar mere mensen kwamen, vroegen ze: 'Hangt er nog koffie?' Dat is zo'n klein gebaar, maar het bete kent zo veel." Zo geeft Hermans het thema een eigen invulling die herkenbaar is in het leven van elke dag. ,,Ik kocht vorig jaar een boek over de crisisjaren in Amerika, bijna hon derd jaar geleden. Eén van de foto's maakte grote indruk op me. Die gaat over een voedseluitgifte. De dame die dat verzorgde, werd de 'witte engel' genoemd. White Angel Breadline heet het nummer dat ik erover heb gemaakt. Dat was honderd jaar geleden. Maar kijk je naar de samenleving van nu, dan zie je overal voedselbanken." Met de nummers over barmhar tigheid wil Hermans de luisteraar prikkelen en aan het nadenken zetten. Zoals het schrijven ervan ook tot zelfreflectie leidde. ,,Van het werken aan deze drie cd's heb ik geleerd dat er aan mezelf nog heel wat te verbeteren is. Ik doe mijn best, maar er zijn zo veel kleine dingen die ook ik vergeet. Je kunt het afkopen en zeggen: ja, maar ik doneer ook aan Amnesty International, aan Artsen Zonder Grenzen. Dat doen wij ook wel, mijn vrouw is daar nog consciënti euzer in dan ik. Maar zoiets als ex tra koffie bestellen en achterlaten voor iemand die het niet kan beta len, ja, dat is wel een voornemen dat ik nu heb." Maar goed, dat vindt hij tegelij kertijd een van de gemakkelijkste barmhartigheden. ,,Net als iemand eten of kleren geven, dat is niet zo moeilijk." Begraaf de doden - het zevende werk van barmhartigheid - staat daarom het dichtst bij hem. ,,Omdat dat het zwaarste is. Ie mand een waardig afscheid geven, dat is het laatste wat je kunt doen." Paus Franciscus voegde overi gens een achtste barmhartigheid aan het rijtje toe: zorg voor de schepping. ,,Vanwege de milieu problemen", legt Hermans uit. Hij lacht. ,,Ik wil er nóg wel één aan toevoegen. Tijdens corona hebben we gemerkt hoe enorm we muziek en kunst missen. Dus mijn ne gende barmhartigheid zou zijn: geef de mens cultuur." dinsdag 21 september 2021 Sunshine Cleaners speelden afgelopen zaterdag in de Grote of Barbarakerk in Culemborg muziek van hun nieuwe cd 7 Acts of Mercy. De band bestaat uit Sjef Hermans, Jacqueline Heijmans en Geert de Heer (vlnr). fotos raphael drent De zeven barmhartigheden op muziek Sjef Hermans: ,,De zeven werken van barmhartigheid gaan niet over de kerk, maar over hoe je met elkaar omgaat." Maurits Sep Middelburg - Sjef Hermans De christelijke traditie kent zeven manieren waarop gelo vigen barmhartigheid tonen: 1. Spijs de hongerigen 2. Laaf de dorstigen 3. Kleed de naakten 4. Herberg de vreemdelingen 5. Bezoek de zieken 6. Bezoek de gevangenen 7. Begraaf de doden Sunshine Cleaners treden vrij dag 24 september vanaf 22.00 uur op tijdens festival Herfst EEF in Wissenkerke en zondag 26 september vanaf 14.30 uur in 't Kerkje in Ellewoutsdijk. De cd 7 Acts of Mercy is vanaf nu te koop voor 10 euro plus 2,88 euro porto. Bestellen kan via thebigchief37@gmail.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39