Bordjes wijzen nu de weg naar onbekend stukje Ritthem Pleviertjes uit nest geplukt Dauwendaele en Geere 6 GEZOCHT. FIETSKOERIERS VELOMEDI In juni is door de politie een bende opgerold die zich bezighield met overvallen, drugshandel en rip- deals. De leden wonen in Dau wendaele en zorgden ook met name daar voor problemen. Door de harde aanpak van de overlast in die wijk, konden leden worden op gepakt en nam de overlast af. We gaan rotgedrag niet belonen Vlak voor de zomervakantie ontstonden problemen in het Geeregebied en bij winkelcentrum Tref. Er is sprake van meer dan al leen baldadigheid. De jongeren maken zich volgens de gemeente tevens schuldig aan intimidatie, bedreigingen, drugshandel. Bewo ners van portiekwoningen in het gebied hebben ook gemeld dat er gericht met vuurwerk op balkons is geschoten. Verschuiving Of sprake is van een verschuiving van problemen van Dauwendaele naar het centrum, is niet duidelijk. Wel bevestigt Simons dat jongeren die tot de Dauwendaele-groep be horen ook in het centrum voor problemen zorgen. ,,Maar welke jongeren dat zijn, weten we nog niet. Daar doen we nu onderzoek naar." Daarbij worden ook Welzijn Middelburg, scholen, onderne mers, bewoners en Woongoed Middelburg betrokken. ,,Heel belangrijk is dat we ook met de ouders van jongeren gaan praten", zegt Simons. ,,Soms we ten die niet wat hun kinderen uit spoken, soms hebben ze er geen grip op. Maar eerder in Dauwen daele en langer geleden ook in Ar- nemuiden hebben we ervaren dat het wel helpt als we de ouders hier ook op aanspreken." Particuliere beveiliging Ondernemers in winkelcentrum Tref hebben particuliere beveili ging ingeschakeld om de overlast tegen te gaan. Dat heeft deels ge holpen, maar het effect was dat de problemen weer terugkeerden in het Geeregebied, waar ze aanvan kelijk ook waren begonnen. De eerste signalen dat er iets mis was, kwamen na meldingen van vanda lisme in de parkeergarage Geere. Simons denkt dat in de corona- pandemie een deel van de oorzaak van de overlast ligt. ,,De Dauwen- daele-groep was er voordien al. Maar in coronatijd hebben we meer groepen zien ontstaan die her en der rondhangen en overlast geven. Zoals in Klarenbeek, bij kasteel Ter Hooge en in de Veerse Poort bij de Geersesweg. Er was een tijdlang niks te doen voor de jeugd. Maar dat is allemaal geen excuus. Chillen mag, overlast en criminaliteit niet." Daarom behoren cameratoezicht en gebiedsverboden tot de opties om op te treden. ,,We gaan rotge- drag niet belonen." Het Meulpadje kennen ze er nog wel. Maar van 't Nieuwe Durp hebben de meeste Ritthemmers waarschijnlijk nog niet eens gehoord. Dat gaat veranderen. In het dorp zijn borden gezet om de historie levend te houden. En als iemand die historie kent, dan is het Leo de Visser wel. Hij weet alles van Ritthem. „Vroeger stikte het hier van de paadjes. Het werd boeren ook verplicht die aan te leggen om hun land heen. Nu maar hopen dat het bord niet wordt vernield, want we hebben geen geld voor een nieuwe En daar stond vroeger een molen, een meulen, dus dit werd het meulpadje." Verdwenen boerderij De molen is omgewaaid en de de boerderij die op de molenwal werd gebouwd is nu een bed and breakfast, maar het paadje ligt er nog. Wie er zijn hond uitlaat en zomaar een ommetje maakt, kan voortaan op een bord lezen waarom het paadje zo heet. Ook in het bos is een bord gezet, om te herinneren aan een verdwenen boerderij. En nog eentje bij 't Nieuwe Durp, een oud buurt schap aan de rand van Ritthem. De borden zijn geregeld door de Ritthemse dorpsraad en be taald door de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. „Normaal gesproken betalen gemeenten ook mee", vertelt medewerker Naomi Oostinga, ,,maar de ge meente Vlissingen deed dat niet. Dus hebben wij het maar hele maal betaald. Nu maar hopen dat het bord niet wordt vernield, zo als steeds gebeurt bij het bord van Welzinge, want we hebben geen geld voor een nieuwe." Emile Calon Oranjezon Boot en de andere vrijwilli- gers hebben niet zelf gezien dat die kuikens zijn opgege ten. ,,Maar we bezochten re gelmatig het strand en plot seling waren ze verdwenen. Ze waren nog te jong om uit te vliegen, dus dan weet je het wel, die zijn ook prooi geworden." Er stonden wildcamera's, maar die heb ben geen activiteiten van vossen waargenomen. ,,Het moeten dus vliegende rovers zijn geweest." Volgens Boot blijkt langs een groot deel van de Neder landse kust dat het dit jaar een slecht seizoen was voor de bontbekplevier. ,,Opge- geten, weggewaaid, over spoeld. Overal ellende. Al- leen op de zeedijk bij Ritt- hem zijn een paar nestjes uitgekomen en die dieren zijn ook uitgevlogen." Volgend jaar wil de vogel werkgroep opnieuw probe ren om nesten van de bont- bekplevier te beschermen door er kooien over te zetten tegen rovers. De vogelsoort wordt steeds zeldzamer. Hij broedt op open, zandige en slikkige plaatsen waardoor meeuwen en kraaien ze al snel in de gaten hebben. ,,Als het dier wat flexibeler zou zijn met het kiezen van zijn broedplek zou het meer overlevingskansen hebben. Maar helaas kiest het voor broeden op het strand." dinsdag 21 september 2021 Overlast crimi-jeugd onder loep WA Een deel van de jongeren die voor ernstige overlast zorgen in de binnenstad van Middelburg behoort tot de Dauwendaele- groep. Maar er horen meer jon geren bij, uit de hele gemeente, zegt wethouder binnenstad Chris Simons. ,,De samenstel ling wisselt." Maurits Sep Middelburg -Chris Simons, wethouder Wendy Wagenmakers Ritthem - Naomi Oostinga, SLZ ,,Niets is uitgevlogen. De meeuwen en kraaien heb ben ze te pakken geno men." Jos Boot van de Vo gelwerkgroep Walcheren was enige tijd terug nog zeer goed gemutst omdat op en bij het strand van Oranjezon broedende bontbekplevieren zaten en voor het eerst in tien jaar tijd er zelfs dwerg sternen uit het ei waren gekropen. ,,Maar geen van die jonge vogeltjes heeft het gered." Meulpad Wandelaars op het Meulpad in Ritthem kunnen voortaan lezen waarom het paadje zo heet. Links van het bord initiatiefnemer Leo de Visser, rechts Naomi Oostinga van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. foto dirk-jan gjeltema Benjefietsliefhebberen lijkt het je leuk om tenminste 1 dag in de week medicijnen te bezorgen in regio Vlissingen? Solliciteer dan direct via: www.velomedi.nl/vacatures Bezorgservice voor apotheken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38