Noe is toch aoles beter 4 Na de lockdown had iedereen opeens een andere baan Streektaal PERSONEELSTEKORT IN ZEELAND HET ERGST Nog nooit was het zo moeilijk om aan personeel te komen. De Zeeuwse winkeliers zijn de wanhoop nabij. Is er straks nog wel ergens een winkel open op koopavond of koopzondag? Kortere openingstijden of een dag minder open, is voor sommigen nu de enige optie. Nergens in ons land is het tekort aan mede werkers zo hoog als in Zeeland. Wie nu werk zoekt in een kledingwinkel, een drogisterij, een brillenzaak, een elektronica winkel of in een doe-het-zelf-zaak kan kiezen. Nu het kabinet beslo ten heeft dat Nederland zo goed als van het slot gaat en de winkels ook weer meer mensen binnen mogen laten, stijgt het aantal vaca tures naar het niveau van vóór de coronacrisis. José Prins van La Bella Cucina in de Vlissingse Walstraat doet al lang niet meer aan koopavonden. ,,Bij koopzondagen is het ook spannend elke keer, of dat lukt of niet. Iedere keer weer moet je van je team een extra inspanning vra gen. Nee, de koopzondag is niet meer heilig, wat mij betreft." De Italiaanse specialiteitenzaak geeft ook kookworkshops. Al thans: voor zover mogelijk. ,,We moeten aanvragen voor kook- shops momenteel vaak afwijzen", zegt Prins spijtig. ,,Gaat gewoon niet. Ik kan mijn personeel niet vragen ook nog eens 's avonds en in het weekeinde workshops te doen - ze zetten allemaal al een tandje bij omdat we te weinig mensen hebben." De hele zomer staan er al vaca tures open. ,,Ik ben eigenaar, daar naast heb ik vier parttimers en drie zaterdagkrachten. Vorig jaar was ik zeven dagen per week open, maar dat kan niet meer. Je moet soms ook kunnen opladen. Ideali ter zouden er twee parttimers bij moeten. We moeten hier altijd met twee, drie man staan, want we zijn winkel, lunchroom, cate raar én we bezorgen lunches. Eén is het minimum, maar er komen gewoon geen mensen op de vaca tures af. En dat terwijl wij alleen overdag open zijn en ik als werk gever heel flexibel ben. Ja, er is eens iemand op gesprek geweest: die zou nog eens terugkomen. Nooit meer gezien. Weet je wat het is, ze kunnen momenteel uit duizend vacatures kiezen." Andere baan Bij restaurant De Dighter aan het Bellamypark in Vlissingen heeft de wal het schip gekeerd. Eigena resse Jacqueline de Meijer: ,,Na de lockdown waren we veel perso neel kwijt. Iedereen had opeens een andere baan. We kregen de vacatures niet meer ingevuld." De openingstijden zijn nu aangepast. De Meijer: ,,Als we net als vroeger zes dagen per week van 10 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds open hadden willen blijven, hadden we er twee personeelsleden bij moe ten hebben: een in de keuken en een in de bediening. Dat is niet gelukt. In het begin hebben we zelf extra hard gewerkt, maar een maand geleden hebben we de knoop doorgehakt. Zo gaat het niet meer, zei ik tegen mijn man. Zes dagen lang van begin tot eind, dat hield ik niet meer vol. Nu gaan we om 12 uur open in plaats van 10 uur 's morgens en zijn we nog maar vijf dagen open. We hebben nu een kleiner, maar goed op el kaar ingespeeld team. Wat mij be- treft het beste besluit dat we ooit hebben genomen. Eindelijk niet meer op je tenen lopen en ieder een twee vaste vrije dagen." Ook bij de buren, Ristorante Pizzeria Lungo Mare, is de nood hoog. ,,We zijn noodgedwongen van zes naar vijf dagen per week gegaan", vertelt eigenaar Fred Ha- rinck. Dan nog mogen er niet te veel gasten komen. ,,Ik moet elke dag tientallen klanten wegsturen. Een vol restaurant, dat trekken we gewoon niet." Het omzetverlies bedraagt 60 procent, rekent hij voor: ,,Daar ben ik echt niet blij Wat bin ze toch klein, de joengste voetballertjes die op zaeterdagochen as een kudde mini-schaepjes rondlope op 't voetbalveld, opend een keer tegen de bal te kunne trappe. De meêste wete nèt in welke richting. Vaoders en moeders moete dikkels nog de schoenen andoe. As ze di d'r eihen toe beperke, is di mee te leven Ik trapte meer dan 65 jaer gelee ook as kind tegen een bal. Mè wat een verschil. Het aantal fesoenlijke ballen was zeer gering bie ons op 't durp. De bezitters moest je nie tegen d'r aeren instrieke. Spele op een voetbalveld was ondienkbaer. Me zochte ons heil op weien, op een 'vroon' achter de dune, op strange of op de weg. Me speelde op onze laerzen. Dan kon je ook makkelijker een bal uut een dulve aele. Op strange aode me de ruumte mè di kwaeme laeter badgas ten, die wouwe he zunne in ons strafschopgebied. Bie de fietsemaeker an de provinci ale weg nè Koukerke waere ook de start en finish vo 'lope of fietse rond de Tol'. De Tol was het noe nog be- staende uus wat ooit een toluus was. Wan behalve voetballe, waere d'r ook nog andere sporten, die ons deeë. Noe nie mi vo te stellen; ardlope over de provinciale weg, mee onoverzich telijke bochten! En nog gevaerlijker; op onze fiets, zonder versnelling, de zelfde route rieë, zo ard mogelijk Di ware ook tieden dat de ballen in 't schuurtje bleve leie omdat het knikkertied was. Overal op durp knikkerde me, voral in de gleuven, wi ze, bie de middenstanders, fietsen in konde zette. Voetballe in clubverband dee je nie op de laogere schole. En een trap veldje was ons nie gegund. Toch bleef voetballen vo mien de leukste bezig heid. Pas op m'n tiende verjaerdag kreeg ik een echte nieuwe bal, een nieuw soort, een plestieke bal. 'Net zo goed en vee hoekoper', aode ze in de winkel in Middelburg tegen m'n moeder gezeid. Dat soort ballen bleke nie tegen prikkeldraed te kunnenIk was wi snel balloos. Zwaerste uren Pas toen ik van de laogere schole af was, wier ik lid van het Zoetelanse de Meêuwen. De joengste groep was de leeftied vanaf twaolf jaer. Voet- balle op zaeterdagochen was er toen hlad nie bie. Ik moest nog tot naebie éên ure in de vroehe middeg nè schole in Middelburg. En dan nog de leste twi uren tekenles bie juf B. Ik wete nie vo wie het de zwaerste uren waere, vo naebie dertig puberende huus of vo de juf. Toen ik een keertje om alf tweê moest voetballe in Westkappel vroeg ik de directeur of ik eerder uut schole mocht en zei d'r bie: ,,Het is toch mè tekenen!" Dat ao ik nie moete zeie. Toch kwam 'n, nog net op tied, in 't lokaal zeie da'k weg mocht. Juf B. eit het wè nie erg gevonde. Ik ao toch iets meer talent vo voetballen dan vo tekenen! In deze tied, lopend langs de vel den op zaeterdagochen, dienk ik wè es: ,,Noe is toch aoles beter!'' dinsdag 21 september 2021 PC 'We moesten vaker dicht, maar was Ondine van der Vleuten Vlissingen -Jacqueline de Meijer, restaurant De Dighter Kitty Wagenaar van Eet- en koffie huis 't Geveltje in Goes krijgt in af wachting van nieuw personeel hulp van haar moeder en hoog zwangere dochter Sharida. Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. José Prins van La Bella Cucina in Vlissingen. foto's ondine van der vleuten Jacqueline de Meijer van restaurant De Dighter aan het Bellamypark in Vlissingen, André Zoetewei van Hotlegs Fashion Lifestyle in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36