c* tientallen klanten wegsturen!" Kritiek op aanpak vervuilde zeedijk Situatie rond vervuiling in Perkpolder vanavond in uitzending bij PowNed Duikbootmisser Frankrijk levert Damen niets op Veel Zeeuwse winkels en horecazaken zitten in de problemen. Niet vanwege een lockdown, maar omdat er geen personeel te krijgen is. Openingstijden terugschroeven is soms de enige oplossing. Ook Fred Harinck van restaurant Lungo Mare in Vlissingen kent het probleem. ,,We zijn minder open en zelfs dan moeten er niet te veel gasten komen. Ik moet elke dag tientallen klanten wegsturen.'' In Perkpolder werd in 2015 een nieuwe zeedijk aangelegd, met thermisch gereinigde grond (TGG). Die bleek niet zo goed gereinigd als zou moeten, er lekken schadelijke stoffen uit. Omwonenden zijn er al jaren bezorgd over. Hörchner is de advocaat van de omwonenden en is kritisch over de rapporten van bu reau Royal Haskoning. Die werden vorige week gepre senteerd. Er werden de afgelopen tijd onderzoeken in het gebied ge daan, in opdracht van dijkbeheer- der Rijkswaterstaat (RWS). Aan de hand van de onderzoeksresultaten heeft Royal Haskoning oplossingen op een rij gezet. De advocaat vindt Alle argumenten om niet af te graven, snijden volgens Hörcher geen hout dat het grotendeels nog concepten zijn. Het stoort hem ook dat eerdere rapporten van onderzoeksbureau Tauw en Bodemkundig Bureau Edelman niet zijn meegenomen. Er is een vijftal scenario's geselec teerd om verder uitgewerkt te wor den. De dijk afgraven zit daar op verzoek van RWS ook bij maar dat scenario is volgens de onderzoekers niet kansrijk: niemand zou de afge graven TGG bijvoorbeeld willen hebben. Alle argumenten om niet af te graven, snijden volgens Hörch- ner geen hout: hij vindt ze 'amper wetenschappelijk onderbouwd'. Lange termijn Ook wordt er volgens stichting Schone Polder niet naar de lange termijn gekeken, wat betekent het voor de latere generaties als de dijk met TGG blijft liggen? Er zijn volgens de onderzoekers betere opties dan afgraven. Een kansrijke optie is om een sloot, waar schadelijke stoffen in komen, te isoleren en het water de Wester- schelde in te laten stromen. Dan De uiteindelijke oplossing moet medio 2022 bekend zijn lossen schadelijke stoffen zo goed als op. Stoffen lozen lijkt de advo caat helemaal niet de juiste weg. Dat het inpakken van grond of het slaan van damwanden moeilijk, onmogelijk of onwenselijk zou zijn, wil Hörchner ook niet zomaar aan nemen. Hij zet verder vraagtekens bij de bouwtekeningen van de dijk, waar Royal Haskoning vanuit gaat. Volgens de advocaat zijn die op sommige punten 'aantoonbaar on juist gebleken'. Wat uiteindelijk de oplossing wordt, moet medio 2022 bekend zijn en hangt ook af van nieuwe metingen door Deltares en een ge zondheidsonderzoek door het RIVM. 1% I dinsdag 21 september 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 8 ZEELAND4 FOTO RUBEN OREEL 'Tamelijk schandalig'. Dat vindt advocaat Rogier Hörchner van de rapporten met scenario's om de vervuiling in Perkpolder aan te pakken. ,,Mijn conclusie is nog steeds dat de dijk wel dege lijk zal moeten worden verwij derd." Sophie Stockman Perkpolder De situatie in Perkpolder krijgt vanavond landelijk aandacht, in een uitzending van PowNed-programma De Hofbar. Rutger Castricum spreekt om 22.10 uur op NPO2 met verschillende be stuurders en de stichting Schone Polder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33