MEDIA CULTUUR 29 Als zijn spiermassa nog groter wordt, past hij niet meer in zijn kostuums ook hij ziet wel in dat zijn tweede avontuur geen meesterwerk is. Hij neemt zich voor om meer macht te krijgen over de volgende Bond-films. De revanche komt met Skyfall (2012). Craig pleit ervoor om regisseur Sam Mendes (maker van Ame rican Beauty) aan te trekken met wie hij goede er varingen heeft opgedaan in de film Road to Perdi tion (2002). Hij staat te boek als een maker van films met complexe personages. De keuze pakt goed uit: Skyfall krijgt meer diepgang en de zielen roerselen van Bond rond zijn verleden komen ruim aan bod. Tijdens de vraaggesprekken laat Craig duidelijk merken dat hij tevreden is met de film. Zijn humeur is beduidend beter dan vier jaar geleden. Chaos Drie jaar later sta ik in hartje Mexico City om de beginscène van Spectre te observeren. Het is een ratjetoe van verklede figuranten die de Dia de Mu- ertos (Dag van de Doden) vieren in prachtige kos tuums vol stervenssymbolen. Op het plein landen af en aan helikopters. Achter de camera staat de Nederlandse Hoyte van Hoytema die deze chaos in beeld brengt. Van Craig is in de meute geen glimp te bespeuren. Een dag later geeft hij interviews. Hij wil geen Engelse journalisten te woord staan, omdat zijn privéleven in zijn geboorteland al jaren niet meer heilig is. Craig is vermoeid. De maandenlange op namen eisen zijn tol. Of hij nog lang als James Bond door het leven wil gaan? Hij zucht diep. Later zal hij na de laatste scènes verklaren dat hij nog lie ver zijn polsen doorsnijdt dan nog een keer als 007 op te draven. Hij lijkt er schoon genoeg van te heb ben. Voor het geld hoeft hij het niet meer te doen. Zijn vermogen, vooral vergaard uit reclamedeals, wordt op 160 miljoen dollar geschat. Toch gaat hij in 2019 weer aan de slag met een James Bond-avontuur: No Time To Die. Op de set heerst vooral weemoed. Vooral bij de producenten. Het besef dat dit echt zijn laatste kunstje als 007 is, bepaalt de stemming. Van een afstand mag ik op een kille avond in de Pinewood Studios een scène gadeslaan die zich afspeelt in een Cubaanse nacht club waar Bond zijn partner Paloma moet redden. Er wordt veel geschoten. Een kabel waarmee het tweetal naar het plafond vliegt, brengt redding. Craig laat zich die avond niet interviewen. Het is zijn laatste draaiweek als Bond en het werkschema heeft zijn tol geëist. Ik krijg de toezegging dat ik hem later te spreken krijg. Maar twee afspraken worden door de corona-uitbraak en het uitstel van de film op het laatste moment afgezegd. Mijn op volger Gudo Tienhooven neemt binnenkort de honneurs waar. Ik benijd hem. min mogelijk woorden vuil maken. Hij wil dui delijk geen olie op het vuur gooien. ,,Laten de fans eerst maar eens de film af wachten. Ik zal zeker een andere Bond worden dan mijn voorgangers." Daarom is de keuze op hem gevallen, licht produ cent Broccoli toe. ,,De vo rige Bond-films leunden te zwaar op de gadgets. Maar deze nieuwe Bond zal meer zijn lichaam in de strijd moeten wer pen.'' Om het pu bliek lekker te maken, circu leert al snel een foto van Craig met zijn ge spierde torso op het strand van de Bahama's. De gok die de producenten met Craig nemen pakt goed uit. Casino Royale krijgt lovende kritieken en over de aanvankelijke bezwaren durft nie mand het meer te hebben. De 007-ge- meenschap heeft de nieuwe zoon omarmd. Zijn belangrijkste voorgan gers - Sean Connery, Roger Moore en Pierce Brosnan - steken hun duimen op. Met Craig begint een nieuw tijd perk. Twee jaar later maakt Craig zijn tweede avontuur, Quantum of So lace (2008), die minder goed wordt ontvangen. Tijdens de interviews in Londen begint de acteur zich nukkig op te stellen. De lawine aan media-aandacht bevalt hem niet en dinsdag 21 september 2021 GO Met Ana de Armas aan de bar in No Time To Die. foto ap Actiescène uit No Time to Die. foto tmdb Hoe Daniel Craig kwam, zag en overwon als Bond 44 —Barbara Brocolli, producent Filmredacteur Ab Zagt op de filmset van No Time to Die. FOTO NBC UNIVERSAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29