Bondscoach verheugd: Van der Poel aan vertrek Oranjevrouwen moeten nu al in de achtervolging i' 23 kan genieten van haar succes. ,,In 2013 werd ik wereldkampioen. Vooraf dacht ik: als ik wereldkam pioen word, is het perfect. Ik won. En het werd gewoon weer morgen. Er veranderde vrij weinig. Ik had het hoogst haalbare bereikt, maar die karaktereigenschap had ik nog. Altijd beter, harder, verder. Dat brak mij op. Het was geen depres sie, maar lekker in mijn vel zat ik niet. Van mijn wereldtitel heb ik niet heel erg genoten.'' Dat moet anders deze keer, zo heeft ze zichzelf voorgenomen. Na een droomtiendaagse rijdt ze haar laatste profjaar op de weg in een witte trui met blauwe banen als Europees kampioen en in de tijdrit ten trekt ze de regenboogtrui aan. ,,Wie mij dat twee weken geleden had gezegd, had ik niet geloofd. Heel speciaal. Met twee kampioen struien zal ik goed wit wasmiddel moeten kopen. Na mijn wereldtitel in 2013 heb ik mezelf zo veel druk opgelegd. Dat ik in elke wedstrijd moest laten zien dat ik de wereld kampioen was. Ik durfde de regen boogtrui niet eens te dragen in de training, want dan zouden mensen naar me kijken zo van: 'daar heb je de wereldkampioen'. Dat was zo jammer. Ik heb altijd tegen mezelf gezegd: als ik weer win, ga ik het anders doen. Nu wil ik er echt van genieten.'' WK MANNEN U herinnert het zich misschien nog wel: de manier, waarop de Oranjevrouwen zich onder bondscoach Sarina Wiegman kwalificeerden voor het EK dat komende zomer op de rol staat. Tien wedstrijden gespeeld, dertig punten, 48 doelpunten voor, slechts drie tegen. 0-8 winnen in het Turkse Izmir. Nu ging het in de kwalificatie voor het WK van 2019 ook wat moeizamer onder Wiegman. Uit eindelijk boden de play-offs soe laas voor het toernooi waarin Oranje de finale zou halen. De start van de kwalificatie voor het WK van 2023 is niet geworden wat iedereen ervan verwachtte. Een late gelijkmaker van Vivianne Miedema tegen Tsjechië afgelo pen vrijdag (1-1) beperkte de schade in elk geval nog. Hij wil ons als verdedigers hoger op het veld hebben Geen man overboord natuur lijk, maar de Leeuwinnen spelen maar acht wedstrijden in deze kwalificatie en kunnen zich wei nig slippertjes veroorloven. De wedstrijd vanavond (aanvang 20.45 uur) is op papier het moei lijkst, tegen IJsland, de nummer zestien van de wereldranglijst. Oranje staat zelf vierde en treft in deze kwalificatie verder nog Wit- Rusland (53ste), Cyprus (126ste) en opnieuw Tsjechië (27ste). Het lastige voor Parsons is dat hij maar kort de tijd heeft om zijn visie in te passen. Voor zijn de buut had hij maar vier dagen om te trainen met zijn selectie. Daarom besloot de 35-jarige En gelsman ook niet te veel te scha ven aan wat er al stond, een kern die al jaren zeer naar behoren presteert. ,,Oranje speelt al een lange periode op een bepaalde manier en langzaamaan gaan we in de toekomst dingen verande ren", aldus Parsons. ,,Dit team en de staf zijn heel succesvol geweest, dus het start punt moet hetzelfde zijn. Je kan ook niet té veel veranderen vier dagen voor je eerste wedstrijd, dat is gevaarlijk. Je hebt nu wat kleine veranderingen kunnen zien, dat ga je tegen IJsland weer zien en in oktober, bij de volgende duels, nog meer." Aniek Nouwen ondervindt dat als verdediger en basisspeler aan den lijve. ,,Hij wil ons als verdedi gers hoger op het veld hebben als we veel aan het aanvallen zijn. Dat is anders dan voorheen", legt de Chelsea-speelster uit. Parsons was afgelopen vrijdag avond opvallend coulant voor zijn ploeg, terwijl bijvoorbeeld ster speler Vivianne Miedema kritisch was. ,,Al bleek een dag na de wed strijd in een groepsgesprek dat mijn visie heel gelijkwaardig was aan die van de spelersgroep", al dus Parsons. Als speelster sta je dichterbij wat fout is gegaan dan wat goed is gegaan, dat is heel nor maal. Maar ik kijk als trainer die na vier dagen training, met een nieuwe staf en nieuwe groep, vlak na een groot toernooi, een wed strijd moet spelen. Dan zie je dat ze al heel veel zaken collectief goed doen, terwijl ze in de dagen in aanloop naar het duel overla den zijn met informatie." Punten Maar toch: in een WK-kwalifica- tie tellen zalvende woorden niet, alleen punten. Hoe kort het tijds bestek ook is dat Parsons heeft. Hij denkt aan de lange termijn, maar moet op de korte termijn preste ren, zeker nu de Oranjevrouwen al in de achtervolging moeten. ,,Al zal er geen extra druk zijn. Die is er namelijk altijd", vindt Parsons. Ook Nouwen blijft stoïcijns. ,,Tsjechië is geweest. We weten zelf dat we nu gewoon moeten gaan winnen én dat kunnen.'' hbmuhi dinsdag 21 september 2021 GO echt genieten ROTTERDAM Mathieu van der Poel (foto) start zondag in de wegrace bij de WK wielrennen in België. De renner van Alpecin-Fenix testte zich afgelopen week, nadat hij anderhalve maand was uitgescha keld door een rugbles sure. Die liep hij op door een val in de mountainbikerace tij dens de Spelen. Van der Poel heeft bondscoach Koos Moerenhout laten weten fit ge noeg te zijn om zondag in Ant werpen te vertrekken. ,,Mathieu heeft niet de ideale aanloop naar dit WK, maar hij geeft zeker een extra dimensie aan onze wegploeg'', reageerde Moeren hout. ,,Het vergroot onze kansen op succes. Hij is vermoedelijk niet de uitgesproken favoriet vanwege zijn fysieke problemen in de aanloop naar dit WK, maar hij zal zeker een renner zijn waar naar gekeken wordt. Ik ben blij dat hij van start gaat.'' Moeren hout was verheugd over de toe zegging van Van der Poel. ,,Het is een bericht waar ik op zat te wachten. Het is mooi voor ons en voor het evenement. Een ding is zeker: zijn voorbereiding is niet perfect geweest. Maar het feit dat hij meedoet zegt wel iets. Mathieu zou niet starten als hij geen kansen zag. En zijn aanwezigheid geeft onze ploeg een boost.'' Van der Poel (26) keerde op 12 september terug op de weg in de Antwerp Port Epic, die hij meteen won. Dit weekeinde werd hij achtste in de Primus Classic, gevolgd zondag door de 48ste plaats in de Gooikse Pijl. Het wordt de tweede keer dat Van der Poel deelneemt aan een WK bij de eliterenners. Twee jaar geleden in Yorkshire leek hij op weg naar de titel, maar viel hij door een 'hongerklop' in de fi nale ver terug. Na het teleurstellende debuut van de nieuwe bondscoach Mark Parsons wacht de Oran jevrouwen nu het op papier moeilijkste duel van de WK- kwalificatie, in IJsland. Na een rimpelloze EK-kwalificatie moet Oranje nu opeens al snel in de achtervolging. Tim Reedijk Zeist - Aniek Nouwen Vivianne Miedema scoorde afgelopen vrijdag nog tegen Tsje chië. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23