Ca eropuit 21 290.000 patienten en maak samen de mooiste herinneringen bestel je tickets op leukstetickets.nl aanstoot aan te nemen, kun je er ook met humor op reageren. ,,Als hij tegen mijn collega zegt dat hij 'm erin wil steken, maakt zij de grap: 'Nou, daar is het nu veel te warm voor, hoor. Kom, we gaan even koffiedrinken.' En dan is het klaar. Toen ik hem vroeg waarom hij zo van vrouwen hield, kwam er pure poëzie uit zijn mond en hing iedereen aan zijn lippen.'' /T Dagopvang kan een U feest zijn Woorden als 'dagbesteding' of 'dagopvang' gebruikt Trijber niet; zij noemt de ontmoetingscentra 'clubs'. Er wordt gelachen, muziek gemaakt, opgetreden. Trijber no digt altijd eerst de familie uit om de positieve, stimulerende sfeer te komen proeven. Soms voelen mensen zich schuldig, alsof ze lie gen tegen hun naaste over waar ze naartoe gaan, maar zo moet je dat niet zien, vindt Trijber. ,,Mensen met een haperend brein kunnen geen initiatief meer nemen en worden steeds passie ver, waardoor hun wereld steeds kleiner wordt, zonder dat ze dat beseffen. Een dagopvang maakt het voor broze mensen mogelijk om anderen te ontmoeten. Zo voorkomen we zo lang mogelijk dat iemand moet worden opgeno men in een verpleeghuis. Dat is een kans, geen straf. Tegelijk geeft het lucht aan het leven van de mantelzorgers, want de druk op familie is heel zwaar.'' Verrassen en afleiden: neem de regie over Hersenen met dementie zien er anders uit dan gezonde hersenen: ze verschrompelen. Bepaalde functies en verbindingen werken simpelweg niet meer. Maar in de communicatie met mensen met dementie wordt daar doorgaans geen rekening mee gehouden, merkt Trijber. „Uitleggen, voorbereiden, moti veren, vragen stellen - dat doet allemaal een beroep op ons ver stand. Ik hoor vaak familieleden zeggen dat hun vader of moeder iets moet beslissen. Maar iemand die een haperend brein heeft, kan dat niet meer. Of ze proberen voor de zoveelste keer de persoon met een haperend brein iets uit te leg gen. Dat heeft geen zin; het roept vooral angst en onzekerheid op. Verrassen en afleiden is een be tere aanpak. Je moet de regie over nemen. Bijvoorbeeld achteloos de jassen pakken, zonder uit te leggen waar jullie naartoe gaan.'' Vraag het onze specialisten Hoe voorkom ik op kantoor de vele prikkels? Ik durf tijdens seks niet alles te benoemen Wat kan ik doen tegen oorsmeer? PC DINSDAG 21 SEPTEMBER 2021 Leontine Trijber (geel jasje): ,,Het doet wonderen op zoek te gaan naar de mens achter de ziekte.'' foto jeanpierre jans Dementie is de verzamel naam voor tal van brein aandoeningen, waarvan de ziekte van Alzheimer de meest voorkomende is. Alzheimer is verantwoorde lijk voor 70 procent van de gevallen van dementie, ge volgd door vasculaire de mentie (16 procent). In Ne derland zijn er zo'n 290.000 mensen met een haperend brein; 15.000 mensen zijn jonger dan 65 jaar. Na kanker en hart- en vaat ziekten is het de belangrijk ste doodsoorzaak in ons land, en met vijf nieuwe diagnoses per uur boven dien de snelst toenemende volksziekte. In 2040 zullen er een half miljoen patiënten zijn. Vrouwen worden meer dan tweemaal zo vaak ge troffen: 1 op de 3 vrouwen krijgt dementie, tegenover 1 op de 7 mannen. Het boek Het haperende brein van Leontine Trijber is verschenen bij Noordboek/Hlbooks (€17,50). Dierenparken Mn Pretparken t™] Festivals Q Theater lo Hotelovernachtingen met elkaar af dat je het geluid van je computer en telefoon uitzet, en overleg/praat met el kaar in een andere ruimte. Bijvoorbeeld in de kantine, of ga naar buiten. Zet de bureaus zo neer dat je niet te veel wordt afgeleid door collega's die langslopen, en deel ze zo in dat je rekening houdt met elkaars tole rantiegrens. De een heeft last van beweging of geluid, de ander van geur. En je hebt werkne mers die genieten van prikkels. Thuiswerken blijft vaak mogelijk, dus de werkgever is aan zet om cre atief na te denken hoe mensen niet overprikkeld ra ken als ze wel op kantoor zijn. Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl een woordenboek met woorden voor ge slachtsdelen die jij pret tig vindt. Je kunt be staande woorden ge bruiken, en woorden verzinnen. Zo gebruiken tantralief hebbers yoni voor vagina en lingam voor penis, en heten schaam lippen plezierlippen. Hoe vaker je deze naar el kaar uitspreekt, hoe minder schaamte je gaat voelen. Geslachtsorganen be staan uit vele onderde len, vaak kennen we die niet. Koop eens een boekje of be zoek een site die alle onder delen goed beschrijft en in beeld brengt. ARBEIDS- PSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS De gedachte achter een kantoortuin is efficiëntie en financiële winst, maar de praktijk wijst uit dat je er ook (te) veel prikkels opvangt. Kanto ren opnieuw inrichten is vaak geen optie. Ook is het de vraag of het er weer zo druk wordt als voorheen, als we deels blijven thuiswerken. Maar er zijn altijd manieren om het aantal prikkels te verminde ren. Spreek piepende geluiden ho ren. Peuter niet in je oren, haal alleen het zichtbare oorsmeer weg. Is het oorsmeer hard, doe dan twee druppels olijf- of slaolie in je oor. De huisarts of -assistente kan je oren ook uitspuiten. Thuis kun je zelf aan de slag met een ballonpompje. Let wel op, deze behan delingen kunnen niet bij iedereen worden uit gevoerd. Tenslotte kun je oorsmeer aanpakken met een oorschraper of met Audiol oor spray. Ook hier bij geldt: doe dat voorzich tig. COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Praten over geslachts organen hebben veel mensen niet geleerd. We hebben er ook geen gewone woorden voor. Zowel medische termen als penis, vulva en va gina als scheldwoorden zoals kut en lui klin ken niet liefdevol. En termen als schaamlippen hebben het woord 'schaamte' al in zich. Maak sa men eens HUISARTS RUTGERVERHOEFF Oorsmeer houdt de gehoorgang schoon en voorkomt dat die uit droogt. Het komt vanzelf naar buiten, maar soms (bijvoorbeeld bij ge bruik van een ge hoorapparaat en/of van wattenstaafjes) kan er sneller een prop ontstaan. Daardoor kun je bijvoorbeeld rondzin- gende of

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21