'Wij krijgen weer geen cent extra' Jonge asielzoekers komen vaker alleen Aantal minderjarigen zonder ouders groeit <35» Kan de koning zich revancheren? Walcheren Ellen van Dijk vliegt over asfalt Vandaag wordt de Miljoenennota aan deTweede Kamer gepresenteerd. De inhoud is al uitgelekt. Francis De Smet, hoofd ic van ZorgSaam, constateert dat er voor de (Zeeuwse) zorg niks in het koffertje zit. „Eerst waren we de helden van de zorg. Als dan blijkt dat er geen cent extra wordt uitgetrokken voor ons, is dat een heel zure boodschap." De afgelopen maanden zijn overal in ons land alleenreizende Syrische kinderen aangetroffen. Zondag avond nog stond een jongen van 13 jaar uit Syrië op station Tilburg, waar hij tegen de arm van een NS- medewerker begon te huilen. Som mige kinderen zijn helemaal alleen vanaf het door oorlog verscheurde land of vanuit een vluchtelingen kamp in Zuid-Europa naar Neder land gereisd. Volgens de nieuwste cijfers van het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) maakten op 1 sep tember 665 alleenstaande minder jarige vreemdelingen (amv's) ge bruik van de opvang. Dat is het hoogste aantal sinds de uitloop van de vluchtelingencrisis in 2016 (967) en bijna een verdubbeling ten op zichte van vorig jaar. In september 2020 ging het nog om 342 amv's. Bijna 40 procent van de opgevan gen asielkinderen zonder ouders was per 1 september dit jaar van Sy rische afkomst (251). Eerder dit jaar bleek uit onderzoek van Save the Children dat Syrische jonge men- Omstandigheden in Griekse kampen drijven sommige families tot wanhoop sen overal willen wonen, behalve in hun moederland. Naast oorlog, honger en corona, draagt het gebrek aan toekomstperspectief bij aan hun gevoel van onveiligheid. In Sy rië hebben ruim zes miljoen kinde ren dagelijks te maken met oorlogs geweld. Een alleenstaande minderjarige vreemdeling ontvangt volgens onze overheid een asielvergunning als diegene 'bescherming' nodig heeft. Jonge mensen krijgen in ieder geval tot ze 18 jaar zijn of het land verlaten een voogd toegewezen en kinderen jonger dan 15 jaar worden opgevan gen in pleeggezinnen. Volgens Martin Vegter van De fence for Children komen de kinde ren regelmatig van plekken binnen de Europese grenzen. ,,De omstan digheden in de Griekse vluchtelin genkampen, zoals Moria, drijven sommige families tot wanhoop. Dan sturen ze de kids alleen erop uit, in de hoop op een beter leven.'' Het ministerie van Justitie en Vei ligheid bevestigt desgevraagd dat het aantal alleenstaande minderja rige asielzoekers dat naar Nederland komt, recent is toegenomen. ,,Dit is een zorgelijke ontwikke ling omdat het om alleenstaande kinderen gaat. Het is belangrijk om dit scherp in de gaten te houden.'' Bij de begeleiding wordt rekening gehouden met 'het perspectief voor de toekomst', aldus het departe ment: integratie als de asielaan vraag wordt ingewilligd en terug keer als de aanvraag wordt afgewe zen. P3 Willem-Alexander zal aan de bak moeten om zijn gedeukte imago op te poetsen Superieure renster wint WK tijdrijden Mick van Dijke verrast zichzelf en anderen bij de beloften FOTO ANNE HANA Het aantal kinderen dat zonder ouders naar Nederland komt en in de opvang belandt, bevindt zich momenteel op het hoogste niveau in vijf jaar. Bijna 40 pro cent van de alleenstaande min derjarige vreemdelingen is van Syrische afkomst. Edwin van der Aa Marlies van Leeuwen Den Haag —Martin Vegter, Defence for Children P4 dinsdag 21 september 2021 Zuiden meeste zon 18°C NieuwindePZCapp: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530 ZEELAND 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1