nationale vacaturebank JBKJP ECONOMIE 17 Ook AH gaat Nederlandse wijn verkopen die jullie team komt versterken M meeldauw. Dat gaat steeds beter. Zo is er in Zwitserland de Sauvignac ontwikkeld, dat ras is zo goed als re sistent tegen schimmels. Voor Neder landse wijnboeren een zeer positieve ontwikkeling. Een andere belangrijke factor voor de populariteit is dat drui- venteelt over het algemeen een hob by is voor mannen van boven de 50. Mensen met veel tijd die het heerlijk vinden om een goed glas wijn te drinken en dus ook te maken.'' Ideale druivensoort Elk jaar speelt het weer een cruciale rol bij de groei en rijping van de drui ven. En volgens Siebrands gaat de discussie over de meest ideale drui vensoort nog wel even door. ,,Door klimaatverandering is de verwach ting dat het warmer wordt in ons land. Deze zomer was vochtig en re latief koel; met name de warmte is van invloed op wat we in Nederland kunnen telen. Franse rassen worden hier niet rijp, want te koud, maar wie weet verbouwen we over tien jaar Hollandse chardonnay.'' Uit het handelsregister van de Ka mer van Koophandel blijkt dat het aantal ingeschreven druiventelers sinds 2016 met bijna 82 procent is ge- stegen. Van 94 naar 171 wijngaarden. De juiste 'terroir' biedt mogelijkhe den om overal in Nederland wijn gaarden te beginnen. De meeste druiventelers zijn te vinden in Gel derland (46) en Limburg (27). Nicole Vranken-Bakkes hoort bij de nieuw ste lichting telers. Samen met haar man en ouders is Nicole eigenaar van Wijngoed 1942 in het Limburgse Sint Joost. Afgelopen april gingen de eer ste 1150 wijnstokken de grond in. ,,Het worden spannende jaren. De plantjes groeien volgens verwach ting. Als alles goed blijft gaan, duurt het nog zeker drie jaar tot de eerste oogst. We hebben nu een derde aan- 7' geplant, volgend jaar opnieuw een derde en in 2023 de laatste planten. Zo spreiden we de investeringskos ten en kunnen we in de tussentijd ook oefenen, want er komt het no dige kijken bij deze teelt.'' Italiaanse droom Het was een droom voor Nicole, haar echtgenoot en haar ouders om een ei gen onderneming te starten. ,,Het al lerliefste wilden we in Italië een wijngaard beginnen in combinatie met een bed and breakfast. Maar we hebben jonge kinderen en we vinden het prettig als ze straks in eigen land naar school kunnen. De keuze om te blijven, werd nog makkelijker toen het weiland achter het huis van mijn ouders te koop werd aangeboden.'' Dik Beker van de Nederlandse Ver eniging van Wijn Producenten (VNWP) verwacht de komende jaren nog een kleine groei in het aantal wijngaarden. Maar de grote groei is geweest. ,,We hebben onvoldoende grond om een grote productie te ha len, laat staan om internationaal door te breken. De nadruk in de wijnbouw zal de komende jaren liggen op duur zaamheid en producten uit eigen streek.'' AFZETMARKT In de 14de en 15de eeuw waren de heuvels rond het Maasdal en Geuldal in Lim burg grotendeels begroeid met wijnranken en was de Ne derlandse druiventeelt op zijn hoogtepunt. Dit veranderde toen de wijnbouw concurren tie kreeg van bier. Na 1540 veranderde ook het klimaat in Nederland; vanaf 1590 kwa men we in een zogenaamde Kleine IJstijd. Hierdoor en ook door vernielingen tijdens de Tachtigjarige Oorlog, werd de wijnbouw in Nederland gede cimeerd. De laatste wijngaard rond Maastricht legde rond 1946 het loodje. In de jaren 70 ontstonden met name in Bra bant en Limburg nieuwe wijn gaarden en de laatste jaren is er een snelle groei van wijn bouw. Ons land telt nu zo'n 250 hectare aan wijn gaarden waar voornamelijk witte druiven groeien. Met de opbrengst wordt ruim 900.000 liter wijn geprodu ceerd, zo'n 1 miljoen flessen wijn. De prijs van een fles wijn komt al gauw op 15 euro. Wijn wordt met name verkocht via eigen verkoop, gespeciali seerde wijnwinkels en restau rants. Maar ook Albert Heijn begint deze week met de ver koop van twee wijnen, afkom stig van Wijnhoeve de Colon- jes uit Groesbeek. Ze komen, vanwege het beperkte aan bod, alleen in de grotere AH- winkels te liggen. Je vindt je nieuwe baan op nationalevacaturebank.nl ik ben die VLOTTE STARTER ie je ook bent, wat je ook wil worden dinsdag 21 september 2021 —7; ,-tl Open wijndag bij wijnteler Paul Bosse van Domaine Bra bantse Wal. FOTO ARIE KIEVIT Wijnen van Domaine Brabantse Wal in Ossen- drecht. foto arie kievit rtlV W& Ons land telt nu zo'n 250 hectare aan wijngaarden waar voornamelijk witte drui ven groeien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17