Kanseliersfavoriet op matje voor falen witwasaanpak -l\. W 13 ACHTERGROND OOST-DUITSLAND BLIJFT OP ACHTERSTAND STAAN Veel jongeren die werden geboren na de val van de Berlijnse Muur voelen zich toch Oost-Duitser. De 'Ost-identiteit' is in Duitsland nog lang niet uitgestorven. De Duitse regerings commissaris voor Oost-Duitsland zei onlangs dat een deel van de bevolking in het oosten 'ondemocratische opvattingen' heeft. In zijn jongste jaarverslag over de status van de Duitse hereniging noemt Marco Wanderwitz de heersende scepsis in het oosten over politiek en democratie 'gevaarlijk'. De rechts-populistische AfD heeft veel aanhang in de voormalige Oost-Duitse deelstaten. Volgens de regeringscommissa ris 'hebben we te maken met men sen die gedeeltelijk zijn gesociali seerd in een dictatuur, op een manier dat ze zelfs na dertig jaar nog niet in de democratie zijn aan gekomen'. Te eenzijdig, vindt hoogleraar macrosociologie Stef- fen Mau (52) van de Humboldt Universiteit Berlijn, deskundige op het gebied van de Oost-Duitse transformatie. ,,Dat zijn vooral mensen van middelbare leeftijd en die gaan op den duur dood. Zij vormen een minderheid. Die is weliswaar groter dan in West-Duitsland, maar dat komt doordat het oosten zich nog steeds in een transformatiefase bevindt. De meerderheid denkt anders.'' Dat het zo lang duurt voordat Oost- en West-Duitsland echt één land gaan worden, schrijf hij toe aan de economische malaise na de eenwording. ,,Veel bedrijven gin gen failliet nadat ze na de hereni ging werden geprivatiseerd. Veel mensen vertrokken noodgedwon gen naar West-Duitsland, op zoek naar banen. Ruim dertig jaar later is het oosten nog steeds bezig met een economische inhaalslag." Er worden weliswaar nieuwe bedrijven en onderzoeksinstellin gen voor technologische innovatie aangetrokken, maar buiten de flo rerende regio Berlijn-Branden- burg liggen in Oost-Duitsland veel salarissen en pensioenen nog altijd lager dan in het westen. ,,Dat verklaart waarom 40 procent van de Oost-Duitse kiezers zich twee derangsburgers voelt." Ruim 60 procent van de top functies in het oosten is bezet door 'Wessies' en eenzelfde percentage bezit er het onroerend goed. 'Os- sies' zijn, met uitzondering van de politiek, ondervertegenwoordigd in de elite die maatschappelijke ontwikkelingen kan beïnvloeden vanuit topposities in grote bedrij ven en organisaties. Sinds vorig jaar zijn er eindelijk twee Oost- Duitse rectoren van universitei ten, in Cottbus en Frankfurt am Main, en heeft een Oost-Duitse rechter zitting in het grondwette lijk hof. Vergrijzing ,,De scheve verhouding ligt met name bij de mensen van middel bare leeftijd en jongeren", zegt Mau. ,,Velen trokken naar het wes ten voor een opleiding, baan en beter salaris. Dan ontbreken belangrijke elementen voor ont wikkeling in de regio die ze verla ten, met vergrijzing als gevolg.'' Het wegtrekken van deze bevol kingsgroepen verklaart tegelijk de daling van het aantal inwoners in Oost-Duitsland, van zo'n 15 mil joen in 1990 tot ongeveer 12,5 mil joen eind 2020. Pas sinds 2017 ver huizen meer mensen van West- naar Oost-Duitsland. Maar Mau ziet wel lichtpunt jes. ,,De levensvreugde in het oos- Dertig jaar later is het oosten nog bezig met een economische inhaalslag ten is inmiddels bijna zo hoog als in West-Duitsland. En bij de jon geren onder de 30 zien we iets opmerkelijks. Een derde voelt zich in de eerste plaats Oost-Duitser zónder de DDR te hebben meege maakt. Dat is voor sociologen ver rassend. Wij gingen ervan uit dat de 'Ost-identiteit' langzaam zou uitsterven. Maar deze Oost-jonge ren vormen een nieuw netwerk met een eigen identiteit die niet problematisch meer is zoals jaren geleden, maar die vergelijkbaar is met de Beierse identiteit.'' Maar waar komt die sceptische houding van Oost-Duitsers tegen over politiek en democratie en het succes van de AfD dan vandaan? ,,De populariteit van deze partij komt voort uit frustraties over de vluchtelingencrisis in 2015 en het 'opengrenzenbeleid' van de rege ring Merkel'', zegt Mau. ,,Maar in Oost-Duitsland heeft de AfD daar naast ingespeeld op de geringere invloed van traditionele volkspar tijen CDU/CSU en SPD op de lokale politieke cultuur. De AfD is in alle Oost-Duitse deelstaten de tweede grootste partij." Brandmuur De politiek kan niet om de AfD heen. ,,Je kunt wel een brandmuur optrekken tegen de AfD en elke samenwerking uitsluiten, maar dat is in kleine steden en gemeenten zeer moeilijk", stelt Mau. ,,AfD-kie- zers maken deel uit van het dage lijks leven en je kunt hen niet de moniseren. Je moet de hoofdfigu ren en politieke leiders aanspreken. Dat is de opgave van de federale politiek, maar gebeurt te weinig.'' Voor het eerst sinds jaren zijn er geen prominente Oost-Duitsers meer op het hoogste politieke strijdtoneel. Mau wijst erop dat Friedrich Merz, uit het team van kanshebber Armin Laschet (CDU/ CSU) in de huidige verkiezings strijd, in Oost-Duitsland een gevierd politicus is. ,,Hij geldt als een economisch en financieel expert, komt op voor handwerkers en ondernemers en wil belasting verlaging voor de lagere en mid deninkomens. Dat kan die partij er extra zetels opleveren." Dat bureau valt onder de bevoegd heid van zijn ministerie en wordt verdacht van het niet doorspelen van alle strafrechtelijk interessante meldingen over verdachte trans acties aan politie en justitie. Deel staatministers van Justitie spraken in een brandbrief aan Berlijn vorig jaar over 'ernstige tekortkomin gen' bij het antiwitwasbureau FIU. In een vooronderzoek tegen het financiële meldpunt vond vorige week een huiszoeking plaats in het ministerie van Financiën. Dat was voor de parlementscommissie voor Financiën aanleiding Scholz giste ren op het matje te roepen. Rege ringspartijen CDU/CSU en SPD eisten samen met de oppositie uit leg. Vingerknip Volgens minister Scholz zou 'geen enkele minister de problemen met een vingerknip kunnen oplossen', maar is de afgelopen drie jaar 'meer bereikt dan in de dertig jaar daar voor'. Het antiwitwasbureau ver huisde in 2017 van de federale re cherche naar de douanerecherche. Scholz, die een jaar later minister van Financiën werd, wees gisteren op de reorganisatie van het financi- ele meldpunt. Dat kreeg een nieuwe managementstructuur, een mo dern it-systeem en bevoegdheden om gegevens op te vragen bij andere autoriteiten. De minister benadrukte dat het aantal meldingen over verdachte transacties sinds 2008 is vertien voudigd en dat de criteria voor het scheiden van relevante en niet- relevante meldingen zijn verbeterd. Het hoofd van het antiwitwas- bureau meldde medio 2020 aan de parlementscommissie dat het bepalen van die selectiecriteria een probleem was. Volgens de oppositiepartijen ligt het probleem bij een tekort aan gekwalificeerd personeel. Ze roe pen al jaren dat Duitsland een wit wasparadijs is met een geschatte omvang van zo'n 100 miljard euro. Scholz gaf de commissie geen informatie over het vooronderzoek naar het meldpunt. Dat kreeg in juni 2018 een melding over een overboeking van ruim 1 miljard euro naar Afrika, maar gaf de infor matie niet door aan justitie. Het antiwitwasbureau raakte ook al in opspraak in het boekhoud schandaal rond Wirecard. De Duitse betalingsverwerker ging in juni vorig jaar ten onder toen 1,9 miljard euro op de balans 'zoek' bleek. Het meldpunt gafzo'n dertig meldingen over verdachte transac ties bij het bedrijf niet door of pas toen het te laat was, bleek tijdens een parlementair onderzoek. - Caspar Naber GO DINSDAG 21 SEPTEMBER 2021 Ook zonder Muur zijn er nog altijd twee Duitslanden Caspar Naber Rotterdam/Berlijn l'fSk.j1'' o - Toeristen op de> voormaligegrens tnccan Onct. an Oi litcInnrl Toeiisien op de' voormaligegreii o^toSsen O,oSt-'.eh West-Duitsiand. '„■•Faro corbiSsViaêettV iMAses..-*^. - -GiJr~'lc - Steffen Mau, hoogleraar sociologie ROTTERDAM/BERLIJN Zes dagen voor de Duitse ver kiezingen moest minister van Financiën Olaf Schoiz (SPD), dé favoriet voor het bondskanse lierschap, zich verantwoorden voor tekortkomingen bij het Duitse antiwitwasbureau. Olaf Scholz. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13