Gemeenten: Huizen van het gas af lukt niet zonder steun kabinet Twee mensen gedood bij steekpartij Almelo 9 waarschijnlijk dit jaar nog met een ceremonie zitting neemt in de Raad van State ('ze wordt dus geen lid, zo als je vaak hoort'), waarschijnlijk na de volgende zomer aan een studie begint in vermoedelijk Leiden en misschien wel aan Noordeinde 66 in Den Haag gaat wonen - de voorma lige woning van haar ouders, die nu als pied-a-terre door oma Beatrix wordt gebruikt. ,,Dinsdag maken we waarschijnlijk de laatste Prinsjesdag zonder Amalia mee. Ik denk dat ze volgend jaar met haar ouders in de Glazen Koets stapt en dus niet de Gouden Koets, om de aandacht niet al te veel op dat voertuig te vestigen. Maar de wezenlijkste verandering is natuurlijk dat ze vanaf 7 december op elk moment koningin kan worden zodra haar vader - excuus voor het macabere beeld - sterft. Je mag ho pen dat ze het koningschap net als Willem-Alexander, Beatrix en Juli ana mag aanvaarden met haar voor ganger naast zich, maar het is geen zekerheid. Wat ik echt opvallend vind: alle troonopvolgers hebben moeite gehad met het idee dat zij het moeten doen. Bij Amalia is die strijd, dat verinnerlijken, zo weinig zicht baar. Net als haar puberteit, die was voor de buitenwacht niet manifest. Van mensen om haar heen hoor ik ook: deze prinses zit weinig in de knoop met zichzelf.'' AMALIA haar privileges Gaat het over de Oranjes, dan gaat het zeker het laatste jaar al snel over privileges. Amalia die een handge schreven brief aan demissionair pre mier Rutte stuurde, waarin ze liet weten voorlopig af te zien van haar riante toelage. Het sluiten van en ja gen op kroondomein Het Loo. De vluchten met het regeringstoestel, dat overigens ook ter beschikking staat voor de 'vermoedelijke opvolger van de koning' (lees: Amalia) als 'de vlucht onderdeel is van een reis uit oriënterend oogpunt in het licht van zijn toekomstige functie'. Pak even koffie en lees die zin dan gerust nog een keer. Rehwinkel: ,,Ik vind zelf vooral: hoe je ook tegen de monarchie aan kijkt, ik meen dat ze een fundamen telere kijk en debat verdient. De dis cussie over de toelage van de troon opvolger mag niet klaar zijn met de gouden greep van dat briefje van Amalia. Hoe ongemakkelijk is het dat zij dat bedrag krijgt, maar zelf terug moet storten. Dat mogen we niet nog een troonopvolger na haar aandoen.'' AMALIA de krijgsmacht Voor het eerst krijgen meiden die 18 worden dit jaar een brief van het mi nisterie van Defensie, dat ze staan in geschreven voor de militaire dienst plicht. De opkomstplicht is welis waar in 1997 afgeschaft, maar de dienstplicht niet. Hoewel het Neder landse staatshoofd anders dan bij voorbeeld in België niet de opperbe velhebber van het leger is, houdt Rehwinkel er rekening mee dat ook prinses Amalia na haar studietijd in actieve militaire dienst zou kunnen gaan. ,,Bij alle onderdelen van defen sie zijn inmiddels vrouwen werk zaam, in zowel militaire als civiele functies. De keuze is aan haar, maar zij zal bij de voorbereiding op haar koningschap toch op enige wijze aandacht moeten geven aan de krijgsmacht.'' AMALIA haar leven Hoewel het boek over Amalia dus vooral over staatsrecht en de geschie denis van haar voorgangers als troon opvolgers handelt, beschrijft Reh- winkel tussen de regels door aardige details over haar leven en opvoeding. Oud-thesaurier (geldbewaarder) Joop Baars was getuige van een be zoekje van toenmalig koningin Be atrix aan haar oudste zoon en diens gezin in Wassenaar. Ze stond op het punt te vertrekken. Uit het boek: ,,Toen de prinsesjes geen aanstalten maakten om uit hun stoel omhoog te komen, was vader Willem-Alexan- der onverbiddelijk: 'Als je grootmoe der vertrekt, ga je staan'.'' Net als haar vader en oma is Ama- lia bezig met haar geloof. Voor de co ronacrisis voerde Amalia één 'sei zoen' elke drie weken gesprekken over de Bijbel en de betekenis van dit boek met leeftijdsgenoten, aan de eettafel van de Haagse dominee Pie- ter Lootsma. Door de pandemie heeft dit geen vervolg gekregen. Je mag hopen dat ze het koningschap mag aanvaarden met haar voorganger naast zich En tot slot de afdeling communica tiemiddelen en sociale media. Ja, net als iedere andere 17-jarige zit de Prin ses van Oranje volgens Rehwinkel in verschillende WhatsAppgroepen, Voor haar publieke uitingen heeft ze (nog) geen mediatrainingen gehad, wel schuift ze met haar zussen aan bij briefings over Koningsdagen. Bij andere publiciteit rond Amalia kun nen medewerkers van de Rijksvoor lichtingsdienst rechtstreeks met haar overleggen, via WhatsApp of telefo nisch, zonder tussenkomst van de premier of het koningspaar. Amalia heeft, net als de andere le den van de koninklijke familie, haar eigen accounts op sociale media, schrijft Rehwinkel. Ze was/is onder schuilnamen actief op platforms als Instagram en TikTok. Uit Amalia, de plicht roept: ,,Ook al was haar profiel afgeschermd, in haar bio waren ge- zond-puberale teksten te lezen. 'Ne ver in the mood for school (nooit zin in school) en 'Sassy, classy and with a touch of badassy'. Dat is Amerikaanse straattaal voor: brutaal, stijlvol en een beetje cool.'' Haar ouders houden de verrichtin gen van Amalia en haar zussen op so ciale media nauwlettend in de gaten. Een Instagramaccount van Maxima was: @momiswatchingu. Gemeenten zijn begonnen aan de verduurzaming van woonwijken, zoals in 2019 in het Klimaatakkoord is afgesproken. Zo wordt er met be woners en corporaties overlegd hoe woningen verwarmd kunnen wor den als ze van het gasnet worden gehaald. ,,Maar we kunnen niet ver der doordat het kabinet het laat af weten", zegt wethouder Karin Dekker uit Assen namens de G40, het netwerk van steden met bij el kaar ruim 5 miljoen inwoners. De G40 vreest dat zo de klimaatdoel stellingen niet worden gehaald. De steden krijgen bijval van Ed Nijpels, die toeziet op naleving van het Klimaatakkoord. In dat akkoord hebben overheden, bedrijven en maatschappelijke organisaties af spraken vastgelegd om de uitstoot van broeikasgassen te verminde ren. Anderhalf miljoen woningen moeten de komende negen jaar van het gas af. Voor 2050 zelfs 7 miljoen. Uitvoering van alle afspraken kost de steden naar schatting 500 mil joen euro in 2022, tot uiteindelijk een miljard euro vanaf 2030. Dinsdag presenteert het demissi onaire kabinet de begroting voor volgend jaar. ,,Ik heb begrepen dat we als een hete aardappel zijn door geschoven naar een volgend kabi net", zegt Dekker. Eerder lekte uit dat er wel ongeveer 7 miljard extra komt voor klimaatmaatregelen, maar de gemeentebesturen vrezen dat dit vooral bestemd is voor doe len die het kabinet moet halen als gevolg van de Urgenda-uitspraak. De zorgen van de steden gaan niet alleen over geld. ,,We zouden zo graag een kabinet willen dat ons steunt. Wij staan met onze voeten in de klei en proberen mensen te overtuigen dat hun woningen ver duurzaamd moeten worden. Dan worden we niet geholpen als de ene keer een minister zegt: even wach ten en dan kan het wel met water stof, en de andere keer de premier zegt: doe mij maar een kerncen trale", zegt wethouder Dekker. De frustratie loopt hoog op, zo bleek gisteren op een onlinebijeenkomst van de G40. ,,Er ontstaat irritatie in de wijken. Het gaat wel om je hüis." Nijpels, de oud-minister van Mi lieu die een belangrijke rol had bij de totstandkoming van het Kli maatakkoord: ,,Mevrouw Dekker heeft helemaal gelijk. Je kunt best discussiëren over de bedragen, maar dat er geld bij moet, is duide lijk. Ik kan als objectieve toeschou wer zeggen dat gemeenten, provin cies en waterschappen hun zaken voor elkaar hebben. Nu moet het kabinet zijn deel doen." Demissionair premier Mark Rutte, partijgenoot, heeft over kli maatmaatregelen gezegd dat ze wel 'haalbaar en betaalbaar' moeten Haalbaar en betaalbaar? Daar krijg ik pukkeltjes van! zijn. Nijpels: ,,Daar krijg ik pukkel tjes van! Haalbaar veronderstelt dat we nog een keuze hebben. Hebben we niet! We hebben afspraken ge maakt en vastgelegd in de klimaat- wet. Betaalbaar? Macro-econo misch is klimaatbeleid heel goed betaalbaar. Wel moeten we som mige mensen financieel helpen." Dat het kabinet demissionair is, mag volgens de twee geen excuus zijn. Nijpels: ,,Ik heb over de coro namaatregelen niemand horen zeggen dat ze haalbaar en betaal baar moesten zijn. Nee, er kwam direct 80 miljard beschikbaar. De klimaatcrisis is in ernst en omvang veel erger." Eerder op de ochtend riep de politie mensen op niet naar die locatie te komen. De politie meldde 'met veel collega's' bij een steekincident te zijn in die straat, en vanwege het in cident te hebben geschoten. 'De si tuatie is daar op dit moment nog niet veilig. Kom dus niet naar deze locatie', schreef de politie op Twit ter. Korte tijd later liet de politie we ten dat een arrestatieteam een per- soon had aangehouden. Met die ar restatie kwam de situatie volgens de politie onder controle. Op beelden die RTV Oost plaatste, is te zien dat een man met een kruisboog op een balkon van een flatwoning staat. De man heeft een ontbloot bovenlijf en loopt in een korte witte broek. Op de beel den lijkt ook een schot te horen te zijn en het lijkt erop dat de man een pijl afschiet. De politie kon gisteren nog niets zeggen over de identiteit van de slachtoffers. Het motief van de ver dachte is onbekend. Ook waar door de verdachte gewond is ge raakt, kon de zegsman nog niet ver tellen. zaterdag 18 september 2021 GO Prinses Amalia en koning Willem- Alexander. Vanaf 7 december kan ze hem opvolgen, ze wordt dan 18 jaar. FOTO BRUNOPRESS - Peter Rehwinkel, auteur Amalia, de plicht roept De afgesproken verduurzaming van duizenden woningen in Ne derland stokt, doordat het de missionaire kabinet er te weinig geld voor uittrekt. Met die waar schuwing komen veertig grote en middelgrote steden in Neder land aan de vooravond van Prinsjesdag. Hans Nijenhuis Den Haag - Ed Nijpels, oud-minister ALMELO Bij een steekincident in Almelo zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. Een derde slachtoffer raakte ge wond. De politie heeft een ver dachte aangehouden, die eve neens gewond is geraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9