'ledereen zei: het koninklijk huis, wat kun je daar nou mee?' Kysia Nadine Hekster is natuurlijk problematisch. Willem-Alexander zet zichzelf graag neer als een verbindende vorst. Nou, er valt best wat te verbinden in Nederland. Ik denk dat er voor hem genoeg te doen is, op dit moment. Neem de protesten in Harskamp rond de opvang van Afghaanse vluchtelingen. Je zou verwachten dat die familie daarin een rol zou spelen. Maar ja, ze zaten nog in Griekenland, bezig met de zesde week van hun zomer vakantie.' 'Dat niet. Ik ben me vooral blijven verbazen over wat er allemaal gebeurt als Willem-Alexander of Maxima ergens op bezoek komt. Hoe mensen zich gedragen. Ieder een is gespannen, zodra ze ergens binnenstappen valt iedereen stil, als ze een grapje maken wordt er overdreven gelachen, ook als het grapje helemaal niet leuk is. Waarom willen mensen zo graag in het gevlij komen bij die familie? Dat is iets wat ver van mij afstaat. Na de inhuldiging ging het konings paar het land in voor een kennis makingstour. Ik weet niet meer in welke plaats het was, maar ik was bij een van die bezoeken in een museum en ik stond in de weg - het paar kon er elk moment aankomen. Ik trok een willekeurige deur open en kwam in een soort kast terecht. Daarin zaten al vijf andere mensen die door de museum directie waren geparkeerd omdat ze even uit de weg moesten. Dat is toch te bizar voor woorden?' 'Daar heb ik me tot het einde aan toe over verbaasd.' Je maakte in Engeland een verslag van de Orde van de Kousenband, een ridderorde die Willem-Alexander ontving van de Britse koningin Elizabeth. Dat leverde een furieuze column op van opiniemaker Marcel van Roos malen op NPO Radio 1, waarin hij repte over je 'onderdanige, beleefde lakeienhoofdje'. 'Tja, wat moet ik zeggen. Je bent in deze functie al gauw de kop van Jut; volgens de een ben je niet kritisch genoeg, volgens de ander juist té kritisch. Je doet het nooit goed en daar moet je tegen kunnen. Ik hou er zelf niet van zo op de persoon te spelen, maar juist omdat ik in Rusland heb gezeten, weet ik hoe belang rijk het is dat mensen kunnen zeggen wat ze vinden. Marcel van Roosmalen heeft later overigens gezegd dat hij het achteraf wat ver vond gaan. Dat hij met een kanon op een mug schoot. Al zie ik mezelf liever niet als mug. Het zegt vooral veel over Van Roosmalen als je je zo laat gaan. Heel eerlijk: ik heb eigenlijk helemaal geen zin me hiertoe te verhouden, want dan maak ik het belangrijker dan het is. Er is vast wel eens iets aan mijn werk op te merken, maar niet dat ik kritiekloos ben. Juist niet. Ik heb de Oranjes altijd serieus genomen. En bij een serieuze benadering hoort een kritische houding. Een voorganger schreef me na de Griekenland-rel: wat fijn dat we als journalist tegenwoordig gewoon kritisch zijn over de koninklijke familie.' Toch: je hebt hettige gebeurtenis sen verslagen in Dagestan, Tsje tsjenië en Kirgizië. Dan kom je terug naar Hilversum, maak je zo nu en dan een verslag over de koninklijke familie en juist dan krijg je van alles over je heen: van zo'n column van Van Roosmalen tot gittige reacties op sociale media. 'Zeker, ik werd soms aangesproken op straat, er kwamen mails binnen bij de afdeling publieksreacties van de NOS en ik kreeg bij de kapper ook weleens iets te horen. Misschien kan ik er door die eer dere ervaringen makkelijk mijn schouders over ophalen. Wat mensen van mij vinden, doet er niet toe. Er zijn zoveel dingen in de wereld die wél belangrijk zijn.' Je wordt later dit jaar vijttig. Is dat belangrijk voor je? 'Helemaal niet. Ik denk dat ik het niet eens vier. Toen ik veertig werd, woonden we in Moskou en had mijn man een surpriseparty georganiseerd toen we even over waren in Nederland. Ik stapte een huis binnen en daar stonden 16 Kijk je na de afgelopen acht jaar anders naar de koninklijke familie? Ook al vormde het volgen van de koninklijke familie slechts een beperkt onderdeel van je werk, toch kreeg je zeer uitgesproken reacties. Feller dan na verslagen uit Moskou of Brussel. GEBOREN Leiden, 22 november 1971 STUDEERDE Maatschappijgeschiedenis ALS STUDENT was ze voorzitter van de Landelijke Studenten Vakbond en voerde ze oppositie tegen toenmalig minister van Onderwijs Jo Ritzen WERK begon na haar studie bij de IKON-radio en vandaar maakte ze de overstap naar de NOS GETROUWD met politicoloog Menno Hurenkamp MOEDER van twee zoons WOONT in Brussel. MOSKOU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96