'Er werd weleens een kalasjnikov op me gericht. Dat hoorde bij de baan' Toen ze in 2008 de functie van plaatsvervangend chef-buitenland bij het NOS Journaal inruilde voor het correspondent schap in Moskou, kreeg Kysia Hekster bij de koffieautomaat behoorlijk wat meewarige blikken. 'Zo van: met wie heb jij zo'n ruzie dat jij naar Rusland moet? Ieder een wil altijd naar Amerika, ik vond Moskou juist een geweldige plek.' Vier jaar later was het onbegrip er niet minder om toen ze Rusland verliet om verslaggever bij het Journaal te worden met als specia lisatie het koninklijk huis. 'Toen vroeg mijn omgeving zich af: wat kun je daar nou mee. Maar weet je wat het is: ik zie op elk terrein mooie verhalen liggen.' Hekster likt een lepeltje met cappuccino af in een restaurant in het Brusselse Egmontpark. Over het buitenlandwerk zegt ze: 'Ik hou van het internationale nieuws, van wereldpolitiek. En ik hou er nog meer van die verhalen te vertalen naar iets dat iedereen kan herkennen. Zo zat ik laatst in Litouwen. Het abstracte verhaal is daar: Wit-Rusland (Belarus, red.) probeert Europa dwars te zitten door migranten de grens met EU-lidstaat Litouwen te laten passeren. We liepen daar door een opvangkamp en tot mijn verbazing kwam ik een Nederlandssprekende Irakees tegen. Hij had al eens in Friesland gewoond toen hij in Nederland asiel had aangevraagd. Met zijn concrete verhaal probeer ik het abstracte nieuws tastbaar te maken. Goed, hij leeft niet zoals jij en ik, maar hopelijk kunnen kijkers zich dan wel beter met een persoon uit zo'n groot verhaal identificeren.' 'Nou ja, die familie is een instituut. Ik ben minder van de afdeling hoeden en jurken, maar vind het boeiend dat iedereen iets van de familie vindt en veel mensen er ook echt iets aan hebben. Dat zag ik op Koningsdag en Prinsjesdag. Ik probeerde altijd wel een stap terug te zetten: wat gebeurt hier nu eigenlijk? Wat zien we hier? En daarbij, als binnenland verslaggever was ik maar zo'n tien procent van mijn tijd met de koninklijke familie bezig. Zeker het laatste jaar ging het natuurlijk vrijwel non-stop over corona.' Grinnikend: 'Iedereen moest thuiswerken, maar ik ben nog nooit zo veel op pad geweest als in 2020.' Dan weer serieus: 'Dat werk was heel wezenlijk, maar er waren ook momenten dat ik het eng vond. Dan stond ik voor het Erasmus MC in Rotter dam en wilde ik de kijkers natuurlijk geen paniek aanpraten over bijvoorbeeld de ic- capaciteit. Tegelijkertijd moest ik schetsen hoe ernstig de situatie was en welke dilemma's zich mogelijk zouden voordoen.' Midden in de coronacrisis besloot de NOS- hoofdredactie de logo's van de satelliet wagens te verwijderen vanwege intimiderende situaties. Zijn er momenten geweest dat jij je onveilig voelde? 'Onveilig is een groot woord, maar er zijn wel vervelende situaties geweest. Mensen die de microfoon wegslaan, beginnen te duwen, aan de camera willen zitten. Daar kan ik me op zich goed voor afsluiten, het is niet zo dat ik daarna van streek ben. Wij gingen al jaren met beveiligers op stap naar voetbalwedstrijden en antizwartepietdemonstraties. Nu waren er zoveel momenten dat we beveiliging mee kregen dat ik dacht: drie keer per week op pad met een beveiliger, wat is dit voor land?' 'Nooit. Ik heb daar echt gevaarlijke dingen gedaan. We reisden naar Tsjetsjenië, naar Dagestan, we versloegen een revolutie in Kirgizië waar op dat moment geen bevoegd gezag was. Daar hebben we ook weleens een kalasjnikov op ons gericht gehad. Of dronken, onberekenbare mensen om ons heen. Maar dat is anders, het hoort daar toch een beetje bij de baan. Tijdens een coronaprotest op het Malieveld verwacht je geen intimidatie. Ik vind het heel heftig dat de NOS 14 Wat trok jou in het volgen van de koninklijke familie? Had je in Rusland ooit beveiliging als je op pad ging voor je werk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94