m 8 NIEUWS Dinsdag beleeft Nederland waarschijnlijk de laatste Prinsjesdag zonder Amalia. Peter Rehwinkel schreef een boek over de bijna 18-jarige prinses en haar voorgangers. KROONPRINSES WORDT 18 JAAR eter Rehwinkel (57) geeft het onomwon den toe: hij vond het soms best ongemakke lijk om een boek te schrijven over een 17-jarige. Maar de auteur, voorheen Eerste en Tweede Kamerlid en oud-burgemeester, is nu eenmaal 'gepassioneerd door staatsrecht'. En op dat gebied staat er nogal wat te gebeuren aan het einde van dit jaar, met de 18de verjaardag van prinses Amalia op 7 december. ,,Ik vond het toch een goede aanlei ding om vanuit een staatsrechtelijk- historische invalshoek haar positie en die van haar voorgangers uit te leggen.'' Dankzij zijn netwerk in Den Haag sprak hij voor Amalia, de plicht roept vele (voormalige) politici, tot aan Mark Rutte toe. Hij ontmoette Her man Tjeenk Willink, vertrouweling van de familie en peetoom van Ama- lia, die wel pannenkoeken voor de prinses heeft gebakken en met haar en haar zusjes naar de kermis ging. Zo schetst Rehwinkel op meer mo menten een beeld van Amalia's le ven. AMALIA haar titel Tot aan 30 april 2013, de dag van de abdicatie van Amalia's oma Beatrix en inhulding van haar vader Willem- Alexander, kende Nederland nog geen Prinses van Oranje. Rehwinkel: ,,Althans, niet zoals ik dat in het boek noem: naar eigen recht.'' Korte reis door de tijd: in 1530 viel de titel Prins van Oranje in handen van het hoofd van de Nassaus, sinds 1815 is de titulatuur weggelegd voor de eerste troonopvolger binnen die familie. Rehwinkel: ,,Maar dat waren louter manne lijke troonopvolgers. Dat veran derde pas echt bij de grond wetswijziging in 1983, toen geen onderscheid meer werd gemaakt tussen mannelijke en vrouwelijke troonopvolgers. Maar dat is dus de reden waarom Beatrix, Juliana en Wilhelmina nooit Prinses van Oranje zijn geweest.'' De term 'kroonprinses' be staat in Nederland feitelijk niet, want wij kennen geen kroning van het staats hoofd, maar een inhuldi ging. ,,Toch gebruik ik de term zelf ook in mijn boek, omdat het natuur lijk wel een informele aanduiding is.'' AMALIA de komende jaren Ze is na haar ge slaagde eindexamen net begonnen aan een tussenjaar. Met reizen, voor zover corona dat toelaat, en stages bij bedrij ven. In zijn boek beschrijft Rehwin- kel dat Amalia zaterdag 18 september 2021 GO Voor Amalia gaat het bij na beginnen Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8