Haarlemmer PAUL WAYE (54) verdient karmapunten door al joggend zwerfafval van straat te plukken. Inmiddels is hij uitgegroeid tot local hero. DE TERM 'PLOGGING' waaide vijf jaar geleden over uit Zweden als samentrekking van jogging en plocka, wat 'plukken' of 'verzamelen' betekent. Terwijl Paul, data-analist bij een soft warebedrijf, al in september 2011 twitterde dat hij had hardgelopen met de intentie zwerfafval op te ruimen. Voor die tijd deed hij dat ook weleens, zij het meer om karmapunten te verdienen. Pauls liefde voor zowel het milieu als hardlopen - hij voltooide een stuk of vijftien marathons - dateert al uit zijn prille jeugd in Hartfield, een dorpje in Zuidoost-Engeland. De liefde voor zijn Nederlandse vrouw begon, net als het ploggen, in de Britse hoofdstad, maar Londen vond ze geen ideale plek om hun kinderen te laten opgroeien. Na een jaartje Amsterdam vestigden ze zich in Haarlem, waar Paul zo lang zamerhand tot local hero is uitgegroeid - ook vanwege zijn aanwezigheid op social media. Twee jaar geleden nam hij zich plechtig voor bij elke sportieve activiteit iets op te rapen. Als je bedenkt dat er wereldwijd 680 miljoen hardlopers zijn, zou je zo grote stappen kunnen zetten. Zelf haalt Paul rennend al meer dan honderd kilo per maand op. Er is nooit een dag dat hij geen blikjes, plastic flesjes of mondkapjes aantreft. Engeland spant de kroon, maar je wil niet weten hoe vies Nederland is. Op 25 september viert hij zijn tienjarig jubileum met de 100 Kilometer Plog. Een flinke afstand. En continu bukken om rommel mee te nemen is ook best heftig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 85