we krimpen! bolderman nl Extra scherp geprijsde Najaarsreizen! bolderman.nl 7 De groei is eruit, een eenduidige verklaring is er niet Nederlanders zijn nog steeds het langste volk ter wereld, maar we worden niet meer langer, zo blijkt uit onderzoek van het CBS. We zijn zelfs een stukje korter dan twintig jaar geleden. Al sinds de jaren 50 is er geen volk langer dan de Nederlanders. Toch 'krimpen' we de laatste jaren wel. Een man ge boren in 2001 - die ten tijde van het onderzoek 19 jaar oud was - meet ge middeld 182,9 centimeter. Die is daarmee een centimeter korter dan de generatie die in 1980 werd gebo ren. Een gemiddelde vrouw uit 2001 is 169,3 cm lang; 1,4 cm korter dan die uit 1980. Die afname hangt voor een deel sa men met de toegenomen immigratie van minder lange bevolkingsgroe pen, bijvoorbeeld Turken en Marok kanen, en de kinderen die zij in Ne derland kregen. Maar dat verklaart C Vanaf 1840, met de toename van de welvaart, zijn Nederlanders gaan groeien niet alles, want ook onder generaties bij wie beide ouders in Nederland zijn geboren, en bij de generaties bij wie alle vier de grootouders in Ne derland zijn geboren, stagneerde de groei. Mogelijk is er een limiet aan hoe lang we kunnen worden, is de rek er simpelweg uit. Ook zouden ongezondere eetgewoonten en te ca lorierijk voedsel tijdens het op groeien een remmende werking kunnen hebben, maar daar heeft het CBS 'niet echt goede cijfers over'. Melk Kent u de slogan 'melk is goed voor elk' nog? Zonder in een discussie te verzanden of dat zo is, zijn zuivel- minnende volken in het algemeen langer. Kijk maar naar de Scandinavi- ers en de Masai in Afrika. Volgens deskundigen is de Hollandse groei- spurt ook te danken aan ons systeem van kraamhulp en consultatiebu reaus, waar ouders uit alle lagen van de bevolking voedingsadviezen krij gen (en die kennelijk braaf opvol gen). De in deeltijd werkende moe ders zouden een antropologisch voordeel zijn; zij geven hun kinderen een 'gunstiger' omgeving. Volgens onderzoeker Gert Stulp van de Rijksuniversiteit Gronin gen blijkt uit data bovendien dat lange mannen en vrouwen meer kinderen kregen dan korte stellen, dus dat er een soort natuurlijke se lectie plaatsvindt. Lengte is nu eenmaal 'sterk genetisch'. Nederlanders zijn niet altijd zo lang geweest. Sterker nog, uit ge gevens van militaire keuringen vanaf 1818 blijkt dat Nederlandse mannen aan het begin van de ne gentiende eeuw juist klein waren. Vanaf 1840 begonnen de genera ties sterk te groeien; het moment waarop de welvaart in Nederland een vlucht nam. De groei is flink: mannen uit 1980 steken 8,3 centi meter uit boven mannen uit 1930, bij vrouwen is dat verschil bijna 5,3 centimeter. Overigens nam pas de generatie die eind jaren 50 werd geboren de koppositie in het lan- ge-volkenlijstje over van de Ame rikanen, Zweden en Noren. Noorden Wie een lange partner aan de haak wil slaan, doet er goed aan rond te kijken in het hoge - of liever lange - noorden. De Friezen, de langsten van ons land, zijn zo'n 3 tot 3,5 cm langer dan de Limburgers, die de kleinsten zijn. Het is een 'opval lend groot verschil', stelt het CBS, dat er begin vorige eeuw al was. Ook de Brabanders en de Zeeu wen zijn aan de kortere kant, ter wijl inwoners van Groningen, Drenthe en Overijssel tot de lang ste landgenoten behoren. Genen spelen waarschijnlijk een rol, met daarbij de honkvastheid. Ook kan het liggen aan verschillen in voe ding, maar dat durft het CBS niet met zekerheid te zeggen. Lange mensen vind je ook in Montenegro (zowel mannen als vrouwen), Estland en Bosnië en Herzegovina (mannen) en Dene marken en IJsland (vrouwen). Onze mannen steken met kop en schouders uit boven die van Oost-Timor (gemiddeld 160 centi meter), Laos, de Salomonseilan den en Papoea-Nieuw-Guinea, waar de kleinste mannen ter we reld wonen. De Nederlandse vrou wen hebben geen hakken nodig in de buurt van hun zusters in Gua temala (149,4 centimeter), Bangla desh, Nepal en Oost-Timor. fffCfff.fff Geld-terug-garantie Repatriëringsgarantie ^/Zekerheid via SCR Bij Bolderman w aanbetalen niet verplicht! scr 8-daagse najaarsreis Pittoresk Vrsar 8-daagse najaarsreis Krakow en omgeving 8-daagse najaarsreis Wenen, de muziek- stad bij uitstek 8-daagse najaarsreis Venetië 8-daagse najaarsreis Salzburgerland, Kaprun all-inclusive 8-daagse najaarsreis Florence, Pisa en Elba GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 Nog steeds de langsten, maar hé, Marlies van Leeuwen Rotterdam v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 [fpr boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Catamiteitenfonds, reserveringskosten SCR-bijdrage. Vertrekdata: 9.18,23 okt/6,13 nov. Vertrekdatum: 23 oktober Vertrekdata: 9,18 oktober Vertrekdatum: 18 oktober Vertrekdata: 9,16,23 oktober Vertrekdata: 18,23 okt/6,13 nov.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7