Voor u geproefd earlgreythee J i Ét ^,2I 27 Eaïiëy berf- 4,8 Clipper 5 La Place Earl grey herken je aan het aroma van de bergamot, dat is een citrusvrucht Kraanwater: op warme dagen drinken we er liters van, op koude zetten we er graag thee mee. Woensdag is het Natio nale Kraanwaterdag, tijd om er tien koppen earl grey mee te zetten. Vallen ze in de smaak? Een theesommelier kiest niet gauw voor thee uit een zakje, daarin zou de verfijnde smaak van losse thee verdwijnen. Maar er is nog een reden. Na afloop van de test knipt theesommelier Karin Kamman wat zakjes van verschil lende merken open. ,,Zie je die witte puntjes? Dat zijn heel kleine bolletjes plastic met suikers en zetmeel. Dat zijn dragers om op een goedkope manier de aroma's van de thee toe te voegen en te behouden. Al werken sommige fabri kanten aan plasticvrije oplossingen.'' Voor de test van vandaag proeft het panel wel thee uit zakjes, omdat daar de schappen vol mee staan. Earl grey - de naam komt van de Engelse graaf (Earl) Charles Grey - is zwarte thee met het aroma van de citrusvrucht bergamot. Het is volgens Kamman de beste optie om in de horeca te bestellen. ,,Het aroma van Earl grey kan de smaak van kraanwater neutraliseren.'' Idealiter komt de thee van één plan tage, van die ene oogst in dat ene jaar. Want alleen al door weersinvloeden kan thee bij de volgende oogst anders smaken. Toch smaken pakjes uit de su permarkt altijd hetzelfde. ,,Grote fabri kanten mixen grote hoeveelheden thee - soms van verschillende continenten - Karin Kamman (61) Ariadne Vogel (57) Brigitte van Schooten (61) net zo lang tot elke keer een identieke smaak ontstaat.'' We serveren vandaag alle zakjes in theeglazen en gebruiken water van 90 graden ('bij een hogere temperatuur wordt thee te bitter'), we laten de thee twee minuten trekken en 'hengelen' in tussen vooral niet met het theezakje in de kop. Vogel: ,,Dan krijg je te veel tur bulentie. Thee is gebaat bij rust.'' Het panel proeft blind. Blikken van afschuw, nieuwsgierigheid en goedkeu ring wisselen elkaar af. Het panel is streng als het bergamotaroma ver te zoe ken is. De thee smaakt in veel gevallen te kunstmatig, merkt het panel. Hoewel consumenten gewend zijn aan thee met smaakjes, hoort de smaak in de thee zelf te zitten. ,,We willen het pure theeblad proeven.'' Tot verrassing van het panel slagen Clipper en La Place daar het best in. Vooral het duidelijke citrusaroma en de wat bloemige smaak van Clipper vallen in de smaak. Wie wil weten hoe thee écht hoort te smaken, adviseert het pa nel toch eens losse thee te kopen. En daarover heeft Vogel bemoedigend nieuws. ,,In steeds meer supermarkten kun je losse thee kopen.'' Twinings TWININGS van Lipton Plus Jumbo Pickwick Hema Simon Lévelt im GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 €0,06 per zakje Echte earl grey is op smaak ge bracht met bergamotolie, ge wonnen uit de schil van de ber gamot. Juist over dat duidelijke aroma is het panel hier goed te spreken. ,,Goed herkenbaar als earl grey.'' Bonuspunten voor de wat 'bloemige' smaak. €0,11 per zakje Een licht zoete smaak, is er wat suiker toegevoegd? De bergamotgeur is dik in orde. Eén jurylid vindt de smaak 'slap', een ander proeft ker senaroma. Dikke voldoende omdat de thee duidelijk her kenbaar is als earl grey. - KARIN KAMMAN 'Niet hengelen hoor, thee is gebaat bij rust' LEO VAN MARREWIJK Blogt als theesommelier on der de naam Santhee.nu en maakt podcasts. Ze houdt theeworkshops en -proeve- rijen en geeft koopadviezen. Theesommelier, -ver koper en kok. Onder de naam Tisgroen or ganiseert ze theework shops en -proeverijen. Theesommelier, orga niseert met haar bedrijf Art of Tea theework shops en proeverijen. €0,14 per zakje ®Een 1706 zweem moten het lijkt op earl grey, maar de smaak is te vlak, aldus het panel. Daarnaast 'as tringent': samentrekkend gevoel in je mond na het proeven van smaakstof fen. Krijgt wel een voldoende vanwege de lichte, milde geur. €0,05 per zakje Met de hak ken over de sloot een voldoende: de smaak is 'toegankelijk' voor een groot publiek en ergens is bergamot herkenbaar. Wel zijn er vraagtekens bij een lichte parfumsmaak, de vlakke geur en smaak en een wat muffe nasmaak. oaost EARL GREY €0,02 per zakje Wisse lende com- menta- ren. De €0,03 per zakje Bergamot ont breekt, maar deze thee drinkt makke lijk weg, en met de nasmaak is weinig mis, vindt één jury lid. Toch zijn er ook duidelijk minpun ten: de thee is vlak en wat muf. €0,06 per zakje Pickwick maakt al thee sinds 1753, dan zou je toch zeggen dat ze daar weten hoe het moet. Het panel denkt daar anders over. 'Geen bergamo taroma' en 'vies aftrek sel', klinkt het. Ook het ontbreken van geur helpt niet: onafhan kelijk van elkaar komen de panelleden niet ver der dan een 4. €0,09 per zakje Is dit wel earl grey? Het panel mist ten minste de smaak en geur van bergamot. De thee is te vlak voor een voldoende, hoewel er een 'beetje cit rus' wordt geproefd. Wat ook niet helpt: de thee smaakt muf, en die nasmaak blijft nogal hangen. 'Niet te doen.' AH €0,02 per zakje De spot- goed kope earl grey van de Ap- pie krijgt weinig applaus: muffig, vlak en een zurige smaak. Sterker nog, een jury lid vraagt zich af of dit wel earl grey is. Ja dus, althans, volgens de verpakking en het zakje. Een panellid verzucht dat dit product lichtelijk geurt naar schoonmaak middel, maar herkent wel citrus. €0,12 per zakje Earl Grey Originai N"301 fi. Grote verrassing bij het onthullen van de namen. Simon Lévelt staat bekend om kwaliteit op het ge bied van losse thee, maar bij deze thee zakjes valt dat niet bepaald op. De thee krijgt kwalificaties als 'vlak' en 'in de verte een citroen- smaak'. THEEZAKJES ZWARTE EARL GREY een her kent bergamot op een fijne manier en vindt de thee 'wel aardig', een ander jurylid proeft wel citroen, maar rept over een zurige citrussmaak. Ook proeft iemand 'schoonmaakmiddel'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75