De vijf nieuwstephishingtrucs en wat ertegen te doen Internetfraudeurs lichten mensen op door ze te lokken met valse links in e-mails, sms'jes en malafide telefoon tjes. Willem Jans sens, expert cyber- security, weet hoe je die herkent. Toch in de val gelopen? 'Wees altijd achterdochtig en kijk naar de context' 26 ackers oogsten succes met phishing omdat ze inspe len op de realiteit van de eindgebruiker. Zo komen ze vrij overtuigend over'', zegt expert cybersecurity Willem Janssens van de Belgische internet aanbieder Telenet Business. ,,Bij be drijven worden de namen van lei dinggevenden misbruikt in e-mails naar werknemers. Bij particulieren gaat het om e-mails van bijvoorbeeld Netflix of sms'jes van de bank. Zaken die op het eerste gezicht betrouwbaar lijken.'' Phishing is een efficiënte manier om een cyberaanval te openen. Het is een eerste stap, waarbij het uiteinde lijke doel heel divers kan zijn: van ransomware tot toegang tot je pc of diefstal van je gegevens. Dit zijn de vijf recentste phishing- verschijnselen. INep-sms pakjesdienst Je krijgt een sms'je van een pakjesdienst met de melding dat een pakket onderweg is: 'Klik hier om je pakje te volgen'. Als je daarop klikt, is je smartphone geïnfecteerd. Het is moeilijk om de malafide dien sten te ontmaskeren, omdat ze soms hetzelfde nummer gebruiken als legi tieme diensten. 2 Valse sms van bank Je krijgt een berichtje met de melding dat er iemand actief is op je bankrekening: 'Klik hier om dit te stoppen'. Wanneer je klikt, is je smartphone geïnfecteerd. Janssens: ,,Ik begrijp dat mensen in volle emo tie op zo'n link klikken, want ze vre zen hun geld kwijt te raken.'' 3Neptelefoontje Je krijgt een telefoontje met de melding dat er een ver dachte transactie is vastgesteld op je bankrekening en je wordt gevraagd of dat legitiem is. Jij antwoordt uiter aard 'nee'. De telefonist vraagt je zo snel mogelijk een code aan te maken via je kaartlezer. Janssens: ,,Ze spelen in op de stress en tijdsdruk, want als je meteen handelt, kun je volgens hen de transactie nog stoppen. Ver- volgens wordt er met je code geld van je bankrekening afgehaald. Vroeger was zo'n telefoontje in gebrekkig En gels, vandaag huren criminelen soms Nederlandstalige callcenters in.'' 4 Valse e-mails Je krijgt een mail van bij voorbeeld Netflix, die er vrij echt uitziet, met de vraag ofgebrui- ker X wel echt tot jouw account be hoort: 'Klik hier om te blokkeren/be vestigen'. Wanneer je klikt, heb je ransomware op je pc staan en zal je moeten betalen om opnieuw toegang tot je documenten te krijgen.'' 5 Nep uitnodiging ,,Uit het niets staat er een 'invite' in je digitale kalender, met een link naar een online meet ing. Als gebruiker denk je: 'Het zal wel oké zijn, want het staat in mijn agenda'. Als je klikt, ben je ook hier mogelijk het slachtoffer van ransom- ware.'' ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 GO Nooit zomaar klikken THOMAS ROSSEEL ,,Houd het dan niet verborgen en zoek hulp'', raadt Willem Janssens aan. ,,Gaat het om geld, breng dan altijd je bank op de hoogte en volg hun advies. Doe dat ook als je geen codes hebt doorgege ven, omdat je bank andere klanten kan waarschuwen voor actieve phishing- campagnes. Verwijder het bericht, zo dat je er niet alsnog per ongeluk op klikt. Nog een tip: vaak staat de bank je toe om in te stellen naar welke landen je mag overschrijven. Als je alleen een aantal buurlanden selecteert, dan is de kans groter dat de aanval zal mislukken, ook al loop je in de val. Heb je je logingegevens aan een hac ker gegeven, reset dan je accounts. Kies ook voor een nieuw wachtwoord. Activeer de MFA, de multi-factor au- thenticatie, van je accountprovider. De bekende e-mailproviders gebruiken die allemaal. Als iemand met jouw Gmail- account inlogt, zal Gmail je vragen of dat wel normaal is. Met enkele stappen zorg je ervoor dat de hacker niets kan doen. Voer een virusscan uit als je op een verdachte link hebt geklikt. Als het op je smartphone gebeurt, zet dan de fabrieksinstellingen terug. Als het nog kan, zorg dan steeds voor een back-up van je gegevens. Betaal nooit als hackers je om geld vragen. Hoe meer mensen betalen, hoe beter hackers zich kunnen wapenen om meer aanvallen uit te voeren. ,,Bij phishing gaat het altijd om zaken die je nooit eerder hebt meegemaakt of hebt gedaan, maar die toch vertrouwd lij ken'', zegt Willem Janssens. ,,Als het over e-mails gaat: beweeg met je cursor over de link, zonder erop te klik ken. Zie je onderaan je browser de officiële website van bijvoor beeld Netflix of een bank verschijnen, of krijg je een variant of iets helemaal anders te zien? In het laatste geval heb je met op lichting van doen. Be kijk het e-mailadres en de naam van de af zender en vergelijk de logo's met het origi neel.'' Krijg je een e-mail in het Engels van een af zender waarvan je Nederlands bent ge wend, dan moet er een belletje gaan rin kelen. Ook heel belangrijk is het type e-mailpro- vider. Grote bedrijven als Google en Micro soft investeren veel geld om te zorgen dat valse e-mails niet in je mailbox kunnen ko men. Je bent daarom veiliger als je via Gmail of Microsoft werkt dan als je een eigen domein gebruikt. Installeer steeds een up-to-date anti virusprogramma op al je toestellen. Probeer bij een tele- foontje te kijken welk nummer jou opbelt. Wees altijd achter dochtig, net als bij sms'en, zeker omdat oplichters dezelfde nummers gebruiken die legitieme bedrijven huren. Kijk naar de context: welke link krijg je te zien en ziet die er niet vreemd uit? Komt het sms'je van een bank? Weet dat banken hun klanten nooit via sms benaderen, juist om zulk misbruik te voor komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74