Klinkt als een klok Gamen tegen twijfels en paniekaanvallen Een plaatje zegt meer dan 1000 onbekende woorden tweakers 25 OVERZICHT VAN ALLE LAPTOPS. HEBBEDINGEN TECH Kies voor klein wordt. En ten slotte: plant een boom niet dieper dan hij in de grond of in de pot stond. In evenwicht Nu een heikel punt: hoe groot kies je de boom? In principe is dit een kwes tie van geld. Ik kan me voorstellen dat er een reden is om een grote boom te kiezen: je kunt denken dat je niet 'Bind de boom zo vast dat hij nog met de wind kan meebewegen en haal de paal weg als de boom is vastgegroeid' lang meer te leven hebt en als je de 75 bent gepasseerd is dat geen irreële gedachte. Je kunt een haag willen planten waarmee je met onmiddel lijke ingang de partytent van de buren aan het gezicht onttrekt. Het kan zijn dat je over een jaar of tien alweer wilt verhuizen, of misschien wil je de geboorte van een kind memoreren en ook dan plant een blije ouder liever geen iele zaailing, hoewel het kind dat natuurlijk wel is. Bij nieuw te planten bomen is het van groot belang dat de omvang van de kroon in evenwicht is met de hoe veelheid wortels. De wortels moeten de rest van de boom voeden en met een paar wortels voed je geen enorme bladerdos. Er zijn kwekers die zich specialiseren in grote maten. Zij steken de wortels ieder jaar rondom af, waardoor de boom een massa kleine wortels vormt in plaats van een paar grote. Dat kost arbeid en arbeid is duur. Grote bomen kosten vaak honderden euro's. En jaren nazorg, in droge zomers zul je er vaak met een tuin slang naast moeten staan. En hoge bomenJuist, zorg dus voor een stevige paal. Plant in ieder geval nooit een grote boom met weinig wortels, zoals je de gemeente vaak ziet doen. Dat is weg gegooid geld. Zo'n boom zal het vaak niet redden. En zelfs al redt hij het wel, dan nog staat hij vaak jaren te kwarren voordat hij eindelijk aan de groei gaat. Had je op hetzelfde tijd stip een klein boompje met een goede wortelkluit geplant, dan had het kleintje de grote binnen vijf jaar ingehaald. Zijn er geen speciale redenen, plant dan klein. Wanneer plant je een boom? Zodra het blad eraf is, in november, maar ook in de winter, zolang de grond maar niet bevroren is. Maar wacht niet tot april, want naarmate de win ter vordert wordt de keuze kleiner. Sommige bomen verliezen hun blad niet in de herfst. Denk aan hulst en aan bijna alle coniferen. Plant die in het voorjaar, als de vogels fluiten, de zon op je rug schijnt en de grond al lekker begint op te warmen. Als je dacht dat Mario al het toppunt van maffe capriolen GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 Romke van de Kaa houdt van fruit bomen. Tip: kies voor wat variatie een soort waarvan het fruit niet in de super markt te koop is. foto KOEN VERHEIJDEN De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwareinfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. Wakker wor den in hartje Berlijn, dat doe je niet elke dag. Tenzij de Radio One van Teufel op het nachtkastje staat, want dan kun je kiezen om in plaats van je favoriete radiostation te worden gewekt met de 'Berlin'-ringtone, die een beetje doet denken aan het klokkenspel van de bekende Gedachtniskirche. Voor de inspiratie hoefden de ont werpers niet ver te zoeken, want het Teufelhoofdkwar- tier staat aan de overkant van de straat. Ook opvallend - of beter gezegd: niet opvallend - is de elegante en dimbare tijdklok. Een gadget als dit kan een uitkomst zijn voor smartphoneverslaafden die hun telefoon als wekker gebruiken maar daardoor tot in de late uurtjes nog liggen te scrollen en liken. De smartphone kan dus gewoon he-le-maal uit. En ook nog eens worden opge laden via de USB-poort aan de achterzijde. Teufel Radio One hifi- wekkerradio €170 Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. was, met spookschildpadden en huppelende champignons, dan ken je de wondere wereld van de Psychonauts nog niet. In deel twee (een laat vervolg, want het origineel dateert al van 16 jaar geleden) vind je on der meer Emotionele Bagage, Twijfels en Paniekaanvallen als tegenstander op je pad. De letterlijk en figuurlijk waan zinnige levels spelen zich dan ook in de hersenpan van de personages af. Daarbij lieten de makers hun fantasie de vrije loop, met psychedelische en soms wat macabere resultaten. Mensen met een beetje tand artsfobie kunnen maar beter niet hun tanden in deze brein breker zetten. De rest wacht een geestig en hoogst origineel spel: meer dan een beetje vreemd, maar wel erg lekker. Psychonauts €60 voor pc, PS4 en Xbox (gratis met Microsoft Game Pass abonnement) Wie de buitenlandse keuken wil proe ven maar ook weer niet de allergroot ste culinaire avonturier is, kan nu met de Cibo-app de cryptische menukaart visueel ontcijferen. De app scant via de smartphonecamera naar woorden en toont daar dan bijbehorende plaat jes bij. Zo zie je in een oogopslag wat er op je bord zou kunnen komen te liggen. De app komt uit de koker van de Nederlandse Jordi Bruin, die deze vakantie in een Italiaans restaurant het idee kreeg en er binnen zes dagen een app van bakte. Inmiddels herkent Cibo ook de Roemeense en Russische keuken. Cibo voor iOS eerste 25 scans gratis, daarna eenmalig €2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73