Een kweepeer is geen appel en geen peer, maar wél lekker EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA LAMPJE EASY PEASY Speciaal voor het Nederlandse paviljoen werden kussenhoezen met oud-Hollandse stillevens ontworpen MODULAIRE KEUKEN TERRACOTTA FLUWELEN KUSSENHOES FLOWERBOMB Een kweepeer is appel noch peer. De vrucht heeft soms de vorm van een appel, dan weer van een peer, afhanke lijk van het ras. De kleur van de vrucht is geel met een waas van roestbruin dons die je er gemak kelijk afwrijft. Tot voor kort kon je kweeperen alleen kopen bij Turkse winkels, maar het tij lijkt te keren. Niet alleen wordt in trendy restau rants steeds vaker met kweeperen gekookt, zelfs mijn gewone groente man heeft de vruchten tegenwoordig tussen zijn appels en peren liggen. De kweepeer groeit aan een kleine boom die na verloop van vele jaren een meter of vijf hoog kan worden, maar vaak blijft het bij twee tot drie meter. Je kunt kweeperenbomen in drie vormen kopen: als struik die zich al vanaf de grond vertakt; als halfstam op een stammetje van anderhalve meter of als hoogstam waarbij de kroon is geënt op een onderstam van minstens twee meter hoog. Van een struik kun je gemak kelijk zelf een boompje opkweken door voortdurend de zijtakken weg te snoeien. Zo krijg je een klein, grillig boompje met een mooie ronde kroon. van nature de neiging om scheef te groeien. Ik vind dit charmant, maar wie daar niet tegen kan moet vooral voordat hij het boompje plant een stevige paal in de grond slaan om de boom aan te binden. Kweeperen bomen bloeien in het voorjaar met grote witte of lichtroze bloemen. Al op jeugdige leeftijd - zo'n drie jaar na het planten - hangen ze in de herfst vol met don zige, gele vruchten die zo geurig zijn dat één vrucht op een fruit schaal de hele kamer doet geuren. van vocht. Ze groeien graag op drassige grond of aan een slootkant, maar ook op elke nor- male tuingrond doen ze het goed. In het oosten van het land - een streek met verraderlijke late nachtvorsten - is het verstandig om te kiezen voor laatbloeiende rassen. Dat zijn bij voorbeeld 'Vranja' en 'Lescovac', beide met zacht behaard, grijsgroen blad en roze bloemen. 'Vranja' geeft peervormige- en 'Lescovac' appel vormige vruchten. Deze rassen komen uit de Balkan en worden niet hoger dan een meter of drie. Wie in minder nachtvorstgevoelige streken woont, en daarnaast graag een gooi doet naar recordoogsten, kan kiezen voor 'Rea's Mammoth' of 'Champion', beide met groen blad en peervormige vruchten. 'Rea's Mam moth' produceert op vruchtbare bo dem vruchten van bijna een kilo per stuk. Je zou verwachten dat derge lijke grote vruchten de takken van de boom doen breken, maar dat valt mee; de twijgen van een kweepeer zijn onverwacht soepel en taai. Sommige kweeperen dragen hun vruchten tus sen het blad, maar 'Le Bourgeault' draagt ze aan de buitenkant van de kroon, waar ze mooi afsteken tegen het glimmend groene blad. In de herfst lijkt het alsof de hele boom als een kerstboom met gele vruchten is opgetuigd. Plant kwee peren in november, zodra het blad van de boom is. GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 Easy Peasy: geblazen glas en een metalen body, kinderlijk eenvou dig. G Op het Nederlandse paviljoen liggen fluwe len kussenhoezen van Muurmeesters. Modules die je mee kunt nemen: roestvrij stalen kastjes en blad gemaakt van resten uit de Italiaanse marmer industrie. Spaanse ontwerper Patricia Urquiola zorgde voor een speels, geometrisch ontwerp. Luca Nichetto voor Lodes €299 Dit oplaadbare glazen lampje won het afgelopen jaar meerdere design- prijzen. Het bedieningsgemak sluit aan bij het kinderlijke, speelse karak ter van het design: de ronde knop bovenop is tegelijkertijd de aan-en- uitschakelaar en de dimmer. Het ontwerp bestaat verder uit geblazen glas en een metalen body. Very Simple Kitchen €13.900 Je keuken meenemen naar je vol gende huis? De modules van Very Simple Kitchen kunnen gewoon in de verhuiswagen. Dit jonge bedrijf uit Bologna maakt metalen keuken elementen die op allerlei manieren met elkaar te combineren zijn. Voor de Design Week maakte het een speciale collectie in samenwerking met de Zweedse interieurontwerper Tekla Evelina Severin. Het blad is gemaakt van resten uit de Italiaanse marmerindustrie, de kastjes zijn van roestvrij staal. Muurmeesters €75 Muurmeesters maakt hoogwaardige prints van oud-Hollandse schilders op een gladde of fluwelen doek, gespan nen in een aluminium frame. Je kunt zelf de afmetingen kiezen, waardoor het Meisje met de parel opeens heel je muur kan bedekken of je een mini-Nachtwacht in het toilet kunt hangen. Speciaal voor Masterly, het Nederlandse paviljoen op de Milan Design Week, ontwierp het bedrijf ne gen kussenhoezen met oud-Hol landse stillevens in een kaleidosco- pisch dessin. Maar liefst 30.000 met de laser gesneden bloemblaadjes voor fauteuil Hortensia. Appelvorm Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Kweeperen hebben Kweeperen houden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71