Wie op een staaltje zelfreflectie hoopte, kwam bedrogen uit GGD: Toename van prikbereidheid door invoeren coronapas Scherp blijven zien? 6 OZCAN AKYOL Tot grote verbazing van ie dereen, ook van haarzelf, kondigde demissionair mi nister van Defensie Ank Bijleveld (CDA) gistermiddag aan, nadat ze eerder een motie van afkeuring aan haar broek had gekregen, dat ze alsnog opstapt vanwege het dossier Afghanistan. Wie op een staaltje scherpe zelf reflectie hoopte, kwam echter be drogen uit. Want uit alles blijkt dat zij nog steeds niet doordrongen is van de politieke noodzaak die an deren, zowel binnen Den Haag als daarbuiten, wel voelden. Ik zou denken: het is evident dat Bijleveld en Kaag zich hebben la ten verrassen door de taliban die binnen een mum van tijd het land veroverden. Met als gevolg dat al lerlei burgers die de Nederlandse staat hebben geholpen, bijvoor beeld in de rol van vertaler of be veiliger, acuut moesten vrezen voor hun leven. En dan was er ook nog de schrij nende situatie dat de Nederlandse ambassade ter plekke onvol doende steun kon bieden aan ie dereen die hulp nodig had. Al met al zou je zeggen dat er niet meer feiten nodig zijn om als minister eens kritisch na te den ken over het eigen functioneren, wat in ieder normaal geval zou moeten leiden tot politieke boete doening. Onze ministers hadden echter hulp nodig van de Tweede Kamer, Waar Kaag direct opstapte, bleef Bijleveld doodleuk op haar plek die in de vorm van een motie van afkeuring liet weten de kwalitei ten van deze bewindspersonen in twijfel te trekken. En toen gebeurde er iets won derlijks. Waar Sigrid Kaag met een eieren voor haar geld koos, natuurlijk ook gegijzeld door haar eigen evangelie over de nieuwe bestuurscultuur, en dus direct op stapte, bleef Bijleveld doodleuk op haar plek. Zelfs een dag later, toen ze als nog opstapte door druk vanuit haar eigen partij en door hoon van het publiek, begreep ze eigenlijk nog steeds niet waarom ze zou moeten vertrekken. Ze zei bijvoor beeld: 'Ik wilde doorgaan' en ze voegde daaraan toe dat ze 'de op dracht wilde voltooien' om de tol ken die in Afghanistan zijn achter gebleven 'en die op ons rekenen' in veiligheid te brengen. Ik vroeg me af: in wat voor paral lel universum leeft deze minister eigenlijk? Als iemand heeft bewe zen zich niet te kunnen ontfermen over de mensen die nu worden op gejaagd door de taliban, dan is zij het wel. Haar eigen ijdele ambitie weegt kennelijk zwaarder dan de poli tieke urgentie om dit op te lossen. Maandag tot en met donderdag zijn er dagelijks tussen de 12.500 en ruim 15.000 afspraken ge maakt, zegt woordvoerder Frank Neervoort van de koepelorganisa tie GGD Ghor. „Verleden week lag het aantal gemaakte afspraken rond 8000 per dag.'' De toestroom is volgens de GGD het gevolg van het kabinetsbesluit om met in gang van zaterdag 25 september een coronapas in te voeren. Zonder dat toegangsbewijs, waarmee je laat zien dat je bent ingeënt, kom je bioscoop, theater, museum of horeca in principe niet in. Hersteld zijn van corona of een recente negatieve testuitslag volstaan ook om binnen te mogen. Volgens experts is er nog geen 'ultiem bewijs' dat invoering van een coronatoegangsbewijs leidt tot een hogere vaccinatiebereid heid. Maar in twee landen in de Europese Unie waar al maatrege len zijn ingevoerd die vergelijk- baar zijn met de coronapas, is vol gens kenners het effect wel dege lijk 'duidelijk zichtbaar'. Edouard Mathieu van Our World in Data, een organisatie die wereldwijd alle data over vaccina ties verzamelt, ziet dat verband wel degelijk in Frankrijk en Portu gal: ,,Toen de gezondheidspassen werden ingevoerd, zag je dat daar de vaccinatiegraad aanzienlijk toenam. Die landen zaten tot dat moment op het EU-gemiddelde, maar stegen er daarna bovenuit.'' Weigeraars overstag Uit onderzoek naar de vaccinatie bereidheid blijkt dat steeds meer vaccinweigeraars overstag gaan. Zei in november 2020 nog maar 38 procent zich zeker te willen laten vaccineren, in januari was dit al 63 procent. Na een klein dipje toen in het nieuws kwam dat er bijwer kingen kwamen bij onder meer AstraZenaca-vaccins, steeg het verder door en inmiddels staat de teller op 78 procent, blijkt uit on derzoek van het EenVandaag Opi niepanel onder tienduizenden Nederlanders. Wat ook bijdraagt, is de relatief nieuwe mogelijkheid om je te la ten vaccineren zonder afspraak. Advertentie Naarmate we ouder worden kunnen we soms ondersteuning gebruiken voor onze ogen. Nieuw: A.Vogel Oogtabletten helpt om scherp te blijven zien en draagt bij aan het goed functioneren van het netvlies1. Belang van een goede conditie Ondersteunt de conditie van het oog 'Helpt het gezichtsvermogen normaal te houden'1 Deze tips kunnen helpen bij het behoud van een goede oogconditie: 8 dagen inclusief directe vlucht, knusse bungalow en winterse excursies v.a. 1.695 p.p. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 GO Y @OzcanAkyol Het aantal prikafspraken dat in Nederland wordt gemaakt, neemt weer toe. De coronapas lijkt de grote aanjager. Marcia Nieuwenhuis Den Haag Een goede conditie voor de ogen is belangrijk voor het goed functioneren van het netvlies. Ogen worden bloot gesteld aan talloze invloeden van buitenaf Van invloed op de conditie van de ogen zijn o.a.: Beeldschermgebruik Leeftijd Voedingsmiddelen De ogen kunnen als aanvulling op de voeding extra ondersteuning gebruiken om goed te blijven func tioneren. A.Vogel Oogtabletten ondersteunt de conditie van het oog1. De tabletten dragen bij aan het goed functioneren van het netvlies1. Het helpt het gezichtsvermogen normaal te houden1 en om scherp te blijven zien1. Maak minder gebruik van kunstlicht en werk niet te lang achtereen met een beeldscherm Dit laatste kunt u voorkomen door pauzes in te lassen Draag contactlenzen niet langer dan de fabrikant aanbeveelt Probeer niet te lang aaneen gesloten tv te kijken Gezonde voedingsmiddelen zijn onder andere eieren, groene bladgroenten, noten, vette vis en kiwi's A. Vogel B.V. A.Vogel Oogtabletten bevat zink. Daarnaast bevat het luteïne, zeaxanthine en zwarte bes. Oogtabletten Bevat zink: Goed voor het gezichtswrmt Ondersteunt de conditie van Oogtabletten 1 Gezondheidsproduct o.b.v. zink KOAG-nr. 11-0721-9640 Beleef Lapland in Akaslompolo! Verblijf een week lang in een comfortabele boomstambungalow met open haard en sauna. Geniet van de inbegrepen huskysafari, sneeuwscootertocht, rendiersafari en ga op jacht naar het noorderlicht! Vertrek dec. 2021 tAn maart 2022 EUROPEAN UNION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6