vreest ondergang Wat zegt de wetenschap Laat die pukkel vooral lekker zitten waar hij zit p Eureka! Wiskunde helpt tegen honger 170.000 Als je knijpt, breekt de verstopte prut als het ware los in de huid' 19 hebben gestudeerd of daar con necties hebben. ,,Veel van hen zijn ondergedoken en proberen Afgha nistan uit te komen'', stelt Ander son. Aanslag in 2016 Volgens Kenneth Holland lopen vooral onderzoekers die werkten op de Amerikaanse Universiteit van Afghanistan gevaar. Het insti tuut was in 2016 al doelwit van de taliban. Bij een aanslag werden dertien mensen gedood, onder wie stafleden en studenten. Alle zestig leden van het niet-Af- ghaanse personeel van de AUAF zijn geëvacueerd, maar van de vierhonderd lokale medewerkers zijn er pas twintig in veiligheid ge bracht. ,,Nog eens achthonderd studenten en meer dan duizend afgestudeerden kunnen doelwit worden van wraakacties'', vreest Holland. Een andere groep loopt ook extra kans op vervolging. Het gaat om wetenschappers en studenten van de Hazara-gemeenschap, een sjiitische, farsi sprekende minder heid. Nasrin Husseini, een van de twee vrouwen die in 2010 afstu deerden aan de Universiteit van Kaboel (diergeneeskunde), ziet het erg somber in. Zij verhuisde jaren geleden naar Canada omdat zij in eigen land, ook na de val van de taliban in 2001, op te veel tegen werking stuitte omdat zij vrouw is en tot de Hazara behoort. ,,Nu de taliban weer aan de macht zijn, gaan we honderd jaar achteruit'', zegt Husseini. ,,Iedere academicus die ik ken, staat doodsangsten uit en wil weg uit Afghanistan.'' Iedereen die 's ochtends voor de spiegel wel eens een puist ziet, kent het dilemma: uitknijpen of laten zitten? Het voelt niet fijn als je de deur uit moet met een puk kel. Daarom knijp je er eens flink in, in de hoop dat hij weggaat. Maar het resultaat is dat je 's avonds een plek hebt die twee keer zo groot is en ook nog roder. Vol gens Mendels kun je een puist beter laten zitten. Als we het hebben over puisten en pukkels zijn er verschillende soorten. Open mee-eters zijn de welbekende zwarte puntjes, geslo ten mee-eters liggen wat dieper in de huid en zijn wit. En dan zijn er nog de rode pukkel en het puistje met de witte kop. De verzamel naam is acne. Mendels: ,,Acne ontstaat onder invloed van allerlei factoren, bij voorbeeld door de toename van geslachtshormonen in de puber teit. Daardoor produceren de talg- klieren in de huid meer talg. Daar naast verzamelen dode huidcellen zich in de poriën van de huid. Sa men met de grotere hoeveelheid talg zorgt dat voor een prop en zo een blokkade.'' In eerste instantie veroorzaakt zo'n blokkade een mee-eter. ,,Maar als de ophoping in zo'n porie te groot wordt, krijgt het afweersys teem van het lichaam een seintje om witte bloedcellen naar de mee- eter te brengen, die daar voor een ontsteking zorgen.'' Zo'n ontste king zie je als een rode pukkel. Als er veel van een bepaalde soort witte bloedcellen komen, neutro- fielen genoemd, is dat uiteindelijk zichtbaar als een puskop. De ontsteking wil je afremmen en niet erger maken door de puist uit te knijpen. ,,Als je knijpt, breekt de verstopte prut als het ware los in de huid waardoor de ontsteking groter wordt. Daarom wordt die rode pukkel vaak nog ro der en dikker.'' Soms ontstaat er verlittekening, of door vieze vingers zelfs een huidinfectie. Als je er vanaf blijft, ruimt je lichaam die pukkel uit eindelijk vanzelf op. Dermatoloog Mendels snapt wel dat als je na lang wachten eindelijk weer dat feestje hebt de nood hoog is om iets te doen aan die pukkel met een witte kop op je neus. In dit geval zou je de witte kop er voorzichtig af kunnen halen. Doe dat alleen niet met een rode puk kel en ook niet als je veel last hebt van acne. Om de puskop te lijf te gaan, kun je het beste een kleine naald pakken en die ontsmetten met een beetje alcohol of betadine. Maak in de witte kop een klein prikje en duw zachtjes met een tissue op de pukkel tot het pus eruit is. Blijf vervolgens gewoon van die pukkel af. ,,Mijn werk heeft zich al tijd op het grensvlak van wetenschap en consul tancy bevonden en deze combinatie is in één woord geweldig. Ze heb ben invloed op elkaar en kunnen elkaar enorm ver sterken. Wat ik de consul- tancywereld tegenkom, kan ik weer op de univer siteit gebruiken. Wat ik daar leer, brengt mijn on derzoek weer verder en andersom. In het dagelijkse leven probeer ik met behulp van een grote hoeveelheid data transport slimmer te maken. We maken wis kundige modellen en die optimaliseren we. Dage lijks worden er miljoenen pakketten verstuurd die door meer dan tiendui zenden vrachtauto's wor den vervoerd. Met wis kunde kan je de logistieke systemen veel beter ont werpen. We hadden in het verle den ooit een opdracht van TNT en uiteindelijk heeft dat tot een besparing van 200 miljoen euro geleid en werd er een kwart mil jard kilo CO2 minder uit gestoten. Mijn grootste moment van inzicht heb ik te dan ken aan Peter Bakker, voormalig topman van TNT, die later betrokken was bij het Wereldvoed selprogramma, mondiaal gezien de grootste trans porteur. Hij vroeg me mijn kennis voor hem in te zetten. Ik heb samen met vijf verschillende af studeerders veel data ge analyseerd en systemen gemodelleerd. Wat moet ik inkopen? Waar doe ik dat en hoe transporteer ik de goederen? Toen het systeem draaide, bespaarden we 150 mil joen dollar op de uitgaven. Omgerekend betekent dat dat het Wereldvoedsel programma voor dat be drag 2 miljoen mensen een jaar lang kan voeden. Toen ik zag dat het alle maal werkte, werd ik overvallen door een onge kend rijk gevoel. De con clusie: met behulp van wiskundige optimalisatie hebben minder mensen honger.'' -Jim Jansen GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 Universiteit van Nederland Links: Een Afghaans robotica- team ge heel be staande uit meisjes tij dens een wedstrijd in 2017 in Washing ton. FOTO AFP Studenten luisteren op 11 sep tember naar toe spraken vooraf gaand aan een pro- taliban- demonstra tie bij de Shaheed Rabbani Education University in Kaboel. FOTO GETTY IMAGES achteruit' Vrouwelijke en mannelijke stu denten zitten sinds kort ge scheiden op een universiteit in Ka boel. FOTO ANP In 2001 telden de universiteiten in Afghanistan 8000 studenten, dat waren er in 2018 al 170.000, van wie een kwart vrouw. Krijg je jeukende vingers als er een pukkel op je kin verschijnt? Vind je het idee van een rijp puistje dat tussen je vingers 'plopt' ook zo bevredigend? „Afblijven!", zegt Elodie Mendels, dermatoloog bij Erasmus MC. FOTO GETTY IMAGES SHANE BERGVIK Kijk op de site bij /wetenschap Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Hein Fleuren (61), hoogleraar data science in de praktijk bij de Tilburg University. lp Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWSCÏGiltiSt en met U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67