Afghaanse wetenschap a B 18 Verandert Afghanistan na de machtsgreep van de taliban weer in een 'zwart gat' van de wetenschap? Wat in twintig jaar is opgebouwd, dreigt te verkruimelen. 'Velen zijn ondergedoken en proberen het land te ontvluchten' HANS VAN ZON In 2001 lag de wetenschap in Afghanistan er verslagen bij. De extremistische taliban hadden alleen belangstelling voor koranstudie. Al het an dere wetenschappelijke onderzoek kreeg het stempel gevaarlijk of nutteloos. Onderzoekers waren vooral intellectuele egoïsten die de erfenis en de waarden van Allah zouden bedreigen en ondermij nen. In de wetenschappelijke woes tijn die de taliban twintig jaar te rug achterlieten, was ook niet één vrouw te vinden. Als de weten schap verschrompelt tot religieuze dwingelandij, zijn alleen mannen aan het woord, de mullahs en de studenten die zij onderrichten. Dan is er geen plek voor telesco pen en laboratoria, voor de zoek tocht naar nieuwe kennis. Dit zwarte scenario dreigt zich opnieuw te ontvouwen. De sharia, de strenge islamitische wetgeving, wordt ook voor de wetenschap weer de maatstaf der dingen. ,,De toekomst van de wetenschap en wetenschappers in Afghanistan ziet er slecht uit'', zegt Moham med Assem Mayar, expert water- management verbonden aan de Polytechnische Universiteit van Kaboel. Zijn onderzoek naar over stromingsrisico's in Afghanistan ligt al stil. ,,Wetenschappers over heel de wereld zagen Afghanistan in 2001 na vijfjaar talibanbewind als een zwart gat en dat keert nu terug'', aldus Najibullah Kakar, een geotechnicus die in 2014 voor het eerst een seismologisch net werk in het land ontwikkelde. Ka- kar werkt nu in Duitsland, op een onderzoeksinstituut in Potsdam. Collega's uiten in de weten schappelijke internationale vak bladen Science en Nature soortge lijke waarschuwingen. ,,Alles wat in twintig jaar tijd is opgebouwd, dreigt verloren te gaan'', conclu deert Attaullah Ahmadi, tot voor kort hoogleraar gezondheidszorg aan de Kateb Universiteit in Ka boel. In 2001 telde Afghanistan nog slechts een handvol hogere oplei dingsinstituten waar het religieus conservatisme van de taliban lei dend was. ,,Door de wetenschap pelijke kaalslag bestond er geen onderzoekscultuur meer'', zegt Kenneth Holland, werkzaam aan de Jindal Global University in Sonipat (India) en van 2017 tot 2019 president van de Ameri kaanse Universiteit van Afghani stan (AUAF) in Kaboel. Maar na de val van de taliban schoot het aantal universiteiten en hogescholen, ondersteund met honderden miljoenen euro's aan internationale hulp, omhoog tot meer dan honderd en was er plek voor vrouwen. In 2001 waren er 8000 studenten, in 2018 meer dan 170.000, van wie een kwart vrouw. Van geologie, mijnbouw tot wa terbeheer bloeide onderzoek op. In 2011 leverde dat 71 publicaties op voor de internationale weten schappelijke database Scopus, in 2019 waren dat er al 285. Lege collegezalen Nu zijn de Afghaanse Academie voor de Wetenschap (ASA), uni versiteiten en andere hoge oplei dingsinstituten dicht of gaan ze weer mondjesmaat open. De colle gezalen blijven leeg omdat nie mand weet wat de taliban van plan zijn met het wetenschappelijk on derwijs. Vrouwen lijken nog wel kom, maar zij moeten voldoen aan strikte kledingregels en zitten ge scheiden van mannen, achter een gordijn. Salarissen en studiegeld worden niet meer uitgekeerd. De internationale hulp is opgeschort, omdat landen en organisaties wil len weten wat er onder de taliban overblijft van het wetenschappe lijk landschap in Afghanistan. Veel onderzoekers willen daar niet op wachten. Er is een ware uittocht van wetenschappers begonnen, een braindrain die het land berooft van kennis en onder- zoek. Ten minste tweehonderd academici zijn al met hun gezin nen uitgeweken naar onder meer de Verenigde Staten, Canada en Duitsland. Ook veelbelovende stu denten slaan op de vlucht. Onder hen de jonge vrouwen die furore maakten met hun robotteam en de groep meisjes die vorig jaar een wedstrijd in kennis over astrono mie met glans won. Het robotteam zit in Mexico, de astronomen in de dop zijn overgebracht naar Qatar. Tot nu toe hebben 164 onder wijsinstellingen in de wereld zich ontfermd over Afghaanse weten- schappers. Scholars at Risk (SAR), een internationaal netwerk van meer dan vijfhonderd gerenom meerde onderwijsinstituten in veertig landen, maakt zich grote zorgen over alle wetenschappers en studenten die nog in het land zitten. Zij roept Europese regerin gen en de Europese Unie op 'hun levens te redden'. ,,Al deze mensen hebben twin tig jaar gestreden voor een nieuw Afghanistan, gebaseerd op inter nationaal recht en kennis en met de blik voorwaarts'', zegt Rose An derson, directeur van SAR in New York. ,,Dat zijn niet de waarden van de taliban en daardoor loopt hun leven gevaar. We hebben alleen al in augustus meer dan zevenhonderd aanvragen om hulp ontvangen.'' Het gaat om mensen met een vakgebied dat schuurt met de sharia, om vrouwen die actief hebben gestreden voor hun rechten. Anderen staan op zwarte lijsten omdat zij in het buitenland ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 GO A 'We gaan weer honderd jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66