m 3 as Onder politici Omtzigt zal hopen dat formatie slaagt en verkiezingen uitblijven Partijen die snel £^1 groeien, vallen vaak door ruzie uiteen (f f 'Ik heb liever een hoer naast me dan een Albert Heijn' 17 7%* Hoe het niet moet: foto's van prostituees worden geregeld ook gebruikt als illustratie voor mensenhandel, terwijl lang niet altijd sprake is van dwang. foto geen vanzelfsprekendheid. Luhrs: ,,Ik ben al drie keer van LinkedIn af gegooid, omdat ik in mijn pro fiel had staan dat ik porno maak." Recent maakte de grote, wereld wijde app OnlyFans nog bekend dat gebruikers er geen beelden van seksuele handelingen meer moch ten plaatsen 'om te voldoen aan de eisen van de financiële instellin gen waar we mee samenwerken'. Alleen naaktfoto's en -video's mochten nog. Pas na de overstap naar een andere bank werd het verbod ingetrokken. ,,In de Verenigde Staten is er een grote, christelijke lobby met veel geld die steeds sterker wordt", weet Luhrs. „Beslissingen die daar worden genomen, hebben wereld wijd gevolgen." ,,We vinden dit soort werk ge woon niet normaal genoeg", denkt zij. „Niemand hoeft er van mij voor te staan te juichen, maar mensen moeten het zien als een onderdeel van de realiteit." ,,Ik heb liever een hoer naast me, dan een Albert Heijn. Van die eer ste heb je minder last, want de mannen die er komen, hechten aan hun privacy en doen hun best om niet op te vallen", zegt Ma- riëlle. Ze ontkennen niet dat mensen handel ook onderdeel van de reali teit is. Dat er vrouwen zijn die te gen hun wil sekswerk doen en worden uitgebuit. ,,Maar het is niet bekend hoe groot dit pro bleem echt is in verhouding tot alle sekswerkers, terwijl het wel de beeldvorming overheerst", zegt onderzoeker Dijkstra. ,,We krijgen soms de indruk dat de strijd tegen mensenhandel ook wordt gebruikt om prostitutie in het algemeen aan te pakken. Dat versterkt het stigma en werkt sekswerkers juist tegen." Project Reimagining Sex Work wil uiteindelijk een handleiding opstellen die journalisten en seks- werkers kunnen gebruiken. Ook wil de organisatie een eigen beeld bank 'met foto's die recht doen aan de veelzijdigheid van het vak en diversiteit van sekswerkers'. Eind december is de presentatie in Utrecht, met fototentoonstelling. Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: de vloek van de hoge verwachtingen. a maanden afwezigheid begon Pieter Omtzigt zijn eerste werkdag in Den Haag beroerd. De camera's werden de po liticus woensdag al naar een paar minuten te veel. Hij vroeg begrip: ,,Ik kom net terug van een burn out." Hij waarschuwde dat alle aandacht hem sloopt. Daags erna zat hij overigens bij Nieuwsuur. Forum voor Democratie-leider Thierry Baudet werd het onlangs ook te veel. Tijdens een protest tegen het coronabeleid bij het nieuwe Kamergebouw werd hij achtervolgd door opdringerige fans die wilden dat hij hen toe sprak. ,,Dit is irritant!", beet hij hen toe. Het is de tol van de roem. Een deel van de kiezers ziet 'hun' poli ticus als een soort heiland. Ook Omtzigts reputatie heeft voor sommigen haast mythische pro porties aangenomen. De last is zwaar, weten afsplitsers die hem voorgingen. ,,Kiezers hebben verwachtingen waar geen normaal mens aan kan voldoen", zegt Denk-Kamerlid Tunahan Kuzu, die in 2014 uit de PvdA stapte. ,,Toen wij Denk op richtten, vestigden veel mensen hun hoop op ons. Dat betekent dat je niet meer op een terrasje kunt zitten, boodschappen kunt doen ofje kind naar school kunt bren gen zonder dat mensen je aan klampen. Ik ging daardoor alleen maar meer op mezelf letten, want je mag niet falen met al die spot lights op je gericht. Ik ging er bijna aan onderdoor." En dan is Denk nog met zijn drieën en is het electoraat van die partij kleiner dan de potentieel 25 zetels die Omtzigt volgens opinie peiler Maurice de Hond kan verga ren als hij een eigen partij opricht. Veel aandacht kan beangstigend zijn, nog los van alle bedreigingen die bekende politici helaas stan daard krijgen. Pim Fortuyn zou vlak voor zijn dood hebben gezegd te willen stoppen omdat het alle maal te groot werd, vertelde zijn politiek kompaan Albert Booy. ,,Ik geef het je te doen'', zegt Kuzu. „Omtzigt moet nu in zijn eentje met minder ondersteuning zijn controlerende taak waarma ken. En dat als negentiende spre ker bij debatten, met 40 seconden spreektijd. Hij zal minder kunnen bereiken dan toen hij nog onder deel was van de grotere CDA-frac- tie. Omtzigt zegt dat hij de balans tussen werk en privé dit keer beter wil bewaken, maar de verleiding zal heel groot worden om toch nog dat ene debat te doen, toch nog die ene brief te lezen 's avonds laat. Ik wens hem veel sterkte.'' Bij hogere peilingen horen ook hogere verwachtingen. De afgelo pen jaren hebben meerdere par tijen hoog in de polls gestaan om vervolgens snel weer te verdam pen omdat de kiezer teleurgesteld raakte. Trots op Nederland van Rita Verdonk ging van 30 zetels in de peilingen naar nul op de ver kiezingsavond. Ook 50Plus maakte het mee. In februari 2013 peilde TNS Nipo 24 zetels voor de ouderenpartij die nu niet meer in de Tweede Kamer te vinden is. Toenmalig partijleider Henk Krol vertelt dat hij zijn juichende medewerkers waarschuwde: ,,Ik zei: nu worden we kapotgemaakt. Tot die tijd werd ik gezien als die lieve man die opkwam voor de ou deren, maar vanaf dat moment was ik een bedreiging. Ineens word je veel harder aangepakt in debatten en daarbuiten.'' Of Omtzigt een eigen partij op richt, laat hij boven de markt han gen. Als hij het doet, zal hij hopen dat de formatie slaagt en nieuwe verkiezingen nog even uitblijven. Een stabiele partij oprichten kost tijd, anders valt het al snel door ruzie uiteen. Ook stellen ze vaak hun kiezers teleur. Doordat nieuwkomers worden gezien als 'tegen het establishment', trekken ze een allegaartje aan ontevrede nen die allemaal iets anders willen politiek. Ook een partij-Omtzigt kan daar last van krijgen. Waar die partij voor zal staan, is onduide lijk. Nu voelen zowel kiezers die VVD, PVV, BBB als SP stemmen zich er toe aangetrokken, blijkt uit de peilingen. Hoge peilingen veranderen al les, vertelt Krol. Je wordt er als partij serieuzer door genomen. En door de hogere verwachtingen word je ook harder afgerekend op wat er fout gaat. „Als een mansfractie begin je elke week met het wegstrepen van debatten die je niet kunt volgen. Je weet dat je later altijd het verwijt krijgt datje niet bij een belang rijke vergadering aan wezig was als je over een onder werp begint." Juist Omtzigt weet dat. Krol: „Hijzelf verweet dat anderen ook toen hij nog bij het CDA zat." GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 tz '1* V —■•O- V- - V pN*v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65