bewonersavond 15 'Wat denk je dat mijn vrouw zegt als ik eventjes zes avonden ga participeren?' schillende achtergronden, open met elkaar in gesprek." Het Friese burgerforum heeft uiteindelijk geen nieuwe maatre gelen bedacht, maar wel zes uit gangspunten waaraan nieuwe maatregelen moeten voldoen. En die hebben concrete gevolgen. Zo heeft het uitgangspunt 'Heb oog voor rechtvaardigheid en een eer lijke verdeling' ertoe geleid dat bij nieuwe projecten, of het nu wind molens zijn of zonneparken, de mienskip - de lokale gemeenschap - voor 25 procent meedeelt in de opbrengst. Van Keulen kijkt er te vreden op terug. En hij raadt het van harte aan: ,,Mensen worden niet kwaad als ze hun zin niet krij gen. Mensen worden kwaad als ze besluiten krijgen opgelegd waarbij ze niet betrokken zijn geweest." Deelname kost tijd In Foodvalley, het gebied rond de universiteit Wageningen, is in middels ook een burgerforum af gerond. Net als in Friesland met een internet raadpleging vooraf. En ook met als onderwerp de energievoorziening. Niek Mouter was er als weten schapper van de Technische Uni versiteit Delft nauw bij betrokken. En meedenken met de beleidsma kers, hij zou het zelf ook best wil len, verzucht hij. ,,Maar wij heb ben thuis twee jonge kinderen. Wat denk je dat mijn vrouw zou zeggen als ik eens eventjes zes avonden ga participeren? Ben je helemaal gek geworden!" Dat zal best voor meer Neder landers gelden, denkt Mouter. Want een burgerforum is dan wel een heel nieuwe vorm van in spraak, deelname kost wel ouder wets veel tijd. Vrije avonden en za terdagen waarop je als actieve bur ger ook andere dingen kunt doen. De commissie-Brenninkmeijer signaleerde dat slechts 2 tot 5 pro cent van de mensen die aanvanke lijk worden ingeloot voor een bur gerforum, daadwerkelijk deel neemt. Je kunt nu eenmaal niet te gen je baas zeggen dat je morgen niet komt werken omdat je van avond een burgerforum hebt. Voor de bestede tijd krijgen deelnemers overigens wel een vergoeding. Maar de vraag is niet hoe be stuurders nóg iets organiseren voor 'mensen die graag met an dere mensen praten, of zichzelf graag horen praten', zegt Niek Mouter. De vraag is: Wat doe je voor die grote groep betrokken burgers die wel graag wil deelne men, maar niet de tijd heeft? Die het wél interessant vinden om zich een half uurtje in de dilem- ma's van de wethouder te kunnen verplaatsen, maar niet 'eindeloos wil discussiëren met de buur man'? En dat zijn heus niet allemaal drukke dertigers met kinderen, zoals hij zelf. Denk ook eens aan lager opgeleiden, zegt Mouter. ,,De academicus redt zich wel in zo'n burgerberaad, maar niet ie dereen komt zo makkelijk uit zijn woorden. Veel mensen vinden het eng om voor een groep te spreken, helemaal als er van die hoogge leerde medeburgers bij zijn. En misschien wil je wel helemaal niet dat anderen weten wat jij er eigenlijk van vindt." Hij zou geen techneut zijn als hij daar niet iets op had bedacht. Zijn team organiseerde zowel in Friesland als in Foodvalley de in- ternetraadpleging die aan het ei genlijke burgerberaad voorafging. En die heeft het team sindsdien geperfectioneerd. Burgers krijgen de dilemma's én het budget van de gemeente voorgelegd. ,,Dus als je alle plannen zou uitvoeren kost dat 400 miljoen euro, maar je hebt maar 100 miljoen. Je zit virtueel echt even op de stoel van de wet houder, gedeputeerde of minister. Met al diens hoofdpijn dossiers." Zo 'doorleeft' de burger de vraag stukken waar de bestuurder voor staat. Op zijn beurt krijgt de be stuurder inzicht in de waarden, zorgen én keuzes van burgers. Mouter: ,,De raadplegingen die wij doen houden het midden tus sen een referendum, waarin een een heel groot onderwerp wordt platgeslagen tot een ja of nee, en een bewonersavond, waar een klein groepje mensen heel inten sief een onderwerp bespreekt. In Friesland en Foodvalley leerden we dat de kracht zit in de combi natie van een grootschalige raad pleging en een burgerforum. Zo betrek je verschillende soorten burgers op de manier die bij hen past. Met alleen een burgerforum doen er slechts honderd burgers mee en heb je de stem van het 'stille midden' gemist." De Delftse methode werkte zo goed, dat betrokken wetenschappers af gelopen december met steun van de TU Delft hun eigen start-up zijn begonnen: Populytics. Toch nog even over zijn argu ment dat lekker veel mensen dit kunnen doen: is iedereen wel zo handig met de computer? Je moet er om te beginnen thuis eentje hebben staan. ,,In Friesland heb ben we een hulplijn ingezet", ver telt Mouter. ,,Zo hebben we som mige oudere deelnemers er door heen gepraat. Niet inhoudelijk, maar hoe het werkt. Binnenkort doen we een onderzoek in de Tarwewijk in Rotterdam. Dan gaan we gewoon de deuren langs met iPadjes. En de buurthuizen in." Hij wil maar zeggen: ,,Het gaat niet om de techniek. Het gaat er om dat de mensen zich in de positie van de bestuurder kunnen verplaatsen." Coronamaatregelen Hoezeer mensen dat willen, dat hadden zelfs de enthousiaste Delftenaren zelf onderschat. Vo rig voorjaar organiseerden ze in opdracht van het RIVM een raad pleging over versoepeling van coronamaatregelen. De deelne mers kregen bij elke te kiezen maatregel precies voorgerekend hoeveel besmettingen dat zou schelen, en wat de economische impact zou zijn. Als ze althans op de site konden komen. Want die lag er namelijk meteen uit. ,,We hebben kunnen reconstrueren dat 200.000 mensen mensen hebben geprobeerd mee te doen. Wij had den 5000 al mooi gevonden", zegt Mouter. Uiteindelijk hebben 30.000 mensen de raadpleging kunnen invullen. Maar voor hem is wel bewezen dat de behoefte groot is om op een inhoudelijk goede maar in tijd beperkte manier mee te denken. Dus het kan zomaar zijn dat u de komende jaren ergens wordt ingeloot, zonder dat u een lot heeft gekocht. In het rapport van de WRR over de toekomst van de zorg dat deze week verscheen duikt het woord burgerforum ook alweer op. Of misschien vult u een onlineraadpleging van Po- pulytics in. Donderdag verscheen er alweer een onderzoek van een Delftse start-up, opnieuw in opdracht van het RIVM over de corona maatregelen. Meedoen is mis schien effectiever dan een pro testbord tegen een windmolen, of iemand cancellen op Twitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63