Het burgerforum is minder plat dan een referendum en bereikt 'Er is een enorme capaciteit aan kennis en ervaring die nooit wordt gebruikt: die van burgers. Nu wordt daar een beroep op gedaan' 14 invloed, schrijft de commissie, maar in plaats van participatie zien we polarisatie. Tegenstellingen ne men toe en dat maakt het nemen van lastige beslissingen nog lasti ger. ,,Burgerfora kunnen ontmoe tingsplaatsen opleveren waar dwars door maatschappelijke te genstellingen heen contact en dia loog kan ontstaan, waardoor de polarisatie juist vermindert." Of zoals de Amsterdamse wethouder Marieke van Doorninck het ver woordt: ,,Je trekt niet de usual sus pects, je boort creativiteit aan, en je houdt de politiek buiten de deur." Van Doorninck zat niet in die commissie, maar heeft het rapport wel met veel belangstelling gele zen. Iedereen kan het lezen, het staat gewoon online. Alleen de mensen voor wie het was bedoeld zijn er nog niet aan toegekomen. Brenninkmeijer presenteerde zijn rapport afgelopen maart, opdat het kon worden besproken tijdens de kabinetsformatie. Laten we zeg gen: dat komt vast nog. Maar wet houder Van Doorninck gaat het al vast proberen, een burgerforum. Het moet wel, zegt ze. ,,We willen de stad duurzamer maken en we zijn erachter gekomen dat we met alle maatregelen die we zelf al hebben bedacht, de gestelde doe len niet gaan halen." Er zijn dus aanvullende maatregelen nodig. ,,En daarvoor doen we een beroep op de kennis en creativiteit van de Amsterdammers." De uitnodigin gen gaan de komende weken de deur uit, zo maakte ze vorige week bekend. Nee, dit is geen vrijblijvende hippe opiniepeiling; het gemeen tebestuur heeft beloofd de aanbe velingen van de honderd Amster dammers over te nemen en voor te leggen aan de gemeenteraad. Die heeft het laatste woord, want in de 21ste eeuw zijn de gelote burgers wel een aanvulling op het be staande democratische bestel, maar natuurlijk geen vervanging daarvan. Gaat het werken? Zal het echt anders zijn dan de bekende in- spraakavonden, waar vooral verte genwoordigers van belangengroe pen het woord nemen, plus een enkele gepensioneerd ingenieur met een plastic tas vol paperassen? Die avonden die ermee eindigen dat ambtenaren alles wat is 'inge bracht' 'meenemen', alleen weet niemand waar naartoe'? Groener Als iemand kan weten of het werkt, is het Auke van Keulen uit Workum. Workum is onderdeel van de gemeente Südwest-Frys- l5n, het gebied tussen Sneek, Stavoren en de Afsluitdijk. In op pervlakte de grootste gemeente van Nederland trouwens. Ze telt 90.000 inwoners. Südwest-Frys- ljn wil de energievoorziening 'groener' maken. En wilde van haar inwoners weten hoe. Van Keulen las er begin vorig jaar een stuk over in de krant, met een op roep. ,,Ik had altijd al het gevoel dat er een enorme capaciteit aan kennis en ervaring is die eigenlijk nooit wordt gebruikt, namelijk die van de burgers", vertelt Van Keulen. ,,Nu werd daar eindelijk een be roep op gedaan!" Dus hij wilde wel. Van Keulen, in het dagelijks leven coach van bedrijfsdirecties, een baan die in coronatijd wat minder veeleisend was, vulde een online raadpleging in. Net als 1375 andere inwoners. Daarna werd hij met zestien anderen uitgenodigd voor een burgerforum. Dat moest op basis van die brede raadpleging met een advies komen: hoe kon Südwest-FryslJn duurzamer wor den? Zes bijeenkomsten zijn er ge weest, elk van ongeveer vijf uur, op zaterdag, in hotel Van der Valk in Sneek. In de grootste zaal die ze hadden, want corona was intussen om zich heen aan het grijpen. ,,Het was geweldig", vertelt Van Keulen. ,,We kregen eerst informatie van experts. Razend interessant. Zo was er een ingenieur die alles ver telde over waterstof. We konden ook zelf namen van experts aan dragen, als we dat wilden. Daarna gingen we, mensen met heel ver- ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 GO V VERVOLG VAN PAGINA 13 Marieke van Doorninck, wethouder Amsterdam Niek Mouter, wetenschapper TU Delft Danny van der Roest, gedrags deskundige. - n Alex Brenninkmeijer, oud-ombudsman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62