Nieuwe trend: man in de straat gaat meebesturen 13 Kunnen gewone mensen complexe, omstreden kwesties doeltreffender oplossen dan politici? De eerste experimenten met burgers aan de knoppen lijken goed uit te pakken. Als mede-inwoners een maatregel hebben bedacht, dan wekt die veel minder weerstand op dan wanneer hij door de overheid is opgelegd." HANS NIJENHUIS en JURRIAAN NOLLES De Grieken deden het in de klassieke oud heid. Florence en Venetië deden het tijdens de re naissance. Amsterdam haalde vo rige week het nieuws met de aan kondiging het in november te gaan doen. Gemeenten in Fries land en Gelderland hébben het net gedaan. Een burgerforum or ganiseren. Nee, dat heeft niets te maken met Forum voor Democratie. Wat het wel is: een moeilijke kwestie voorleggen aan een groep wille keurige burgers. Hén vragen met oplossingen te komen. Bij de sa menstelling van de groep wordt wel gekeken naar leeftijd, ge slacht, opleidingsniveau en even tueel afkomst. Maar welke perso nen er uiteindelijk deelnemen, dat wordt bepaald door loting. In derdaad, door een greep in het be volkingsregister. Het klinkt naar David van Rey- brouck, die er al in 2013 voor pleitte in zijn pamflet Tegen ver kiezingen. Naar de schrijfster Eva Rovers, die zich al twee jaar inzet voor een burgerberaad over kli maat en milieu. Maar het is geen droom, geen fantasie. Ierland legde in 2016 één van de hardnek kigste twistpunten van het land, abortus, voor aan een burgerver gadering. Platteland en stad ston den lijnrecht tegenover elkaar, po litici kwamen er niet uit. Maar de burgervergadering van 99 wille keurige gekozenen en één be noemde voorzitter - onder ande ren een student en een vrachtwa genchauffeur namen deel - kwam na zes weekeinden praten met het voorstel om het verbod op abortus uit de Grondwet te halen. Er moest nog een referendum aan te pas komen - de grondwet veran der je niet zomaar. Maar sinds 2018 is abortus in Ierland bepaalde gevallen mogelijk. En belangrij ker: ook de tegenstanders hebben zich daarbij neergelegd. ,,Welke manier je ook kiest, het inzetten van burgers om oplos singen te bedenken heeft niet al leen effect op de de uitverkorenen zelf, maar ook op iedereen die er van weet", zegt gedragsdeskun dige Danny van der Roest. ,,Als mede-inwoners een maatregel hebben bedacht, dan wekt die meteen al veel minder weerstand op dan wanneer hij door de over heid is opgelegd." Fel verzet Weerstand. Het burgerforum is wel nieuw voor Nederland, maar weerstand kennen we al te goed. Tegen de coronamaatregelen na tuurlijk. Maar ook tegen maatre gelen om de opwarming van de aarde tegen te gaan, om maar me teen een heet hangijzer te noe men. En daarvan kunnen we er de komende jaren nog veel verwach ten. Tot nu toe loopt het nog niet zo lekker met dat onderwerp. Zelfs in Amsterdam, met een bur gemeester van GroenLinks, een wethouder duurzaamheid van GroenLinks, en met veel inwo ners die GroenLinks stemmen, zelfs daar is in de wijk IJburg fel verzet gerezen tegen windmo lens. Het leidde tot leedvermaak: bakfietsouders die heilig geloven in windenergie, zolang de maar molens maar niet in hun eigen omgeving komen. We kunnen lachen om Amster dam - of treuren - maar dat verzet tegen windmolens en zonnepar- ken vind je in heel Nederland. Het is op sommige plaatsen ook al eens uit de hand gelopen. Want er wordt 'niet geluisterd door be stuurders'. En besluiten 'zijn voorgekookt'. Er is een rapport over geschre ven. Een heel leesbaar rapport zelfs. Het is van een commissie onder leiding van oud-ombuds man Alex Brenninkmeijer en het beantwoordt de vraag of het bij eenbrengen van burgers een op lossing is om te komen tot breed gedragen klimaatmaatregelen. Veel mensen willen meer directe GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 De burger weet het beter LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61