3 dgn Zutphen+diner 5 Onderhandelen over coalities die niemand wil, doe je op De Zwaluwenberg. Deze Eerste Hulp Bij - politieke - Ongelukken moet nu weer tot resultaat leiden. 79.- verbiedt. Wel is het de vraag of ze opnieuw haar 'droombaan', minister van Buitenlandse Zaken, kan gaan doen. Het is ongebrui kelijk om na ontslag snel terug te keren op dezelfde post. Er zijn nog andere opties, óók in de buitenlandhoek. Zo ijvert D66 al langer voor een minister van Europese Zaken - Europa is een stokpaardje van de partij. Op die manier kan Kaag haar 'pas sie' voor het buitenland alsnog in zetten, maar dan iets dichter bij huis. Als D66 uiteindelijk gaat deel nemen aan een (minderheids)ka- binet, kan ze als partijleider so wieso aanspraak maken op het vi- cepremierschap. Eerder werd rond de formatie gefluisterd dat Kaag wel oren zou hebben naar het mi nisterie van Financiën, een in vloedrijk departement dat in het verleden vaker gecombineerd werd met het vicepremierschap. Maar Kaag kan óók de Pechtold- route kiezen: hij bleef in kabinet- Rutte II als partijleider in de Tweede Kamer zitten. Een partij bron ziet dat wel zitten. ,,Kaag krijgt steeds meer lol in het Ka merwerk.'' Jan Hoedeman Hilversum Het uur van de waarheid is aangebro ken voor de Nederlandse politiek. Voor de derde keer in de parlemen taire geschiedenis strijkt vandaag een informateur neer op het landgoed De Zwaluwenberg met nukkige toppoli tici. Informateur Johan Remkes heeft drie karakters aan tafel die niet tegen gestelder kunnen zijn. De liberale machtspoliticus Mark Rutte, die alles overleeft en met iedereen regeert. De net afgetreden D66-minister van Bui tenlandse Zaken Sigrid Kaag, die een morele standaard neerzet in de poli tiek. En de terughoudende CDA-lei- der Wopke Hoekstra, die zijn kaarten hoopt uit spelen met regeringsdeel name. Dat hedendaagse politici gebruik kunnen maken van de villa naast het perfect afgesloten kazerneterrein is te danken aan prins Bernhard. Voor hem werd niet alleen een functie gecreëerd - inspecteur-generaal der krijgsmacht - maar ook een landgoed aangekocht door de staat. De onwaarschijnlijk lange oprijlaan met knersend grind naar het met struiken en bomen om zoomde landgoed biedt privacy. De politici die er dit weekend ver toeven, ontsnappen niet aan de hobby's van de prins. Er is een grote bar, de muren zijn bekleed met gewe ren, bajonetten en geweien. ,,Het ademt in alles de sfeer van een golf clubhuis'', zegt Alexander Pechtold die er in 2017 als D66-onderhandelaar zat tijdens de langste formatie aller tij den. ,,En ik heb nu al medelijden met Hoekstra: de ledikanten zijn er nogal kort.'' Nadenken In 2007 was het informateur Herman Wijffels (CDA) die er voor het eerst gebruik van maakte. De kiezer had de onwillige onderhandelaars Jan Peter Balkenende (CDA) en PvdA'er Wou ter Bos in 2006 tot elkaar veroordeeld. Het was het tweede uitje. Eerder had den de hoofdrolspelers aan elkaar ge roken in Beetsterzwaag op landgoed Lauswolt. Daar brak het ijs. Inhoude lijk werden er zaken gedaan op De Zwaluwenberg. Wijffels: ,,Voordeel van De Zwalu wenberg is dat je elkaar de hele dag meemaakt. In de pauzes, tijdens lunch en diner. Je kunt informeel posities uitwisselen. Zo is dit weekend het af tasten van een extraparlementaire constructie heel geschikt voor De Zwaluwenberg. Rutte kan dan bij voorbeeld nadenken over hoe het zou zijn dat kabinet als fractievoorzitter te steunen.'' ,,Die setting werkte wel: geen geou wehoer of foto's in de krant'', zegt CDA'er Maxime Verhagen, die in 2007 secondant was van Balkenende. ,,Om zonder woordvoerders en media elkaar diep in de ogen te kijken voor het be antwoorden van de vraag: zijn we be reid onderhandelingen te beginnen? Daar is De Zwaluwenberg nuttig voor.'' Destijds was Jacques Tichelaar de se condant van Bos. Ook hij ziet het nut van het uitje. ,,De wederzijdse aversies moesten van tafel. Je kunt elkaar mee nemen naar een kamer en elkaar de huid vol schelden. En dan zeggen: zo, die belasting zijn we kwijt. Dit ligt ach ter ons.'' Groene polo Tien jaar later was er weer een coalitie die niemand wilde, net als nu. Het hui dige demissionaire kabinet werd er in de grondverf gezet met VVD, CDA, D66 en de CU. Het was in 2017 een ver schroeiend hete zomer, politiek en kli matologisch. Nergens was er een bui ten waar kon worden gerookt zonder camera's. „Informateur Gerrit Zalm wilde de sfeer verbeteren en verdie pen'', zegt Pechtold, die er aankwam in een groen poloshirt. ,,Ik dacht dat we echt geen pers zouden zien. Voor dat polootje heb ik op mijn kop gekregen van mijn woordvoerder.'' Als het om dit weekend gaat, ziet Pechtold dat de druk groot is op De Zwaluwenberg. ,,Er ligt nogal een op dracht. Niet om het gaande te houden. Dit is geen doorbraakweekend, dit is na een half jaar de zoveelste start.'' 3 dgn Zeeland diner zaterdag 18 september 2021 GO A Sigrid Kaag is nog steeds bereid in een kabinet te stap pen met Rutte. foto anp De Zwaluwenberg, politieke EHBO-post De Zwalu wenberg werd aangekocht voor prins Bernhard. Ook in 2007 (onder links) en in 2017 (onder rechts) werd het ge bruikt om een formatie vlot te trekken. fotos NIMH, HH, ANP 4* Fletcher Resort-Hotel Zutphen (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (hoofdgerecht) Gratis witi en pi Incl. zwembad 1 arkeren Fletcher Hotel Stadspark (8,0) 2 nachten incl. ontbijt diner Boek via zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70 cpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserverïngskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5