9 ill m v*. -- 'De boerderij Oranjepolder was een statussymbool, geld speelde geen rol' het varkenshok en twee vijvers be schermd. Ik moet zeggen: bij de restauratie van de schuur werd er heel goed gesubsidieerd. Die kostte vier ton, we hebben ander halve ton zelf betaald." Sentine: ,,Jawel, maar dan nog stop je er een woonhuis aan kosten in en de schuur wordt er niet groter door." Jo ziet ook bezwaren: ,,Elke zes jaar moet de schilder rond gaan. Als je geluk hebt, wordt dat gesubsidi eerd, anders kost je dat 10.000 euro per jaar. Feitelijk krijg ik nog steeds een sik van dat monumen- tenverhaal. De schuur is voor een miljoen verzekerd. Daarvoor be taal ik meer premie dan voor de rest van het bedrijf." Archeologe De boerderij staat officieel nog op naam van de ouders. Maar Sentine - een van oorsprong Westkappelse naam - is nu de boerin. Ze loopt op klompen. Dat wil niet veel zeggen, ze deed het al toen ze als meisje bij de scouting zat. Toch, meteen al in haar eerste jaar op de boerderij kreeg ze van een jongetje op de camping een tekening. 'Voor de boerin', stond erop. Die tekening heeft ze bewaard. Terugblikkend is het niet zo voor de hand liggend dat Sentine in haar vaders voet sporen zou treden. Ze heeft een oudere broer en zus. Ga maar stu deren, was het advies van haar ou ders. Ze dacht aan studies met een agrarische inslag zoals tropische landbouw en tuin- en landschaps inrichting. Maar opeens, van het een op het andere moment, was daar een ingeving: archeologie. Dat studeerde ze van 2000 tot 2007 aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Daarna werkte ze als ar cheologe bij het Archeologisch Dienstencentrum, een landelijk onderzoeksbureau. Tot in 2017 de boerderij riep. Sentine: ,,Ik heb het boerenle ven van kleins af aan geromanti seerd. Het familiegevoel op zo'n bedrijf, het samenwerken, dat is mooi. Mijn vader benaderde me zeven jaar geleden. Als ik niet voor de boerderij voelde, zou hij delen gaan verkopen. Ik had plezier in het veldwerk als archeoloog, maar twee derde van de tijd ging op aan het schrijven van rapporten, wat ik verschrikkelijk vond. Ik had mijn man Gavin leren kennen in de be roemde kazernebouwput van Middelburg, waar hij de leiding had over de opgraving. Hij heeft altijd gezegd dat hij twee dingen niet wilde: naar Zeeland verhui zen en op een boerderij wonen." Ze moet er zelf ook om glimla chen. ,,En dat hebben we toch ge daan. Hij is drie dagen per week voor zijn werk van huis weg, mo menteel zit hij in Delft in een op graving naast de grafkelders van de Oranjes omdat die moeten worden uitgebreid. Als hij thuis komt wachter er drie kinderen op hem en een camping. Daar hikt hij soms tegenaan. Hij wil wel eens op de bank zitten. Met mij erbij." Vijfde gewas De camping, speelt die een rol van betekenis? Sentine: ,,Het ging mij meer om het boeren, de camping was een bijkomstigheid." Tineke: ,,Vroeger gingen we van het met de camping verdiende geld een week of veertien dagen skiën." Jo: ,,We noemen de camping ons vijfde gewas." Sentine: ,,Wie weet hoe lang de akkerbouw nog blijft lonen. Inmiddels heb ik het idee dat we de camping goed hebben neergezet. We zijn van 15 naar 25 plaatsen gegaan, er staan in het seizoen permanent acht luxe ten ten en je kunt sinds dit jaar privé- sanitair huren. Het werkt, we heb ben gasten die elk jaar terugko men." Dan is er de kwestie van de overname van de boerderij. Sen- tine knikt, er zijn nog wat hobbels te nemen. Jo schat de veertig hec tare land met boerderij op zo'n vier miljoen euro. Hij wil het ge heel graag voor een zacht prijsje overdoen. ,,Maar", zegt hij, ,,voor de helft is het nog niet haalbaar voor haar." Daarnaast is er de onzekere toe komst van het boerenonderne- men. Vader Jo noemt de huidige situatie al verre van rooskleurig. Van tarwe kun je niet leven en de laatste vijf bietenjaren waren ma ger. Vanuit Brussel worden toesla gen verminderd, toeslagen die als steun werden ingevoerd toen de Europese markt werd opengesteld voor Amerika, Rusland en de rest van de wereld. Van 350 per hectare naar 250 euro, dat voel je. Sentine bezoekt bijeenkomsten waar ze met collega-boeren de toekomst aftast. Strokenlandbouw komt ter sprake. En agroforestry, waarbij bijvoorbeeld walnotenbomen langs akkers worden gezet. Ook over biologisch boeren wordt ge sproken. Sentine: „Daarvoor heb ik de kunde niet. Ik moet eerst de reguliere akkerbouw in mijn vin gers krijgen. Mijn vader zegt dat het op zware klei niet gaat." Jo: ,,Als ik 25 jaar was en ik zat op goede grond, dan zou ik biologisch gaan werken omdat er op dit mo ment een goede boterham in zit. Spuiten is een noodzakelijk kwaad, we doen het zo weinig als we durven. Weet wel, als de hele wereld biologisch gaat, hebben drie tot vier miljard monden niet te eten." En regels, natuurlijk gaat het over de steeds weer veranderende re gelgeving vanuit Den Haag en Brussel. Sentine: ,,Om het kiemen van opgeslagen aardappelen tegen te gaan, bliezen we er tijdens de bewaarperiode drie keer gas in. Dat mag niet meer. We moeten een alternatief middel gebruiken dat vier keer zo duur is en minder goed werkt." Straks is het de tijd voor aardap pels en bieten rooien, ploegen, wintertarwe inzaaien. Sentine zit graag op de tractor. Of het span nend is, het leven van een boerin: ,,Het is meer dat het alomvattend is, je bent nooit klaar. Het is jam mer dat er voor de landbouw geen stip op de horizon wordt gezet." Jo: ,,Die onzekerheid door steeds nieuwe regels, die raakt je diep in je ziel." Sentine: ,,Iedereen weet wat er met moet en veel ideeën die worden aangedragen zijn niet toe pasbaar in het hier en nu." Jo: ,,Een paar jaar geleden moesten de koeien de wei in, nu moet je ze ei genlijk binnen houden en de me thaan afvangen. Al die regels." Sentine: „Gelukkig ben ik chro nisch optimistisch." Jo: ,,Ik denk dat je het best de recreatiekant op gaat. En zorg dat je man zijn vaste baan houdt." V*. Wie* GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 in je ziel je diep De 'riet-onderlaten-kap' van de schuur, dat wil zeggen: het aan de binnenkant met riet beklede pannendak, goed voor de isolatie en de ventilatie. De vloer van de oude paardenboxen met hardsteen op de plek waar de beslagen achterbenen van de paarden stonden. Boerderij annex minicamping Oranjepolder bij Arnemuiden. FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57