DE BOER OP Boerderij-minicamping Oranjepolder bij Arnemuiden 8 Boeren zijn het gesprek van de dag. Ze stoten (te veel) stikstof uit, spuiten (teveel) bestrijdingsmiddelen, zorgen voor (te veel) slik op de weg, bezetten met (te grote) tractoren het Haagse Malieveld. Maar wfe zijn die boeren nu eigenlijk? In deze serie zoeken we hen op. Vandaag: Sentine Williams-Kodde en haar ouders Jo en Tineke Kodde op boerderij en camping Oranjepolder bij Arnemuiden. t e schuur van boerderij an- i nex minicam- Iping Oranje polder aan de Veerseweg bij Arnemuiden. Strak opgemetselde wanden, een hoog rood pannendak, een wa genhuis met vier deuren, daar naast nog eens vier mendeuren. Een plaatje, er zijn al heel wat fo torolletjes op vol geschoten. Mis schien de mooiste, in elk geval de grootste boerenschuur op Wal cheren. Zeventig meter lang. Het moet een genot zijn om zo'n mo numentaal gebouw in bezit te hebben. Toch? In de tuin achter het woonhuis wordt zuinigjes ja geknikt. En nee geschud. We zitten er met de fa milie Kodde, dochter Sentine Williams-Kodde en haar ouders Jo en Tineke Kodde. Sentine (1981) woont er met haar man Ga vin en drie kinderen sinds kerst 2017. Een maand lang bivakkeer den de ouders en het jonge gezin er samen. ,,Dat viel niet mee", zegt Sentine. ,,Het was een beetje vol", beaamt Tineke. Jo en Tineke verhuisden na die maand naar Arnemuiden. Blikvanger Nog even die schuur, de absolute blikvanger op het erf. Hij werd gebouwd in 1924 nadat de vorige was afgebrand. Na eeuwenlang in het bezit geweest te zijn van Oranje-stadhouders en -konin gen was de boerderij toen nog al tijd Kroondomein. De Oranjes hoefden bij de herbouw kennelijk niet op een cent te kijken. Tineke: ,,Ken je het grapje van de boeren op Walcheren? Als jongeren ver- kering kregen, werd er thuis ge vraagd: hoeveel mendeuren heeft je vaders schuur? Meestal waren dat er twee, als het een kleine boer was één. Hier hebben we er vier." Tijdens een rondleiding ko men we in de paardenstal terecht. Een en al historie, van de met af geronde stenen gemetselde deur posten - zodat de paarden zich niet verwondden - tot de hardste nen vloerdelen in de boxen en de van houtsnijwerk voorziene steunpalen van de afscheidings schotten. We zien de varkensstal die tot douche- en sanitaire ruimte voor de campinggasten is omgebouwd. ,,Vijf deuren", wijst Tineke, ,,op Walcheren had een varkenskot er meestal twee of drie. De boerderij Oranjepolder was een statussymbool, geld speelde geen rol." Neef Jo en Tineke Kodde - hij van 1948, zij van 1949 - kochten de boerde rij in 1991: 40 hectare zware klei met bieten, tarwe, aardappelen en mais. Voor die tijd hadden ze een bedrijf bij Biggekerke waar Jo op zijn 23ste als boer begon. Hij is nu toe aan zijn vijftigste oogst. Aan vankelijk runde hij het bedrijf sa men met een neef, die net als hij Jo Kodde heet. Jo spreekt van een dubbele neef, hun vaders waren broers, hun moeders waren zus sen. De buitenwereld hield het simpel, die had het over witte Jo en zwarte Jo. Met die laatste, de inmiddels naar grijs verschoten zwarte Jo, zitten we aan tafel. Hij staat voor jarenlange ervaring in boeren- en telersorganisaties. Hoewel de pensioengerechtigde leeftijd al ver gepasseerd en niet meer woonachtig op de boerderij, boert hij zeker in de zomer nog volop. In die periode heeft doch ter Sentine haar handen vol aan de camping. Dit jaar zijn zelfs in de eerste week van september alle 25 campingplaatsen bezet. Meteen nadat hij de Oranjepol- der had gekocht - Jo herinnert het zich nog goed - adviseerden col lega-boeren hem de schuur plat te gooien. Dat deed hij niet. Ze ven jaar later werd de boerderij officieel als Rijksmonument aan gewezen. Jo: ,,Ik heb me daar met alles wat ik kon tegen verzet. De gemeente Arnemuiden steunde me. Aan een monument mag je in elk geval aan de buitenkant niets meer veranderen. Voor een boer is dat onpraktisch. Nu zijn het huis, de schuur, de schaapskooi, ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 GO Die onzekerheid raakt JAN VAN DAMME Tineke en Jo Kodde met hun dochter Sentine, de nieuwe boerin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56