Autisme beperkt ambities Amanda van Hertum niet II III i Amanda van Hertum is ambitieus. Ze weet dat ze heel wat in haar mars heeft, maar haar beperkingen remmen soms ongewild haar ambities. ,,Ik moet altijd drie of vier stappen extra doen om iets te bereiken", zegt ze. „Gelukkig ben ik positief van aard. Ik kom er wel." ■ar 6 utisme. Meer specifiek: het syndroom van asperger. Dat was de diagnose die veer tien jaar geleden werd ge steld. Op vrij late leeftijd. Amanda van Hertum (30) Lwas al 16 jaar oud. Op school hadden ze al wel eens gezegd dat ze opviel, maar de alarmbellen gingen niet direct rinke len. „Vanwege een operatie aan mijn enkel heb ik het halve eerste jaar van de middelbare school in een rolstoel doorgebracht", legt de inwoonster van 's-Heer Hendrikskinderen uit. ,,In eerste instantie denk je dat het daar door allemaal wat moeilijker gaat." Pas in de tweede klas van de middelbare school werden de problemen dusdanig dat ac tie werd ondernomen. ,,Dan volgt klap op klap", blikt Amanda terug. „Eerst krijg je te horen dat je opvalt in negatieve zin, dan vol gen heel veel onderzoeken en daarna krijg je echt te horen dat je anders bent dan anderen. Op zo'n moment besef je maar al te goed dat je het zwaarder gaat krijgen dan veel andere mensen en altijd meer moeite zal moeten doen om dingen te bereiken. Ik stond op het punt naar het mbo te gaan. Dan verandert er al zoveel. Daar kwam deze diagnose bovenop. Ik heb daar veel moeite mee gehad. Het stak. Ik wilde gewoon net als alle anderen zijn." ,,Dat klopt, maar op het hbo ben ik wel kei hard tegen mijn beperkingen aangelopen. Ik heb er zes jaar over gedaan. Mijn eerste stage ging helemaal niet goed. Er was bij zowel mijn stagebegeleider als het bedrijf weinig begrip voor mijn situatie. Met een nieuwe begeleider en bij een ander bedrijf is het daarna gelukkig een stuk beter gegaan. Ik heb tijdens mijn opleiding extra hulp gekregen, maar uiteindelijk moet je het gewoon zelf doen, hoor." ,,Wat voor andere mensen het meest zichtbaar is, is dat ik ze minder aankijk als ik met ze praat. En ik kan wel eens onbedoeld bot over komen. Dan zeg ik iets anders dan ik eigenlijk bedoel. Als iemand bijvoorbeeld binnenkomt en zegt dat iets niet goed is gegaan, zeg ik soms iets als: 'ach, volgende keer beter', Dan ga ik voorbij aan het feit dat iemand verdrietig is. Maar ik heb ook veel positieve eigenschappen, soms juist door mijn autisme. Ik ben open en eerlijk en kan heel goed structuur aanbrengen en verbinding leggen tussen mensen. Verder heb ik een groot aanpassingsvermogen en een bijna fotografisch geheugen. Mensen met au tisme zijn vaak ook heel trouw. We kunnen di rect zijn, maar laten mensen niet in de steek." ,,Ik heb het ook gelezen. Dat is een prachtig voorbeeld van het benutten van iemands kwa liteiten. Er zijn best veel mensen met autisme die in de ICT werken. Zet ze achter een compu ter en ze leveren fantastisch werk. Het pro bleem is dat vaak wordt gekeken naar wat men sen niét kunnen. Maar begin nu eens te kijken naar wat we wél kunnen! Er zitten zoveel men sen als ik in de Wajong of op een sociale werk plek, terwijl we zoveel meer in ons mars heb ben. Zelf heb ik ook een tijdje bij de Betho ge werkt (destijds nog de traditionele sociale werkvoorziening in Goes, red.). Dat was prima voor even, maar niet voor langere tijd. Ik heb een hbo-opleiding afgerond. Ik wil en kan meer. Met een paar kleine aanpassingen kan ik een reguliere baan hebben." ,,Het is vooral belangrijk dat ik een rustige werkomgeving heb, met bij voorkeur een werkplek aan het raam. Toen ik bij de ge- meente Terneuzen werkte, had ik ook rustige mensen om me heen zitten. Dat was fijn, want bij veel drukte kan ik overprikkeld raken. Maar dat is daar eigenlijk nooit gebeurd." ,,Helaas wel. De gemeente Terneuzen heeft be sloten niet met me door te gaan op het mo ment dat ze me een vaste aanstelling hadden moeten geven. Daarna heb ik nog even bij een andere gemeente gewerkt, waar ik over de TONK-regeling ging. Maar omdat er zo weinig aanvragen werden gedaan, werd ook daar mijn contract niet verlengd. Dat ik in Terneuzen weg moest, was best een klap. Ik heb twee jaar heel erg mijn best gedaan en was zelden tot nooit ziek. Ik vind dat ik een betrouwbare kracht was. Het is verdrietig om afscheid te moeten nemen van leuke collega's. Bovendien wist ik dat ik weer voor een enorme opgave kwam te staan. Dat ik ook nog dyslectisch ben, maakt het er niet gemakkelijker op." ,,Dat is wat overdreven gesteld. Ik ben optimis tisch van aard en weet dat ik er wel kom. Maar het is niet altijd gemakkelijk. Meestal zet ik niet in mijn sollicitatiebrief dat ik autisme heb. Dat vertel ik wel op het moment dat ik een gesprek aanga. Nu weet ik best dat ze je vooraf goog- elen, hoor. En dan komen ze er ook wel achter. Maar toch heb ik er moeite mee om het in een brief al op te schrijven. Het is toch de angst om niet te worden uitgenodigd. Het zou ook niet nodig moeten zijn. Ik wil beoordeeld worden op wat ik kan.'' ,,Zeker wel. Iemand zei na een sollicitatiege sprek een keer glashard dat hij me alleen in de backoffice wilde hebben en niet in de frontof fice. Dat komt wel aan. Maar goed, dat hele ge sprek was beledigend. Het is soms frustrerend als je meteen wordt afgeschreven. Mensen met autisme en dyslexie künnen gewoon dingen! Ik wil zo graag een eerlijke kans krijgen." ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 'Ik wil zo graag een eerlijke kans krijgen' ROB PAARDEKAM Toch heb je die mbo-opleiding succesvol af gerond. Daarna heb je zelfs je hbo-diploma behaald. Als je googelt op asperger, stuit je op een waslijst aan symptomen. Hoe uit het zich bij jou? Ik las onlangs in een artikel dat mensen met autisme uitstekend werk verrichten bij de politie, waar ze uitmuntend zijn in het uit pluizen van uren aan beeldmateriaal. Aan wat voor soort aanpassingen moet ik dan denken? Toch zit je nu zonder werk. Is solliciteren een lijdensweg voor je? Heb je nare ervaringen gehad tijdens je zoektocht naar werk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54