'Als ik op vakantie ben geweest, ben ik zeker zo donker als Krijn nu' 5 meinse beelden, en als je het dan in siliconen gegoten hebt en de lippen kleurt, de wangen een blosje geeft, heb je opeens een drukke kop. Een soort kermisfi- guur. Dat zijn fouten, daar leer je van. Zo nu en dan meldt zich ie mand bij ons die de kunst wil ko men afkijken. Die sturen we weg. Daar hebben we echt geen tijd voor. Wij hebben het onszelf aangeleerd. Er zijn wel tutorials op YouTube, maar niet van onze werkwijze." Brilletje Een video op YouTube van de Universiteit van California geeft een aardig inkijkje in het proces. Het filmpje toont de eeneiige tweeling in zijn element: ener giek, begeesterd, snel sprekend. Ze vullen elkaars zinnen aan en dragen dezelfde, zwarte bril. Al- fons, na enig nadenken: ,,O, d^e! In die tijd wilden we onze bijziend heid nog een beetje ontkennen. We hadden snel even bij de Hema een paar van die goedkope brille tjes gehaald." Krijn is een goedlachse twinti ger geworden. Adrie kan heel goed snel een mooie, karakteris tieke kop neerzetten, zegt Alfons, maar 'in de afwerking vergeet hij weleens iets'. ,,Ik daarentegen kan weleens te benauwd kijken en eindeloos lang doorgaan. Hoe ge detailleerder je het uitwerkt - en wij willen het graag realistisch hebben - hoe stijver het wordt. De kunst is om bij de nauwgezette af werking het frisse en spontane erin te houden." Huid erop Krijn was een zware bevalling, verzucht hij. ,,Een forensische re constructie heb je binnen een week gemaakt. Je krijgt dan alle data, legt de grote spieren op de schedel, huid erop en klaar. Bij dat soort politiewerk breng je er geen karakter in, je moet het juist vrij abstract houden om de mensen niet te veel in een bepaalde rich ting te dwingen. Het Meisje van Nulde, gemaakt door de Britse an tropologe Caroline Wilkinson, is daarom bijvoorbeeld expres heel neutraal gemaakt." ,,Krijn daarentegen moest een blikvanger zijn. Die moest de kij ker aankijken. Je wil ook elke keer een nieuwe, frisse kop maken. Dat is moeilijk, als je al tien Neander thalers gedaan hebt. Het moet voor ons als kunstenaars ook inte ressant blijven; ik ga niet repete rend, steeds hetzelfde kunstje doen. Eerst kreeg Krijn een beetje een brutale, arrogante kop. Ad had de schetsen gemaakt en de kop zat al in de klei. Ik zei tegen Ad: 'Houden zo, ik zou er niets meer aan veranderen'. Maar nee, Ad gaat die hele kop afbreken. Konden we weer opnieuw begin nen. Nu is hij eerder vriendelijk, met een spontane glimlach, met die wangetjes en zo." GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 Het hoofd van het Neanderthaler-meisje is op de romp geplaatst. Adrie Kennis werkt aan de spierrecon- structie in klei van het 8-jarige Nean derthaler-meisje dat met haar vader in het Canadian Museum of Nature staat, in Ottawa. FOTO'S KENNIS&KENNIS RECONSTRUCTIONS Het siliconenmodel van de romp van het Neanderthaler-meisje komt uit de mal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53