Tweelingbroers brengen oermens tot leven 4 'Ötzi, de Cheddar Man, Lisar, de Tollund Man: daar zeg je nooit nee tegen, al heb je het nog zo druk' eter was het. De broers gaven Krijn een 'leerlooiersmond'. Alfons: ,,De tanden van Neanderthalers zitten met lange wortels verankerd in de kaak. Die tanden, vooral de voor tanden, zijn op een zeer specifieke manier afgesleten. Je kunt eraan zien dat ze heel veel op leer ge kauwd hebben. Net als de Inuit es kimo's. Ze hielden stukken vlees tussen de tanden vastgeklemd ter wijl ze met een mes een stuk af sneden. Op hun tanden zie je de krasjes die de vuurstenen messen hebben achtergelaten. De onder tanden staan vrij ver naar voren." Van jongs af aan heeft het duo, ooit begonnen als tekenleraar, een bovengemiddelde interesse in oer mensen en prehistorische dieren. Lezen, verzamelen, observeren, vergelijken en tekenen: zo begon het. Om beter te kunnen tekenen, maakten ze hun eerste reconstruc ties. Nu is dat tekenen helemaal naar de achtergrond verdwenen. Alfons: ,,Of er tekeningen zijn van Krijn? Nee. Geen tijd voor. Ik heb al tien jaar niet meer getekend. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat we al vijftien jaar kunnen le ven van de reconstructie-opdrach ten, met twee gezinnen. Daar heb ben we onze handen vol aan." Voor de kop van Krijn was een schedelfragment het uitgangs punt. Een deukje in het bot boven het rechteroog was - zo bleek uit eerder onderzoek - het gevolg van een goedaardige tumor: vandaar de bult boven het oog. De rest van het hoofd is gebaseerd op zorgvul dige bestudering van andere Ne anderthaler-schedels. Door de ja ren heen hebben de broers een schat aan ervaring opgedaan. Elk jaar weten ze weer een stukje (pre)historie tot leven te wekken. Zo werkten ze in 2017 aan de 5000 jaar oude ijsmummie Ötzi, in 2018 aan de Cheddar Man (de prehisto rische Brit die blijkens DNA-on- derzoek een donkere huid en blauwe ogen had: het sloeg in als een bom). In 2019 reconstrueerden ze de neolithische vrouw Lisar, in 2021 het veenlijk van de Tollund Man. ,,Tegen dergelijke eervolle opdrachten zeg je nooit nee, al heb je het nog zo druk, glundert Al- fons. Intussen behoren ze tot de internationale top in hun vakge bied. ,,Alleen Toetanchamon is naar een concurrent gegaan", lacht Alfons. Donkere huid Krijn heeft bruine ogen gekregen en een donkere, gelooide huid. ,,Het lijkt me logisch dat hij gene tisch een donker uiterlijk heeft ge had. Maar of ze nu genetisch don ker of licht zouden zijn, de Nean derthalers liepen hele dagen bui ten rond. Als ik op vakantie ben geweest, ben ik zeker zo donker als Krijn nu is", aldus Alfons. Krijn is geen portret, zegt de in Veghel geboren Alfons. ,,Zelfs als ik een complete schedel van Krijn had, zou ik nog geen portret kun- Krijn Oer-Zeeuw nen maken. Hoe iemand er precies uitziet, zit in de details. De neus vleugels, de dikte van de lippen, hoe de wenkbrauwen staan, de wallen boven en onder de ogen. Dit is alleen een globale indruk van hoe hij eruit kan hebben ge- zien. Vroeger hebben ze mensen gereconstrueerd die nog leefden; hun schedels zijn met behulp van 3D-technieken uitgeprint. Wat er dan uit komt, is geen portret, maar globaal hetzelfde. Misschien lijken ze op een broer of een neef." Met Krijn is het duo ongeveer een half jaar bezig geweest. Het schedelfragment is met replica's uit het eigen archief aangevuld tot een volledige Neanderthaler-sche del. Het cranium (schedeldak) is geleend van 'de grijsaard van Cha- pelle aux Saints', ook een Nean derthaler. Het stuk voor de boven tanden en de onderkaak kwamen van Neanderthaler Krapina uit Kroatië ,,Er is een grote variatie in Neanderthaler-schedels", zegt Al- fons. ,,Maar er zijn ook markante kenmerken, typerend voor Nean derthalers: de dikke wenkbrauw bogen die een heel specifieke vorm hebben; de kenmerkende neusopening met een heel scherpe onderrand bijvoorbeeld. Krijn heeft een heel diepe onderkaak. Als je er niet op let zie je het niet, maar hij heeft geen kin. Ook dat typeert Neanderthalers." Ontleden Vervolgens zijn op de schedel spieren en een huid van klei aan gebracht. Het duo heeft jarenlang onder meer chimpansees, gorilla's en mensen ontleed. Ze kennen ook de anatomie van de oermens en weten uit ervaring hoe dik spieren op een bepaalde plek moe ten zijn. Het moment dat de spie ren op de botten en schedels zijn aangebracht, is altijd spannend. ,,Dat kan nog heel verrassend uit pakken", zegt Alfons. Door de jaren heen hebben de broers een eigen manier van wer ken ontwikkeld bij het maken van reconstructies. Van het eerste, ui terst kwetsbare beeld van botten met vlees en huid van klei erover wordt een mal gemaakt. Na nog wat tussenstappen (Alfons: ,,Voor één reconstructie hebben we wel drie mallen nodig.") is er uiteinde lijk een lichaam of kop van silico nen. Die is in de mal al van kleur voorzien, door middel van meer dere gestempelde verflagen. Dat proces, uniek voor de broeders Kennis, geeft een uiterst realisti sche huid. Tot slot worden kleur accenten en huidreliëf aange bracht en - haartje voor haartje - met een naald de beharing. Mon nikenwerk: van elke drie haren blijft er maar één goed zitten. Krijn heeft een pruik van echt mensenhaar gekregen en een baard van yak-haar: ,,Dat is dikker en krulleriger." Kermisfiguur De grootste uitdaging bij Krijn was - zoals altijd - de uitdrukking van het gezicht. Het karakter, zoals Alfons zegt. Het gaat dan om de tails: een wenkbrauw die net een puntje hoger wordt gezet, de vorm van een neusvleugel, een mond die een beetje glimlacht. Dat ka rakter wordt gemaakt als het beeld nog in de witte klei zit. ,,Klei is heel rustig", vertelt Alfons. ,,Je kunt daar heel mooi gezichtsex pressie in maken. We hadden zo een keer een prachtige kop van een Neanderthaler gemaakt, een fijn, subtiel, klein karaktertje. Toen moesten de snor en de baard er nog op - en weg karaktertje. Iets kan er heel mooi uitzien in witte klei, heel sereen, zoals die Ro- ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 De circa 20-jarige Krijn - ge baseerd op een klein stukje schedeldak met een wenk brauwboog - is de nieuwste creatie van paleo-kunste- naars Adrie en Alfons Ken nis (1966). Fossiel en recon structie zijn tot en met 31 oktober te zien op de ten toonstelling over Doggerland, het verdronken prehistori sche landschap dat rond de laatste ijstijd, zo'n 11.000 tot 7000 jaar geleden, op de plek lag waar nu de Noord zee is. Het fossiel, vijf bij twaalf centimeter, werd begin deze eeuw gevonden voor de kust van Schouwen-Duive- land. Doggerland verdween rond 6200 voor Christus onder water. Samen met de laatste resten van Krijn. Ruim vijftigduizend jaar lag het schedelfragment op de bodem van het Middeldiep, zo'n vijftien kilometer voor de kust, tot een amateur-paleon toloog het vond nadat het was opgezogen door een schelpenzuiger. In 2009 werd het gepresenteerd in het Rijksmuseum van Oudheden. Alfons en Adrie gaven in op dracht van het museum Krijn een gezicht. 1. Het gevonden schedelstukje van Krijn (in het blauw) is gespiegeld en de twee zijn vervolgens in schedeldak van een Neander thaler uit Chapelle aux Saints gezet. 2. Krijn met ingezet bo- ventandge- deelte en onderkaak van Nean derthaler Krapina (Kroatië). De houten prikkers geven de dikte van de spieren en huid aan. 3. Het begin van het aanbrengen van de spieren op de schedel van Krijn. 4. Het aanbrengen van nog meer spieren op de schedel van Krijn. 5. Het aanbrengen van de laatste spieren op de schedel van Krijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52