Jan Vantoortelboom Ik kan een heethoofd zijn als het moet In het nieuws Uit het nieuws Vijftien struikelstenen in Vlissingen tSS- NikkieTutorials steelt de show DEZE WEEK IN Z. Let their memory shine 'Het is werkelijk prachtig 2 The King of Turdistan noem ik mezelf soms wel eens als ik met mijn schopje loop 6 AMANDA VAN HERTUM WIL KANSEN 8 DEBOER OP 13 DEBURGER BIJ DE FAMILIE WEET HET KODDE BETER oals elk jaar gaan mijn vrouw en ik naar het film festival Film by the Sea. We maken er een week endje van. Dat is ontstaan nadat ik in 2015 eens in de vakjury mocht zetelen. Een onvergetelijke week met elke dag wel drie tot vier films (ook waardeloze), tafelen in Vlissingse restaurants (ook slecht eten), met veel drank (ook goedkope wijn en hoofdpijn), oesters (bijna gestikt) en een peperbus als een kanonsloop (de slappe lach kreeg ik toen; er was nog net geen strijkijzer voor nodig om de stuipen uit mijn gezicht te strijken). Net zoals vorig jaar besloten we te overnachten in Mid delburg. Het is en blijft een keurig netjes poppenstadje. Als je van een erf komt dat soms is bezaaid met hondenstront, geiten- en konijnenkeutels en zwarte potsierlijke varkens drollen, dan is dat al eens een verademing. The King of Tur- distan, noem ik mezelf soms wel eens gekscherend als ik hier met mijn schopje rondloop. Mijn vrouw boekt steeds de overnachtingen. We slie pen dus in een verzorgd en proper hotel. Maar de kamer was niet klaar tegen de afge sproken tijd. Dat was wel een dingetje gezien we ons nog moesten omkleden en er voor de openingsfilm een diner gepland stond. De ei genaar voorzag ons van een sleutel van een appartement aan de overkant: de mint room. Ja, de kleuren waren prachtig. Van het soort groen waarvoor ik onmid dellijk een lendendoekje zou aantrekken en aan een liaan zou gaan slingeren a la Johnny Weismüller. Er was zelfs een buitenterras met een kunstgrasveldje. En een badkuip waarin wel tien vrouwen konden. Toen zag ik de airco, vermomd als een designfotoschilderij. High tech, dacht ik. Eens kijken of 'ie het doet: ja hoor. En ge zien het nogal warm was liet ik het ding blazen. Ninjababy, een Noorse dra mafilm met graphic novel elementen. De moeite waard. Grappig ook. De airco blies nog steeds toen we te rugkwamen en omdat dat ding in de slaapkamer hing, probeerde ik het met de afstandsbediening uit te zetten. Dat lukte niet. Onder aan de lijst zag ik de uit-knop. Indrukken maar en er was welgekomen stilte. Slapen. Na tien minuten begon het ding een raar zoemend geluid te maken, als een vlieg die half doodgemept is en waarvan de gele brij uit het achterlijf kruipt. Licht aan. Hij was toch wel uit? Het ge zoem stopte. Opgelucht. Slapen. Net voordat de sluimer overging in slaap begon het weer. Licht aan. Nog eens con troleren. Hij was goddomme toch uit. Ik zocht een kabel, vond er geen. Het geluid stopte. Opgelucht maar ook al een beetje opgefokt ging ik weer liggen. Gezoem. Licht aan. Ik wou het ding van de muur trekken en in die over maatse badkuip gooien, de mint room rood kleuren met het bloed van de eigenaar die goddomme zijn zaakjes niet op orde had, dat kunstgras eruit scheuren en op straat kiepe ren. Ja, ik kan een heethoofd zijn als het moet. Dat gezoem was de hele nacht niet te stoppen en de volgende ochtend stond ik doodvermoeid bij de eigenaar en stelde hem be leefd op de hoogte, terwijl ik liever de bel die voor me op de toonbank stond op zijn hoofd had gezet en erop had ge ramd. Wake up call for you! Je laatste kans want The king of Turdistan wil dat zijn volgende nacht een goede is! Daarna naar de film om onderuitgezakt te liggen dommelen. In vijf Vlissingse straten worden woensdag struikelstenen gelegd. Belangstellenden kunnen vanaf 14.40 uur een korte plechtigheid bijwonen op Badhuisstraat 144 146. Daar wordt de eerste van vijf tien nieuwe herdenkstenen ge plaatst. Daarna volgt een steenleg ging op vier andere adressen. 'Stolpersteine' of struikelstenen dienen als herinnering aan weg gevoerde en omgebrachte Joden in de Tweede Wereldoorlog. De ste nen worden gemaakt in het atelier van kunstenaar Gunter Demnig in Duitsland. Op elke steen is in een messing plaatje de naam, geboor tejaar en plaats en datum van overlijden gestanst. Bij de steenleggingen wordt woensdag kort het verhaal verteld over de mensen voor wie een steentje wordt geplaatst. Op som mige plekken worden ook gedich ten voorgelezen, een kaddiesj of een psalm gezegd. Geïnteresseer den kunnen meelopen, de wande ling duurt tot ongeveer 17.00 uur. De Stichting Struikelstenen Zeeland hoopt volgend voorjaar de laatste gedenksteentjes te plaatsen in Vlissingen, Domburg en Veere. Dat zou dan de afronding van het Stolpersteine-project in Zeeland zijn. Er zijn ook plannen om met Vlissingse vrijwilligers al ge plaatste Stolpersteine te gaan poetsen. In Middelburg was er af gelopen voorjaar een schoonmaak actieactie onder het motto 'Let their memory shine'. Couturier Edwin Oudshoorn maakte een prachtige outfit voor Nikkie de Jager voor het MET Gala 2021, mét gouden Zeeuwse oor ijzers. ,,Een Nederlandse ster toont kleding van een Neder landse ontwerper in hét moderne kunst en design museum van New York, geweldig toch?" ,,Extra leuk is dat het Metropoli tan Museum of Art zelf ook Zeeuwse en andere Nederlandse oorijzers in de collectie heeft. Het is was dus een mooie verwijzing naar de collectie." Oudshoorn die zelf opgroeide in de Bollenstreek raakte gefasci neerd door Zeeuwse klederdracht na onderzoek. ,,De symboliek, de boodschappen die in de Zeeuwse klederdracht schuilgaan, de bi zarre silhouetten en lijnen, het is werkelijk prachtig." De kleder dracht roept bij hem ook nostalgi sche gevoelens op. ,,De prachtige kleding verdwijnt binnen een paar jaar helemaal uit het openbaar." Maar de uitbundige outfit die Nikkie maandag droeg was méér dan een hommage aan Zeeuwse traditionele kleding. Nikkie eerde dragqueen en activist Marsha P. Johnson met haar optreden en outfit. Johnson wordt wel gezien als de eerste publieke transgender. Tijdens Goes Couture dat begint op 23 september is een exclusieve collectie te zien van Oudshoorn. sas ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 GO De openingsfilm was Mil WON ItefBi' WMMFN ZB. 1895 WDEPflfilïEM 1942 VIT IVESrtflBOfiK raillOORO 31.3,1943 WOOEN-EUH0PA M'V, "Sfïf™ TS.J "ramivrfj inoonoc0^ ,b7° J Sprong in het diepe KIEK! P10 12 Saskia Noort over vrijheid en gelijkheid 16 Sekswerkers zijn meer dan blote billen 17 Onder politici Omtzigt: geen nieuwe verkiezingen 18 Afghanistan Wetenschap vreest ondergang 19 Wetenschap Pukkels, afblijven!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50