4 VERTREK GEVOLGEN Wat betekent het vertrek van Sigrid Kaag uit het demissionaire kabinet voor haarzelf, de regering en de formatie? Het onstuimige ontslag van de missionair minister van Buiten landse Zaken Sigrid Kaag - en daarop dat van Defensieminister Ank Bijleveld - laat een gehavend kabinet achter. Hoewel Kaag niet meer regeert, blijft ze wél D66-lei- der en aanvoerder van de Tweede Kamerfractie. Vandaag en morgen meldt ze zich in Hilversum, waar ze samen met VVD-leider Mark Rutte en CDA-voorman Wopke Hoekstra onderhandelt over een nieuw kabinet. Vijf vragen. Ja, dat kun je wel zeggen. Hoewel ze bij D66 bezweren dat 'er niets is veranderd aan de inzet', zal Kaag zich een stuk vrijer voelen om de D66-wensen op de onderhande lingstafel te gooien. Zij hoeft im mers geen rekening meer te hou den met de verhoudingen binnen de demissionaire ministersploeg, waarvan ze prominent lid was. Dat betekent niet dat ze nu opeens buitensporige eisen gaat stellen, zeggen ingewijden. Zo is ze nog steeds bereid om met VVD-leider Mark Rutte in een nieuw kabinet te stappen. Ook zou ze geen wrok koesteren richting PvdA, GroenLinks en Christen Unie: het drietal dat de motie van afkeuring steunde die tot haar af treden leidde. ,,De relatie met hen is prima, ze kijkt er heel zakelijk naar'', zegt een D66-bron. De positie van Kaag lijkt niet zwakker te zijn geworden. Rutte noemde haar na haar aftreden 'een heel grote mevrouw'. Hij heeft haar nog steeds nodig voor een nieuw kabinet. Informateur Johan Remkes heeft voor vandaag en morgen een 'volle werkagenda' opgesteld, we ten betrokkenen. Een groot voor deel voor Kaag is dat ze daarbij haar handen vrij heeft, ze hoeft geen ministerie meer te runnen. ,,Haar agenda is opeens een stuk leger'', zeggen ze bij D66. Een extra voordeel is dat Kaag - mócht het uitlopen op nieuwe verkiezingen - in de verkiezings campagne altijd kan zeggen dat ze 'haar verantwoordelijkheid heeft genomen'. In tegenstelling tot Rutte, die afgelopen april wél bleef zitten na een motie van afkeuring. 2 Dat is Tom de Bruijn (72), de in au gustus ingevlogen D66-minister voor Buitenlandse Handel en Ont wikkelingssamenwerking. Hij is tijdelijk gepromoveerd tot minis ter van het hele departement. Dat duurt waarschijnlijk niet lang, want voor de rest van de demissio naire kabinetsperiode gaat de VVD op zoek naar een vervanger. Niet bij D66, want de VVD heeft sinds de vorige formatie de eerste aanspraak op de post. Daarmee krijgt het ministerie de zesde minister van Buiten landse Zaken in vier jaar tijd. Telt u even mee? Halbe Zijlstra (VVD, afgetreden na 'datsja-leugen'), Si- grid Kaag (D66, nam na zijn aftre den even waar), Stef Blok (VVD, ging in een stoelendans in het ka binet naar Economische Zaken), weer Kaag (maakte na vertrek Blok definitief promotie), De Bruijn én de nog onbekende minister. Eerlijk is eerlijk: ChristenUnie Kamerlid Don Ceder hoorde al langer bij het clubje meest kriti sche Kamerleden in de Afghaanse tolkenkwestie. Oók toen de Af ghaanse hoofdstad Kaboel was gevallen, stelde hij stevige vragen aan de bewindslieden. Daarbij ijvert zijn partij al sinds jaar en dag voor een ruimhartiger vluchtelin genbeleid. Wat dat betreft is de steun van de ChristenUnie voor de motie van afkeuring geen verras sing. Maar de partij is onderdeel van de demissionaire coalitie, die doorgaans alle bewindspersonen steunt. Dat dit nu niet gebeurde, heeft volgens ingewijden te ma ken met de gebrouilleerde relatie tussen ChristenUnie-leider Gert- Jan Segers en Kaag. De D66-leider zei een maand geleden dat ze niet verder wilde regeren met de ChristenUnie, tot ongenoegen van Segers. Ingewijden vermoeden wraak. Steun aan de motie bracht de christelijke partij bovendien in een gekke spagaat, want de motie keurde het handelen van het hele kabinet af: niet alléén dat van Kaag. Landbouwminister Carola Schouten is vicepremier namens de ChristenUnie en zit sinds de verkiezingen ook in de Tweede Kamer. Zij stemde als Kamerlid vóór een motie die ook haar eigen handelen afwees. Volgens ChristenUnie-minister Arie Slob (Basis- en Voortgezet Onderwijs) heeft de Tweede Ka mer 'het grondwettelijke recht' om een oordeel te geven over het kabinetsbeleid. Dat zijn partij de motie van afkeuring steunde, wil volgens hem niet zeggen dat Kaag had móéten opstappen. Dat was haar eigen keuze. Het ging name lijk niet om een motie van wan trouwen: als die wordt aangeno men, stapt een bewindspersoon vrijwel altijd op. 4 Het moet wel, zeggen betrokke nen, al wordt de sfeer er zeker niet beter op. Ga maar na: bewindsper sonen van elke partij zitten met diepe krassen aan tafel van de mi nisterraad. Rutte - ooit veelgepre zen vanwege zijn personeelsbeleid - ziet voor de zoveelste keer mi nisters vertrekken. De verhoudingen tussen D66 en ChristenUnie waren al beroerd, maar de laatste restjes genegen heid zijn nu wel verdwenen. Het CDA zit met Bijlevelds late vertrek in de maag, want gevoelsmatig werd ze toch 'gedwongen' door D66-leider Kaag. Demissionair CDA-vicepremier Hugo de Jonge erkende gisteren dat het flink tegenzit voor het ka binet: ,,We zitten in een moeilijke fase. We zijn al een tijd demissio nair, dat telt ook op. Dat is niet per se bevorderlijk voor de sfeer. Maar we moeten wel door om het land te besturen.'' Makkelijk worden de komende demissionaire weken - of maan den - niet. Het kabinet valt steeds verder uiteen. De ChristenUnie werkte tot nu toe nog mee aan de begrotingen, maar lijkt nu zijn handen van veel beleid af te trek ken. Zo stemde de coalitiepartij deze week tegen de massale invoe ring van coronatoegangsbewijzen en eiste het - buiten het kabinet om - extra geld voor zorgsalaris- sen. 5 Ja. Er is geen regel of wet die dat zaterdag 18 september 2021 GO Kaag heeft nu handen vrij voor formatie Hanneke Keultjes Niels Klaassen Peter Winterman Den Haag Kaag formeert vrolijk verder. Is haar onderhandelingspositie veranderd? Wie neemt het stokje van Kaag over als demissionair minister van Buitenlandse Zaken? Wat is in de ChristenUnie geva ren, nu de partij zich steeds nadrukkelijker afkeert van het demissionaire kabinet? Kan het demissionaire kabinet nog wel doorregeren in zo'n ijzige sfeer? Kan Kaag in een nieuw kabinet terugkeren als minister?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4