Ik heb spanning nodig in het leven, anders word ik niet gelukkig 14 ZEELAND In de jaren '80 en '90 maakte Luc Verheije naam als kickbokser. De uit Waterlandkerkje afkomstige vechter heeft sinds een paar jaar in Aardenburg zijn eigen kickboksschool. Niet zo lang geleden stapte Thian de Vries daar binnen. ,,Een groter talent had ik nog niet gezien'', zegt Verheije. De in Borssele woonachtige De Vries kende een onstuimige jeugd maar lijkt in de ring zijn plek te hebben gevonden. ,,Ik ben achteraf gezien heel blij met wat er allemaal is gebeurd in mijn leven.'' zaterdag 18 september 2021 REPORTAGE KICKBOKSEN Barry van der Hooft Aardenburg Het is een mooie anekdote, van ruim 30 jaar geleden. Vlak voordat Luc Verheije om de wereldtitel kickboksen moet vechten, laat hij een rouwenvelop bezorgen bij zijn tegenstander. De inhoud? Een overlijdensaankondiging van de tegenstander van Verheije. Een beetje intimideren, daar was Luc Verheije nooit vies van. De Sloper luidt zijn bijnaam nog steeds en dat was niet omdat hij in de bouw werkte. Als we op een avond zijn kick boksschool in Aardenburg bezoe ken is de telefoon van Luc Verheije nooit ver weg. Filmpjes van par tijen in Nederland kan hij laten zien, maar ook eentje voor 50.000 man in de buitenlucht in Thai land. Kijk nu naar zijn gezicht en je ziet de gevolgen van zijn car rière. De neus van Luc Verheije is bijvoorbeeld niet meer in originele staat, maar dat interesseert hem weinig. Risico van het vak, zou je het kunnen noemen. Wat waren eigenlijk zijn sterke punten als kickbokser? ,,Mijn bok sen. En het trappen met links. Met rechts kon ik het ook goed, maar links was beter. Ik heb er nog eens een heel mooie knock-out mee ge had in Frankrijk. Tegen een kerel die voor de wereldtitel wilde gaan, maar dan wel eerst de Europees kampioen moest verslaan. Die Eu ropees kampioen, dat was ik. Ze dachten dat het een formaliteit zou zijn voor hem. In de eerste ronde trapte ik hem knock-out.'' Wat volgt is een bulderende lach, die aanstekelijk werkt. Hij laat een selfie zien met ac teur Jean-Claude van Damme, vertelt over Badr Hari (,,Dat is echt een aardige kerel'') en start een af levering in die in 2019 op Veronica is geweest. Verheije komt daarin samen met Cor Hemmers, zijn oude trainer en vriend, aan het woord. Kickboksen, het nog har dere Muay Thaiboksen; Verheije heeft er zijn sporen in verdiend. Beveiliger en portier Na zijn carrière is hij werkzaam geweest als beveiliger en portier. Dat was niet altijd zonder risico. ,,Vijf jaar geleden stond ik aan de deur bij een discotheek in Ant werpen'', vertelt hij. ,,Een kerel die niet binnen mocht stak me uit het niets vier keer. Hij miste mijn le ver net. Ik sloeg hem met één klap neer, gaf hem daarna nog een paar klapjes en kwam er toen pas achter dat mijn witte overhemd helemaal rood was Thian is hartstikke sociaal, dat zegt iedereen hier. Hij moet zo blijven -Luc Verheije (55) van het bloed Hij vertelt het terwijl een paar meter verder, achter de glazen wand, hard wordt getraind. De sessie wordt geleid door trainer Jeffrey Koster uit Terneuzen. Thian de Vries staat in de ring en werkt zich in het zweet. De echo van een klap op de pads is nog hoorbaar, als het met een trap al weer raak is. De Vries is bereid om hard te trainen, al voelt hij zich deze avond niet helemaal top. ,,Ik weet niet wat het is, een beetje grieperig denk ik. Misschien zou het beter zijn om even uit te zie ken, maar daar heb ik eigenlijk geen tijd voor.'' Zeven maanden geleden stapte De Vries voor het eerst bij de kick boksschool van Luc Verheije bin nen. ,,Ik trainde bij Karkach Gym in Vlissingen. Een vriend van me vroeg of ik eens mee wilde gaan naar hier'', vertelt De Vries. ,,Het klikte meteen met Luc. Je hebt in het leven soms ie mand nodig die je de weg wijst. Luc is zo ie mand voor mij. Hij heeft zoveel contacten. Daardoor kan ik nu veel wedstrijden vech ten." Jeugdklinieken Gaandeweg komt Luc Verheije er achter dat Thian de Vries niet al leen een zeer getalenteerde vech ter is, maar ook een jongen met een flinke rugzak. De in Oostburg geboren De Vries is openhartig -Thian de Vries (20) over zijn jeugd. ,,Toen ik naar de middelbare school ging, naar het vwo, bleek dat ik daar op de een of andere manier nog niet klaar voor was'', vertelt hij. ,,Ik ben heel erg nieuwsgierig, heb ook wel ADHD en was heel erg druk. Het ging mis en ik kwam in een negatieve spi raal terecht. Ik ging blowen, steeds meer en meer. Stomme dingen doen. Criminele dingen ook ja.'' Op zijn veertiende komt hij in verschillende jeugdklinieken te recht, maar hij wordt meerdere ke ren weggestuurd. ,,Ik was onhan delbaar, niet meer mezelf. Het was een vorm van zelfdestructie, denk ik. Op een gegeven moment wilde ik echt gaan veranderen en ben ik naar Yes We Can Clinics in Hilva- renbeek gegaan. Ik zat daar drie weken, deed super goed mijn best en was echt op de goede weg. Tot ik op een dag een geintje uit haalde. Een beetje stom doen on der elkaar, meer was het niet. Maar ze kwamen er op de een of andere manier achter en ik werd wegge stuurd.'' Dan gaat het helemaal mis. ,,Ik ben heel veel drugs gaan gebrui ken en heb toen echt ook stomme dingen gedaan.'' Hij moet voor de rechter verschijnen en wordt naar een gesloten inrichting gestuurd. ,,Ik kwam in Oosterhout terecht. Dat was eigenlijk perfect voor mij. Het was mijn redding. Ik wilde heel graag de juiste weg inslaan. Ik kreeg veel therapie, had veel ge sprekken. Dat was lastig maar ook fijn. Je hebt ook gesprekken met je ouders erbij, maar dat is goed. Om zaken te verwerken is dat nodig.'' Open inrichting Na een halfjaar mag hij al weg, als beloning voor zijn goede gedrag. ,,Ik mocht overstappen naar een open inrichting en daar heb ik mijn vmbo-diploma gehaald. Daarna kon ik terug naar huis, naar mijn moeder, die in Borssele woont. Ik ben aan het Cios begon nen maar miste de spanning. Ik heb spanning nodig in het leven, anders word ik niet gelukkig.'' Thian de Vries gaat in gesprek PM 'Je hebt in het leven soms iemand nodig die de weg wijst'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42