Bijieveid wiide niet, maar ging toch c Minister onaangenaam verrast door opstappen van coiiega Kaag 3 4 Ank Bijleveld wilde doorgaan als minister van Defensie, ook om de in Afghanistan achtergebleven tolken in veiligheid te brengen. Haar aanblijven was onderwerp van discussie en zou haar werk alleen maar in de weg staan. Daarom vertrok ze gisteren toch. De Kamer nam donderdagavond een motie van afkeuring aan tegen Bijleveld én minister van Buiten landse Zaken Sigrid Kaag. D66'er Kaag stapte op. Bijleveld hoorde dat pas, zeggen ingewijden, in de zaal van de Tweede Kamer. Ze voelde zich geschoffeerd door D66, klinkt het, omdat ze er vanuit ging dat Kaag zou aanblijven. ,,Ank is vol doende politica om ook af te treden als ze dit had geweten'', zegt een betrokkene. Zelf liet Bijleveld haar verbijstering ook doorschemeren tijdens de verklaring die ze aflegde. ,,Ik zal niet verhelen dat ik verbaasd was over de gevolgen.'' Binnen het CDA ontstond giste ren gedoe: partijgenoten vonden het 'gek ogen' dat Bijleveld wél bleef, terwijl Kaag opstapte. In Den Haag werd een groot deel van de dag koortsachtig overleg gevoerd. Bijleveld liet zich niet zien in de ministerraad, andere CDA-be- windspersonen - onder wie partij leider Wopke Hoekstra - arriveer den later bij de ministerraad, som migen vertrokken én kwamen weer terug via een zijdeur. Toch stelde Bijleveld dat ze niet onder druk is gezet om af te treden. Bijleveld geldt als zeer ervaren bestuurder, binnen het CDA geldt Ank is voidoende poiitica om ook af te treden ais ze dit had geweten ze als steunpilaar. Ze werd in 2017 als 'zekerheidje' naar Den Haag ge haald. Maar als minister van Defen sie kwam ze de laatste tijd al vaker in de problemen. Vooral de kwes tie- Hawija bleefhaar achtervolgen. In die Iraakse plaats vielen in juni 2015 ongeveer zeventig burgerdo den tijdens een Nederlands bombardement. Vier keer werd ze naar de Kamer geroepen voor een debat, waarin ze er niet in slaagde de mist rondom de misgelopen aanval weg te nemen. Ook toen kreeg ze een motie van afkeuring én wantrouwen aan haar broek. Die haalden destijds geen meerderheid. 'Pijn in het hart' Bronnen rond het kabinet grapten donderdag nog dat Bijleveld alleen het ministerie van Defensie zou verlaten als ze eruit zou worden ge dragen, maar gisteren trok ze als nog haar conclusies. ,,Ik kan niet meer op een goede manier de ver antwoordelijkheid dragen voor mijn mensen'', zei ze. Die laat ze 'met pijn in het hart' achter op het ministerie. Terwijl het kabinet afbrokkelt, levert het op Prinsjesdag een begroting af in stijl: een laatste moetje. Grote problemen schuift het vooruit, alleen het hoogst noodzakelijke wordt geregeld. Te midden van de totale chaos aan het Binnen hof levert het demissi onaire kabinet dinsdag op Prinsjesdag 'ge woon' een begroting in voor het komende jaar. Waar het kabinet uiteenvalt in onderlinge woede gaat van de laatste begroting al even weinig ambitie uit. Dat is enerzijds niet zo vreemd: het kabi net is immers demissionair. An derzijds betekent het wel dat veel grote problemen op het bordje van de volgende regering komen. En die lijkt, de rampzalige formatie indachtig, verder weg dan ooit. Toch trekt het kabinet, zo bleek gisteren toen de stukken volgens traditie uitlekten, wel veel geld uit op het gebied van klimaat. Zo'n 6,8 miljard euro extra gaat naar maatregelen om de CO2-uitstoot te verminderen. Ook dat is inge geven door dwang: het kabinet geeft zo simpelweg gehoor aan de uitspraak van het Urgenda-vonnis. De Hoge Raad bepaalde eind 2019 dat de uitstoot van broeikasgassen eind 2020 met ten minste 25 pro cent verminderd moest worden ten opzichte van 1990. Verder dicht het kabinet vooral een aantal gaten. Er wordt ruim een half miljard extra besteed aan de bestrijding van criminaliteit. Volgens afspraak met de Kamer gaat er ook 150 miljoen extra naar de sociale advocatuur, en extra geld naar Defensie. Economische groei Het kabinet wordt geholpen door het economisch tij. In zijn voor woord van de Miljoenennota schrijft demissionair minister van Financiën Wopke Hoekstra dat de Nederlandse economie er 'opvallend goed' voor staat. De 'effectieve' steunpakketten - goed voor in totaal 80 miljard euro - hebben geholpen, denkt hij. Net als de 'veerkracht' van de burgers. Het Centraal Planbureau (CPB) voorspelt zelfs een economische groei van 3,5 procent, terwijl het begrotingstekort in 2022 alweer gaat dalen naar 2,3 procent. Ook de staatsschuld daalt - en verder dan eerder werd voorspeld. De werk loosheid loopt na het wegvallen van de steunpakketten slechts licht op tot 3,5 procent in 2022, voorspelt het CPB. Daarmee draait de economie, ook in vergelijking met andere landen, alweer als een tierelier. Toch kan de vlag nog niet uit: de koopkracht neemt nauwelijks toe volgend jaar - gemiddeld met 0,1 procent. Voor gezinnen met kinderen en gepensioneerden zit er gemiddeld geen vooruitgang in. Het kabinet voelt zich kennelijk niet aangewezen om burgers meer geld toe te stoppen, wellicht van wege de demissionaire status. Tweedeiing Die terughoudendheid is volgens het CPB niet zonder gevaar: zo ligt er een 'tweedeling' op de loer voor mensen met een eigen woning en huurders. Die laatste groep wordt relatief armer door hoge huren, terwijl huiseigenaren overhouden. Dat zorgt voor 'vermogensonge lijkheid'. Terwijl er juist een 'her nieuwde financiële crisis' dreigt als de huizenprijzen gaan dalen en mensen in de schulden raken. Mensen gaan bovendien meer schulden aan, terwijl ook nog wordt belegd met geleend geld. Daarin schuilt het gevaar van een financiële bubbel, iets waar tegen het kabinet niet kan of wil ingrijpen. En het kabinet maakt op meer terreinen een 'beleidsarme' begro ting. Op het gebied van stikstof werd achter de schermen gewerkt aan nieuwe stikstofplannen, met miljarden om boeren uit te kopen. Maar met de instabiliteit van het kabinet en te weinig draagvlak in de Kamer schuift de regering dat probleem door. Voor de woning markt wordt weliswaar zo'n 100 miljoen uitgetrokken, maar dat bedrag staat in schril contrast met wat er nodig wordt geacht. Zo komen veel vraagstukken op het bordje van de volgende regering. Terwijl op de vorming daarvan - zacht gezegd - nog weinig zicht is. GO ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 Ank Bijleveld legt een verklaring af op haar ministerie. Hanneke Keultjes Den Haag - Ingewijde Prinsjesdag is een laatste moetje voor instortend kabinet Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Volgens Wopke Hoek stra staat Nederland er 'opvallend goed' voor. FOTO ANP De koopkracht neemt nauwe lijks toe, maar het CBS voorspelt 3,5 procent economische groei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3