II Vanderveen opent seizoen Razzmatazz 6 JONGERENPROGRAMMEUR FILM BY THE SEA Owen Kaat (17) heeft een belangrijke taak op Film by the Sea: hij moet meer jongeren naar het festival trekken. ,,Zij willen toch een beetje actie." Het zijn drukke dagen voor hem. Owen Kaat zit in Rotterdam op school, maar moest de opleiding deze week zien te combineren met zijn taken bij Film by the Sea. Daar is hij nauw betrokken bij de dagelijkse talkshow. Maar nog belangrijker: sinds dit jaar is hij jongerenpro grammeur van het festival. Het was directeur Jan Doense die hem daarvoor vroeg. ,,Hij wil verjonging op het festival en ik ga daarvoor input geven", zegt Owen. ,,Er moeten meer jongeren komen, want je ziet nu vooral veel grijze koppen. Twee jaar geleden heb ik in de jongerenjury gezeten, dus ik had al een beetje geproefd van Film by the Sea." Heel veel films zien Dit jaar kwam hij halverwege de voorbereiding van het festival er bij. De komende jaren gaat hij volop meedraaien met de organi- satie. Zo moet hij onder meer de films selecteren die de jongeren- en studentenjury's zien. Dat bete kent vooral heel veel films bekij ken, om een goede keuze te kun nen maken. Het is een verantwoordelijke op dracht, beseft hij. ,,Je hebt toch een hele achterban voor wie je kijkt. De jongeren die komen, moeten het leuk vinden. Maar ik ben ze ventien en dus zelf zo'n jongere. Dus bij elke film vraag ik me af: zouden de jongeren die ik ken hiernaartoe willen?" Het moeten in elk geval geen 'rustige' films zijn, zegt Owen. ,,Oudere mensen kunnen twee uur lang in een stoel gaan zitten en Jongeren willen toch af en toe een beetje actie, hoewel dat geen geweld hoeft te zijn -Owen Kaat rustig een film kijken zonder dat er heel veel gebeurt. Jongeren wil len toch een beetje actie, al hoeft dat niet per se gewelddadig zijn. Ik wil vooral laten zien dat er niet al leen Hollywoodfilms zijn, maar ook kleinere producties die de moeite waard zijn." Het mogen ze ker films zijn waar jongeren iets van kunnen opsteken. ,,Bij Film by the Sea gaat het vaak over maat schappelijke onderwerpen. Dat trekt jongeren niet. Maar als je het op bepaalde manier brengt, kun nen ze het wel heel tof vinden." Zijn favoriet is Here We Are, over een autistische jongeman die op eigen benen moet leren staan. ,,Het is een heel maatschappelijk thema. Vrienden van mij zouden hier niet zomaar op afkomen, maar het is echt een heel mooie film. Daar moeten jongeren echt naartoe." Ook heel geslaagd vond hij The Whaler Boy, over een jongen die verliefd wordt op een webcam- meisje en besluit haar op te zoe- ken. ,,Het is een onderwerp dat be langrijk is voor jongeren. Op soci ale media zijn ook veel dingen een illusie. Dat wordt in deze film, in een heel andere vorm, uitgelegd." Tof om te acteren De filmwereld kent hij goed. Owen acteerde in diverse series en films en is binnenkort te zien in De Sterfshow (op Videoland) en in het voorjaar in SpangaS. ,,Voor nu vind ik het heel tof om te acteren, maar niet om dat altijd te blijven doen. Mijn ambities liggen vooral achter de camera." Zijn taken bij Film by the Sea sluiten daar mooi op aan. ,,Ik heb nu al zin in vol gend jaar." Vanderveen presenteert veel nieuw werk, want in diezelfde periode bracht de Bussumer drie albums uit. Het zolderpodium lag meer dan een jaar gedwongen stil door opge legde beperkingen vanwege covid- 19. Ook de gecreëerde ontsnap pingsroute, middels een samen- werking met en in De Spot in Mid delburg, bleek vanwege een totale theaterstop een doodlopende weg. Intussen zaten de vrijwilligers niet stil. Het gebouw van Razzma tazz werd vanbinnen behoorlijk aangepakt. Artiestenruimte en gar derobe werden vanwege het slopen van naastgelegen panden inpandig ingepast. Het postzegeltheater kreeg een up-to-date ventilatiesys teem en andere coronabeperkende maatregelen zorgen ervoor dat het nu voldoet aan alle voorwaarden. Voorlopig gaat alles door met in achtneming van de anderhalveme- terregel met toegewezen zitplaat sen. Daarom kent de programme ring middag- en avondvoorstelling met 25 tot 30 bezoekers per keer. Volgens secretaris René Dek ker is het financiële leed te over- Vaak bevorderen grenzen creativiteit zien, maar wordt de belasting voor vrijwilligers wel groter. ,,Alhoewel: ze komen en doen het met veel ple zier, dus dat is ook weer relatief.'' Ad Vanderveen zat evenmin stil. De grondlegger van de americana in Nederland, geïnspireerd door Neil Young, Bob Dylan en David Olney, realiseerde voor het eerst in zijn veertigjarige carrière een heus solo-album. Treasure keepers bevat een ode aan zijn muzikale held en vriend David Olney, die vorig jaar overleed. Een album zonder op smuk. Dat geldt ook voor zijn meest recente album Release, al laat hij zich hier weer bijstaan door col lega's. De muziek van Vanderveen bewoog zich tussen snoeihard elek trisch en akoestisch breekbaar. De laatste albums kenmerken zich door intimiteit. Dat heeft niets met de beperkingen te maken, een peri ode die hij eerder als een uitdaging beschouwt. ,,Vaak bevorderen grenzen creativiteit. Spelen is een noodzaak maar hoeft niet altijd op een podium. Schrijven is ook een noodzaak en kon gewoon door- gaan. Afgezien van een song of twee die het als onderwerp hebben, heeft het weinig invloed gehad op mij. Isolement of lockdown is niet echt vreemd voor me. Het komt bij vlagen mijn hele leven al voor. Op Treasure Keepers speel ik voor het eerst helemaal zonder dubs of toe voegingen. Dat is niet ingegeven door covid maar door de songs en de sfeer. Ik hoor de laatste tijd akoestische muziek en geen elektri sche bandmuziek. Af en toe is wel een elektrische gitaar aanwezig, maar ingebed in de akoestische songs. Het is beter voor het verhaal en past bij hoe ik het in mijn hoofd hoor.'' zaterdag 18 september 2021 Meer jeugd tussen grijze koppen Rolf Bosboom Vlissingen Owen Kaat, jongerenprogrammeur van Film by the Sea: ,,Bij elke film die ik bekijk, vraag ik me af: zouden de jongeren die ik ken hiernaar toe willen?" FOTO LEX DE meester In een tijdspanne van anderhalf tot twee jaar werd zanger-gita rist en componist Ad Vander- veen driemaal geprogrammeerd bij Razzmatazz in Oost-Souburg. Twee voorstellingen werden ge annuleerd wegens lockdowns, maar driemaal is scheepsrecht. Vandaag speelt zijn Quartet zelfs twee keer achterelkaar. Marius Roeting Oost-Souburg - Ad Vanderveen Ad Vanderveen Quartet, vandaag 16.30 en 20.30 uur in Razzma tazz in Oost-Souburg. Kaarten: razzmatazzpodium.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34