Staten lijken geen haast te hebben met PFAS-debat '000 DonaldDuck.nl/app Analyse Lees nu ook op je telefoon of tablet Meer da, ert»a/enJ "EUI/I 4 Wie verwacht had dat de Zeeuwse politiek deze week serieus zou debat teren over de vervuiling van de Westerschelde, kwam van een koude kermis thuis. Na wat proce dureel geneuzel is het debat we gens tijdgebrek een week uitge steld. De Statenleden moeten zich de hele zomer hebben opgevreten. Elke ochtend bij het openslaan van de krant, was er nieuws over vervuiling van het Scheldewater met PFAS. Eerst de illegale lozin gen van chemieconcern 3M in Zwijndrecht bij Antwerpen. Toen studies die uitwezen dat nergens ter wereld meer PFAS - een verza melnaam voor stoffen die op ter mijn kanker kunnen verwekken - in het water zit dan in Zeeland. Zuiderburen die vergeten waren Nederland te informeren over een lozingsvergunning. De stelling van de Vlaamse juriste Isabelle Larmuseau dat er zoveel niet deugt in de Antwerpse haven dat Nederland die bij wijze van spre ken kan laten platleggen. Alarmerende brieven Twee weken geleden had het mi lieuschandaal dusdanige propor ties aangenomen, dat vanuit de Abdij alarmerende brieven wer- den gestuurd naar ministeries in Antwerpen en Den Haag. Bij de Vlaamse minister Zuhal Demir drong het provinciebestuur vooral aan op openheid, haar Neder landse collega Barbara Visser werd onomwonden te hulp geroepen. Via deze krant stelde een meer derheid van de Statenfracties Vlaanderen voor een ultimatum: nog deze maand duidelijkheid an ders nemen we juridische stap pen. Popelen Voor het eerst sinds het zomerre ces kwamen de Staten deze week bij elkaar. Gezien de explosieve si tuatie moesten alle partijen wel popelen om los gaan. De kwestie stond twee keer op de agenda van de Statencommissie ruimte. In de eerste sessie op donderdag werd alleen gesproken over het plannen van een expertmeeting, waar de problematiek van de Wester- schelde over de volle breedte on der de loep wordt genomen. Iedereen werd gevraagd inhoude lijke opmerkingen te bewaren tot vrijdag, als over de brieven van het provinciebestuur werd gede batteerd. Maar wat gebeurde er? Niks. Zorgvuldig De vergaderagenda zat zo propvol dat besloten werd volgende week vrijdag een extra vergadering te houden, uitsluitend over de PFAS- affaire. Uiterlijk maandag kunnen Statenleden schriftelijk vragen in dienen. Liever zorgvuldig, dan ge haast, is het devies. Daar valt wel wat voor te zeggen, maar waarom niet zorgvuldig én met haast? Die vragen hadden vorige week al in gediend kunnen worden. Natuur lijk is het de Staten menens, maar naar buiten toe wordt op deze ma nier geen gevoel van urgentie uit gestraald. GGD ZEELAND KLEINSCHALIG VACCINEREN Het einde is in zicht. Het massaal vaccineren op grote locaties verdwijnt. De GGD Zeeland zet in op 'fijnmazig vaccineren' vanuit mobiele units en pop-uppriklocaties. Binnen afzienbare tijd sluiten de overgebleven vaste vaccinatielocaties. Halverwege augustus werden de eerste prikken uitgedeeld in mo biele units en pop-uplocaties. In middels is de GGD Zeeland op veertig locaties 'naar de burger toe' gekomen. Op de Markt in Middel burg werd gisteren de duizendste 'mobiele' prik gezet. Het is nu negen maanden gele den dat de GGD Zeeland begon met de grootscheepse vaccinaties. Op 15 januari werd de vaste priklocatie in Goes geopend, gevolgd door Ter- neuzen (25 januari), Middelburg (1 maart) en Zierikzee (19 april). Die in Middelburg (Studio A58) gaat op 25 september dicht. Er komt dan een prikbus op dezelfde locatie. Hetzelfde geldt voor Terneuzen (SnowWorld). Zierikzee blijft ge handhaafd, maar is vanaf 20 sep tember alleen geopend op donder dagen en vrijdagen van 15.00-20.00 uur (zonder afspraak binnenlopen). In Goes verhuist de priklocatie van de Zeelandhallen naar het voorma lige wokrestaurant aan de Da Vin- ciweg. Ook daar kunnen mensen dan zonder afspraak binnenlopen van 8.00 tot 16.00 uur. Laagdrempelig ,,Wij blijven lekker doorgaan zo lang het ministerie van VWS niet aangeeft dat we kunnen stoppen", aldus projectleider Fijnmazig Vac cineren van de GGD Annemieke Vijverberg. ,,Op dit moment heb ben we tot halverwege december al twee bussen per dag ingepland, vijf dagen per week, die 's morgens en 's middags een locatie bezoeken, door heel Zeeland heen. Honderd procent dekking gaan we niet ha- len, maar we hopen toch 75 procent van de 12- tot 18-jarigen en 85 pro cent van de 18-plussers te bereiken. Vooral jonge mensen komen op de bus af. We horen vaak dat mensen in een lokaal krantje hebben gele zen dat we in de buurt staan. Dat is genoeg om ze over de streep te trek ken, want dat ze er een stukje voor moesten reizen is vaak toch een drempel." Je eigen priklocatie Wie graag een pop-uplocatie of mobiele unit (GGD-prikbus) naar zijn dorp of wijk zou halen, kan daarover in gesprek gaan met de GGD Zeeland. ,,We komen natuur lijk niet voor individuele personen, maar wij willen zeker wel in ge sprek gaan met groepen. Ik kan me voorstellen dat we een verzoek krij gen van een bedrijf dat veel ar beidsmigranten in dienst heeft. We hebben contact gelegd met de mos kee in Vlissingen en hopen daar naartoe te mogen gaan om vragen te beantwoorden over vaccinaties. We gaan ook naar het AZC toe en zijn al in het UCR geweest." Tot en met 12 september zijn er 480.502 vaccinaties gezet op de vac cinatielocaties van de GGD Zee land. Het aantal gevaccineerden ligt in werkelijkheid hoger, want in deze cijfers zijn niet meegenomen de vaccinaties die gezet zijn bij in stellingen en huisartsen. De komende tijd zijn er in elke Zeeuwse gemeente tijdelijke vacci natielocaties. Een afspraak maken is niet nodig: iedereen vanaf 12 jaar kan binnenlopen. zaterdag 18 september 2021 GO Eindelijk kon de Zeeuwse politiek deze week los over de PFAS-kwestie. En wat gebeurt er? Niks. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Prikken nu in Ondine van der Vleuten Middelburg Kijk voor alle data en tijden van priklocaties op: ggdzeeland.nl/vaccinatielocaties Tim van Oostrom uit Mid delburg had de eer de duizend ste bezoeker van de mobiele prik- posten te zijn. FOTO RUBEN OREEL Of scan de QRcode

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32