Ca op avontuur in Attractiepark Slagharen ZEELAND 3 LEUKSTE BAAIJENS DOET MEE Vandaag is het World Cleanup Day. In Zeeland gaan honderden vrijwilligers op pad om zwerfafval op te ruimen. TiCKETS.NL 48% bestel snel op leukstetickets.nl/slagharen-pzc zaterdag 18 september 2021 Frank Balkenende Kamperland Eén van hen is de milieube wuste Jacqueline Baaijens uit Goes die het jaar rond bij elke wandeling door de natuur een vuilniszak en dikwijls een af- valgrijper meeneemt. „Wiet zakjes, wijnflessen, blikjes, mondkapjes en sigarettenpeu ken, van alles kom je tegen." Hee, daar ligt een mondkapje in het helmgras. Fervent wan delaar Baaijens stoort er zich mateloos aan. Deze vrijdag speurt ze naar rommel op Roompot Beach Resort in Kam perland, een vakantiepark van haar werkgever ,,Ik wandel veel, want ik zit door de week veel op kantoor. Als je erop uit trekt, dikwijls met familie en vrien dinnen in de buurt van Goes, zie je pas hoeveel troep er in de natuur ligt. Op stille plekken vind je bierblikjes en wijnfles sen in de bosjes. Bij bankjes heel veel sigarettenpeuken. Er staan trouwens veel te weinig prullenbakken." Sinds de pandemie wandelen meer mensen in de natuur. En natuurlijk vond Baaij ens het af gelopen jaar een nieuwe zwerf- vuil-vijand: het mondkapje. ,,Dat is niet altijd kwade opzet. Mensen openen het autoportier waarna het mondkapje uit het portiervak wegwaait. Dat zie je dikwijls op parkeerplaatsen. Hetzelfde geldt voor snoeppa- piertjes." Baaijens doet soms opmerkelijke vondsten. ,,Aan het Veerse Meer troffen we vo rig jaar veel verweerde petjes aan. Die zijn tijdens een bries vast van de kruin van plezier- vaarders afgewaaid." Litterati-app De Goese stopt rommel niet al leen in een vuilniszak, ze maakt ook foto's van de afvaloogst. ,,De foto's upload ik in de Litte- rati-app op mijn telefoon. Daarin zijn wereldwijd al twaalf miljoen afvalvondsten vastgelegd. Je kunt precies zien welk afval waar lag. En daarmee kan de Plastic Soup Foundation, de organisatie achter de World Cleanup Day, fabrikanten aan spreken. Zo verpakt de produ cent van Antaflu zijn snoepjes tegenwoordig in papier in plaats van in plastic. Statiegeld op plastic flessen helpt ook enorm." Wat mensen niet beseffen is dat afval dieren het leven kan kosten en de bodem verontrei nigt, zegt Baaijens. Sigaretten- filters zijn giftig en vergaan ook niet. Plastic flessen in bermen worden microplastics als er wordt gemaaid. Plastic en tal van andere afvalstoffen kunnen zo in de magen van dieren en in het slootwater en grondwater terechtkomen. ,,We zijn dieren en uiteindelijk ook mensen aan het vergiftigen." Afval mee naar huis Het voelt soms als dweilen met de kraan open, zegt ze. ,,Ik heb niet het idee dat er minder wordt weggegooid, wel dat het afval minder schadelijk is dan voorheen, mede omdat fabri kanten worden aangesproken. Ik probeer me er niet over op te winden. Ik pak liever de afval- grijper. Ik hoop dat ik mensen inspireer om geen afval te dum pen. Neem een zakje mee voor je sigarettenpeuken. En gooi je afval in een prullenbak of neem het anders mee naar huis. Het is een kleine moeite en je houdt de natuur schoon." Kijk op de site bij /video Afval verzamelen voor World Cleanup Day Yihaaa! De zomer staat voor de deur en we kunnen er weer op uit. Voor een Wild West avontuur ga je natuurlijk naar Attractie- Vakantiepark Slagharen. Hier rol je van het ene avontuur in het ander. Zo val je in de Free Fall van 40 meter hoogte naar beneden en voel je de wind door je haren waaien wanneer je in de Gold Rush door het Wilde Westen vliegt. KORTING 'Ik stoor me aan afval in de natuur' Gekochte tickets zijn geldig t/m 9 januari 2022.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31