s? Stoelendans tekent chaos Longlist bekend van Zeeuwse boekenprijs Flatbewoners mogen balkon niet meer op Noot Landelijke opruimdag 2 WORLD CLEANUP DAY JACQUELINE Zeeland wil schoonste provincie worden Commentaar In de Trêveszaal, waar de ministerraad elke vrijdag vergadert, is de laatste maanden een ware stoelendans aan de gang. De ene na de andere bewindspersoon verlaat het kabinet Rutte dat - je zou het bijna vergeten - in zijn geheel al eens is afgetreden en dus demissionair is. De een zit de rit niet uit omdat een andere baan lonkt, zoals Cora van Nieuwenhuizen, de ander is overwerkt, zoals Bas van 't Wout, de volgende voelt zich weggestuurd, zoals Sigrid Kaag en - na een nachtje slapen - Ank Bijleveld. Het tekent de chaos in Den Haag. Elke keer als je denkt dat het niet gekker kan, doen de politici Nederland weer versteld staan. Dat deze regering op haar einde loopt, is te zwak uitge drukt, ze is het einde al ver voorbij. Niemand heeft er nog zin in en sommigen vechten elkaar zelfs de tent uit. Kaag wil de ChristenUnie er niet meer bij hebben, waarop die coalitiepartij een motie van afkeuring tegen haar steunt. Wopke Hoekstra, aanvoerder van een partij op apegapen, blokkeert de vurige wens van Kaag om PvdA en GroenLinks in een nieuw kabinet te halen. En Mark Rutte? Van hem lijkt alles af te glijden, maar hij heeft zijn kabinet niet meer in de hand, net zomin als het for matieproces. In een wanhopige poging dat nog vlot te trekken, kruipen Sigrid, Wopke en Mark dit weekend samen op een landgoed. Dat zal een gezellige boel worden. Als ze die laatste strohalm niet grijpen, rest er weinig meer dan nieuwe verkiezin gen. Laat de kiezer dan maar oordelen over hun strapatsen. Elke keer als je denkt dat het niet gekker kan, doen de politici Nederland weer versteld staan 1. Marjolein Bierens, Hotel Schiller. Geschiedenis van een hotel. 2. Anna de Bruyckere: Voor perma nente bewoning, gedichten. 3. Liza van der Heijden-van der Werff, Susan Bakx-Plasmans, Wim van der Heijden, Mart Bakx, De Zeeuwse streekdrachten: goed ge mutst. 4. Ard Hesselink, Tussen Dam en Dijk, de levens van Nell Bronger en Frits Lensvelt. ALMANAK Bijna brak de vader van de jarige Vlissinger zijn tand op een pistachenoot. ,,Wat moet dit nou in de salade?" vroeg hij zijn vrouw. Zij, in Frankrijk gebo ren, werd op een leuk idee ge bracht. Iets wat ze in haar Pa- rijse jaren tijdens Driekoningen deden. ,,Die noot moeten we ei- Volgende maand wordt de lijst teruggebracht tot vijf kandidaten 5. Wim Hofman, We vertrekken voordat het licht is. 6. Sarah van der Maas, Nooit meer wachten. naar Clifford Castle een vlucht naar de Schotse Hooglanden. Amsterdam, uitgeverij Em. Querido's Uitgeverij BV, 2020. 8. Tofik Dibi, Het Monster van Woke ness. 9. Franca Treur, De golf. 10. Jan J.B. Zwemer, Jacob Hendrik Schorer (1760-1822) een Zeeuws be stuurder in crisistijd. genlijk in de verjaardagstaart stoppen. Wie dan de noot vindt, die is de koning." Vader - nog steeds voelend aan zijn tanden - was matig enthou siast. Met een vinger in de mond schamperde hij: ,,Ja, leuk idee. Dan krijgt die koning ze ker ook nog een kroon?" Burgemeester sluit twee drugspanden PROGRAMMA Topzeilster gast op kinderdag PureBlue Topzeilster Marit Bouw meester is zaterdag 25 september de grote pu bliekstrekker op de eerste Climate School bij het be drijf PureBlue in Kapelle- brug. PureBlue, gespecia liseerd in waterbehande ling, wil deze dag kinderen van 4 tot en met 12 jaar met interactieve spelletjes bewust maken van kli maatverandering en de toekomst van water. Drie voudig Olympisch medail lewinnares Bouwmeester vertelt over haar band met water en het belang van aandacht voor het kli maat. Inschrijven voor de Climate School kan via pureblue.nl VLISSINGEN Er klinkt weer muziek uit de stadhuistoren De flats zijn van woningcorporatie Beveland Wonen. Die contro leerde onlangs de bouwkundige kwaliteit van de flats. Daarbij kwa men de zorgen over de balustrades naar voren. Uit voorzorg is beslo ten dat de bewoners van dertig woningen voorlopig hun balkon niet op mogen. De corporatie is nu in afwachting van een definitief rapport. Daarna zullen de leuningen worden her steld. De corporatie zegt de situatie vervelend te vinden, maar ze stelt dat de veiligheid van de huurders voorop staat. De bewoners krijgen een ongemakkenvergoeding. De balkons zijn vooralsnog voor vier weken afgesloten, maar de corpora tie zegt te hopen dat bewoners er eerder weer op mogen. Beveland Wonen stelt de veiligheid van de huurders voorop Zeeland wil de schoonste provincie van Nederland worden. Daarom opent het provinciebestuur de jacht op zwerfvuil langs wegen, op stran den en in het oppervlaktewater. Daarvan ligt er nog te veel. De be zem moet er doorheen om in 2050 een economie zonder afval te heb ben. De provincie werkt aan een zwerfvuilplan en heeft daarnaast een subsidiepotje van 10.000 euro gevuld om acties te ondersteunen. Van het geld kunnen bijvoorbeeld jutezakken en afvalknijpers wor den bekostigd. Een eerste actie die vanuit de Abdij ruggensteun krijgt, is 'Doe Mee, Verlos de Zee'. Ko mende donderdag deelt gedepu teerde Harry van der Maas afval knijpers uit op het Badstrand in Vlissingen waarmee vrijwilligers het strand gaan schoonmaken. greep uit het programma. In Terneuzen gaan leerlingen van de Irisschool zwerfvuil rapen. Va- kantiebedrijf Roompot, dat al sinds 2018 meedoet, heeft een landelijke zwerfvuilactie op 31 parken. Op Roompot Beach Resort begint om 10.30 een dagvullend programma, waarbij ook supfietsen worden in gezet om afval uit de Ooster- schelde te halen. Dat gebeurt onder aanvoering van schaatsster en wereldkampioene Irene Schou ten. Een week terug haalden 3500 vrijwilligers tijdens de Eneco Clean Beach Cup 2021 al twee ton afval van de Nederlandse en Vlaamse stranden. Op 16 en 17 oktober vindt een soortgelijke actie plaats langs wandelpaden in bosgebie den. zaterdag 18 september 2021 De tien belangrijkste kansheb bers voor de Zeeuwse boeken prijs zijn bekend. Volgende maand wordt de lijst terugge bracht tot vijf kandidaten. De winnaar krijgt duizend euro. De prijsuitreiking is op 9 november. Ab van der Sluis Middelburg Genomineerd zijn: 7. Josephine Rombouts, De weg Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Bewoners van twee huur huizen in Zierikzee moe ten voor minimaal drie maanden op zoek naar een ander onderkomen. Burgemeester Jack van der Hoek van de ge meente Schouwen-Dui- veland heeft de woningen laten vergrendelen om de door de politie geconsta teerde drugscriminaliteit in de kiem te smoren en overlast aan te pakken. Ook wil de gemeente een signaal afgeven dat drugshandel niet wordt getolereerd. De burge meester heeft deze be voegdheid op basis van de wet Damocles. KAPELLEBRUG Na maanden van rela tieve stilte in de Paul Krugerstraat klinkt er eindelijk weer muziek uit de Vlissingse stad huistoren. Het carillon in de toren is gerenoveerd, de laatste werkzaamhe den zijn afgelopen week verricht. Dat betekent dat de wekelijkse be spelingen op donderdag vanaf volgende week kunnen worden hervat. Het automatisch spel, op het hele en het halve uur, doet het ook weer. Niet alleen het klavier is opgeknapt, afgelopen maanden is de hele speelkamer onder han den genomen. De bewoners van portiekflats aan de Jozef Israëlstraat en de Breitnerstraat in Goes mogen de komende weken hun balkon niet meer op. Er zijn twijfels over de kwaliteit van de leuningen. Rob Paardekam Goes Alles over de landelijke opruim dag en acties in Zeeland is te vin den op worldcleanupday.nl. Een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30