Voetbal verdient een compliment 18 EREDIVISIE f PSV- FEYENOORD Voor PSV is het morgen de derde topwedstrijd in een week, voor Feyenoord een test voor het optimisme onder de nieuwe trainer. En ook bondscoach Louis van Gaal heeft belangen bij de kraker in het Philips Stadion. COLUMN SJOERD MOSSOU hebt weliswaar een QR-code nodig om binnen te komen, maar dat is geen nieuws: dat was de afge lopen maanden niet anders. Alles went. Zaterdag was ik nog met drie jon gens in een uitverkocht Parc des Princes in Parijs. Bij binnenkomst moest iedere volwassene zijn 'pass sanitaire' laten zien, een handeling van een seconde of tien, en daarna liep iedereen rustig naar binnen. Bij de pizzeria na afloop aan de Rue Gallieni: eenzelfde ritueeltje. Geen centje pijn. In Nederland gaat dat al maanden net zo soepel in de voetbalstadions. Wat enorm meehelpt: clubs en bezoekers stellen zich vrijwel consequent coöperatief en professioneel op, dolblij als ze zijn met elke denkbare versoepeling. Testen voor toegang, extra stewards, aangepaste protocollen, voorlichting richting het publiek. Zonder gemopper draaide het personeel van Tel star, Sparta, Ajax en al die andere clubs overuren. Ook onder voetbalsupporters vind je vaccinwei- geraars, uiteraard, of mensen met principiële be zwaren tegen QR-codes of tegen testen. Dat is hun goed recht. Maar het overgrote merendeel voldoet zonder morren aan de voor waarden om weer lekker naar het voetbal te kunnen. Niet zo vreemd ook, cul tureel en historisch gezien. Voetbalsupporters worden al decennialang beperkt in hun bewegingsvrijheid, in meer of mindere mate. Bus combi's, legitimatieplicht, de mislukte voetbalpas uit de jaren 90, alcoholverbo den, 'uitkaarten', camera registratie. Ach, dan kan zo'n QR-code er ook nog wel bij natuurlijk. Fluitend trokken ze deze zomer naar de voor twee derde gevulde stadions, met tienduizenden tegelijk. Er werd gejuicht als nooit tevoren. Zelden was de sfeer in de eredivisie beter dan in de laatste twee maanden, alsof ieder een zijn adrenaline, zijn lol en zijn liefde voor de club anderhalf jaar lang had opgespaard. Maar toch verdient het Nederlandse voetbal ook een compliment. Na een dramatische start aan het begin van de coronacrisis, verzuipend in eigen belang en gekonkel, toonden juist de clubs, de KNVB en de overkoepelende competities zich stilaan een sector waar je van op aan kunt. Lang niet alles ging goed, er viel genoeg te klagen, het amateurvoetbal werd maandenlang totaal niet gehoord, maar de dialoog bleef wel in stand - en met resultaat. Waar de Nederlandse horeca deze week wéér woedend de aanval zocht, deze keer boos over de verplichte QR-codes, vierden de voetbalclubs én supporters alvast het heerlijke vooruitzicht van volle stadions. Je kunt je oneindig boos maken, volkomen te recht of juist niet, maar soms is het slimmer om gewoon je zegeningen te tellen. Buscombi's, legitimatie plicht, een verbod op alcohol: zo'n QR-code kan er dan ook nog wel bij Martin (36) wil nog door Van Liere wint GP in Aken Het was al na middernacht. Het in tense gevecht met Real Sociedad gloeide nog na. Maar bij PSV keken ze al vooruit naar de volgende kra ker, morgenmiddag in eigen huis tegen Feyenoord. Komt die op een goed moment, zo aan het einde van een week met drie topduels? Ja, juist wel, zo dachten meerdere be trokkenen hardop. Want voor top pers gaat de adrenaline vanzelf stromen. Het is makkelijker om je als speler op te laden voor Feyen- oord-thuis dan wanneer kort na een Europese wedstrijd Heeren veen op bezoek komt. Of pak 'm beet nEc. „Bovendien hebben we laten zien dat we meerdere goede wedstrij den in een kort tijdsbestek kunnen spe len. En we zijn breed bezet", sprak trainer Roger Schmidt. ,,Vijf keer kunnen wisselen is een groot goed. Sommige jongens hebben tegen Sociedad nu ook maar een uur ge speeld. Die zijn fysiek niet 'dood'." Ook bij Feyenoord kijken ze uit naar een topper op een interessant moment in het seizoen. Het opti misme rond de club en de nieuwe trainer Arne Slot krijgt een test in Eindhoven. Feyenoord is alweer ze ven duels op rij ongeslagen tegen PSV in alle competities. Slot gelooft in zijn visie die zegt dat de aanval altijd de beste verdediging is. Maar is dat ook zo? Planning De laatste jaren was de planning van de wedstrijd steeds andersom. Eerst in de Kuip, doorgaans net voor of na de winterstop. Vaak re gen. En kou. Soms sneeuw. En PSV dat weerloos ten onder ging. Ver volgens voorjaarstemperaturen in het Philips Stadion bij de return. Nu staat de terugwedstrijd in de Kuip pas gepland voor de 32ste speelronde. Misschien tegen die tijd wel als dé scherprechter in een titelrace. Maar dat is nog ver weg. Eerst de actualiteit. Die is dat koploper PSV favoriet is en na een moeizame reeks weer de wapens heeft om binnenlandse toppers te winnen. Dat lukte recent tegen Ajax en tegen - een uitgekleed - AZ. Sleutelspelers als Cody Gakpo en Mario Götze draaiden donderdag tegen Sociedad warm met goals en in het geval van de Duitser met een dijk van een wedstrijd. De UEFA zette hem in een rijtje van drie mannen die kans maken om Speler van de Week te worden in de Europa League. De PSV-aan- hang zong hem toe met een speci aal liedje. Vorig seizoen ontbrak Götze nog te vaak in toppers door blessureleed. Van de zeven onder linge (beker)duels met Ajax, Feyen- oord en AZ deed hij er maar in drie mee. Hoe gaat Feyenoord de angel uit zijn spel halen? Geef Götze iets van ruimte en met zijn happyfeet zet hij ploeggenoten op weg naar kansen en goals. Wie er ook eens goed voor gaat zitten is de bondscoach. PSV - Fey- enoord is plotseling ook een duel waarin Louis van Gaal aan beide kanten internationals weegt. Ook bij Feyenoord dus, waarvan hij laatst drie spelers tegelijkertijd in zijn Oranje-team zette. Het ver grootglas ligt nu bijvoorbeeld op de twee keepers. Zowel in Justin Bij- low als in Joël Drommel zien Van Kladblok Ook interessant: Tyrell Malacia te gen Noni Madueke, linksback tegen rechtsbuiten. En Malacia krijgt in een deel van de wedstrijd onge twijfeld ook Yorbe Vertessen tegen over zich. Net zo jong en al even ra zendsnel. Van Gaal weegt daarnaast Guus Til. En Cody Gakpo. En wie weet krijgt ook Davy Pröpper nog een aantekening in het kladblok. Jammer alleen dat er geen cen trumspits voor Oranje valt te scou ten. Bij zo'n binnenlandse kraker is dat toch wel een gemis. Zoals ook Ajax en AZ op buitenlanders bou wen in de punt van hun aanval. Het is wat Van Gaal laatst zelf ook als kanttekening plaatste bij de huidige opmars van de Nederlandse clubs in Europa. Gaal en zijn keeperstrainer Frans Hoek toekomst. Bijlow keepte met een sterk in zijn eerste drie inter lands, Drommel had met PSV tegen Sociedad zo'n moment waarop een doelman bij een topclub ineens een puntenpakker wordt. In de blessu retijd kwam Drommel als winnaar uit een één-tegen-één-situatie met Mikel Oyarzabal. Die had anders de winnende 2-3 gemaakt. zaterdag 18 september 2021 y @sjoerdmossou Premier Mark Rutte maakte deze week bekend dat de voetbalstadions weer vol ledig open mogen per 25 september. Je Dat de culturele sector daar nagelbijtend en soms woedend naar keek, is volkomen begrijpe lijk natuurlijk. De voetbalstadions gingen weer open voor duizenden mensen, maar tal van con certen, evenementen en festivals konden geen kant op: onbegrijpelijk en onuitstaanbaar. WIELRENNEN Tony Martin is met Jumbo- Visma in ge sprek over een nieuwe verbintenis, zo maakte de 36-jarige Duitser voor afgaand aan het WK be kend. De tijd ritspecialist heeft een contract tot het einde van volgend jaar. Volgens Mar tin is het wis selen van ploeg 'abso luut niet' denkbaar. HIPPISCH Amazone Dinja van Liere heeft bij het prestigi euze CHIO in Aken de Grand Prix in de dressuur gewonnen, tevens het eerste onder deel van de landen- wedstrijd. Met de negenja rige hengst Hermès kwam ze tot een score van 78.022 pro cent, een per soonlijk re cord. Kraker is voor Maarten Wijffels Eindhoven O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18