ECONOMIE 17 0 Grote collectie e-bikes direct leverbaar én 5 jaar garantie! 0 Ruim 650 QWIC dealers, altijd de beste service dichtbij! Pascal Besselink geniet nog na van de schoonheid van de Uberuitspraak van de Amsterdamse rechtbank van afgelopen week. ,,Die is heel mooi ge motiveerd", zegt de advocaat arbeids recht bij DAS. ,,De rechters gebrui ken een nieuwe term: 'moderne ge zagsverhouding', dat is mooi gevon den." Taxichauffeurs zijn, kort door de bocht, in feite in dienst bij Uber, luidde het oordeel van de rechtbank. Het bedrijf mag dan beweren dat het een platform is dat bemiddelt tussen klant en zelfstandige, de wijze waarop dat gebeurt, heeft volgens de rechters alle elementen van een ar beidsrelatie. ,,Deze uitspraak toont aan dat mo dern werkgeverschap ook bestaat via controle door algoritmes en een app", zegt Amrit Sewgobind van FNV. ,,Zo'n oordeel is een doorbraak." En dan stemde het Europees Parlement woensdag ook nog eens vóór regels die lidstaten in staat stellen zulke schijnzelfstandigheid te tackelen. Alleen betekent het nog niets. ,,In- dividuele werknemers moeten nu hun vinger opsteken om in dienst ge nomen te worden", zegt Sewgobind. ,,Wij willen dat de politiek dat om keert: dat er een arbeidsrelatie ^s, ten zij de werkgever aantoont dat het an ders zit." Het Ubervonnis helpt daarbij. Vol gens hoogleraar arbeidsrecht Mijke Houwerzijl is het vaste argument van platformbedrijven - dat hun 'zelf standigen' graag zelfstandig zijn - verder onderuitgehaald. „Vroeger waren rechters gevoelig voor 'de wer kende wil het ook'. Daardoor heeft de Hoge Raad eerder al een kruis gezet in een zaak tussen een zelfstandige en de gemeente Amsterdam. Of ie dereen het wil, is niet doorslagge vend, het arbeidsrecht wel." Met het Ubervonnis zijn Uber- chauffeurs nog lang geen werk nemers, net zo min als koeriers van maaltijdbezorger Deliveroo, terwijl het gerechtshof al in februari oor deelde dat ook bij het Britse bedrijf sprake is van een vaste arbeidsrelatie. Het betwisten van gerechtelijke uit spraken zit in het dna van platform- bedrijven. Nog geen dag na de uit spraak, kondigde Uber aan in beroep te gaan. De FNV mag de slag hebben gewonnen, de oorlog duurt voort. Regels ondergraven is voor de plat- formbedrijven een overlevingsstrate gie. Door vanaf hun prille start moedwillig de randen van regelge ving op te zoeken - en daar soms overheen te stappen om het water te testen - creëren ze een voorsprong op de gevestigde orde en kunnen daar mee snel marktaandeel veroveren. Wanneer rechters of wetgevers de teugels uiteindelijk aanhalen, is de marktmacht van deze bedrijven al zo groot, dat ze niet meer in hun voort bestaan worden bedreigd. ,,Het is heel wat gemakkelijker om je ar beidsrelaties aan te passen aan gel- dende regels als je al gesetteld bent, dan als nieuwkomer", zegt hoogle raar Houwerzijl. De eerste generatie platformbedrij- ven lijkt ermee weg te komen. Maar de huidige jaargang disruptors, ofwel 'opschudders' - zoals flitsbezorgers - neemt onder druk van de veranderde maatschappelijke mores personeel veelal op contractbasis in dienst. Dat lijkt een overwinning voor het Ne derlandse arbeidsrecht, maar is het niet. ,,Als de zzp-constructie niet meer kan, zoeken disruptors andere manieren om arbeid zo goedkoop mogelijk te maken", zegt Houwerzijl. Zo weten deze bedrijven zich vaak aan andere verworvenheden van de sociale zekerheid te onttrekken, zoals cao's. Als ze wel een collectieve ar beidsovereenkomst hanteren, is dat er een die zoveel mogelijk naar eigen hand is gezet. Dat is onder meer het geval bij websuper Picnic en flitsbe- zorger Gorillas. Die hebben zo een concurrentievoordeel ten opzichte van traditionele concurrenten als ah.nl, die de veel ruimer opgetuigde supermarkt-cao moet hanteren. Werknemers zijn hiervan het slacht offer. En zo verandert, ondanks de Uber- uitspraak, de platformeconomie de arbeidsverhoudingen toch. co' zr o. 3 o zaterdag 18 september 2021 GO Uber-uitspraak houdt verandering arbeidsverhoudingen niet tegen Uberchauffeurs zijn geen zelfstan digen, oordeelden rechters deze week. Eerder kreeg Deliveroo een zelfde tik op de vingers. De vak bond mag dan een slag hebben ge wonnen, de oorlog duurt voort. Herman Stil Amsterdam De uitspraak over Uber verandert niets voor onder meer maaltijddochter Uber Eats, alhoewel de werkwijze vergelijk baar is. FOTO ANP X T3 (D Q) 3 O CD CD 0~ 3* rh =T CD 3 CD O- CD Q) .i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17