1 13 ^VERKIEZINGEN KREMLIN LAAT NIETS NA OM REGERINGSPARTIJ MEERDERHEID TE LATEN BEHOUDEN In Rusland zijn gisteren de stembussen geopend om, verdeeld over drie dagen, een nieuwe Doema te kiezen. Wat is er over van het verzet tegen het Kremlin na het wegvallen van oppositieleider Aleksej Navalny? Diens oud medewerkers zijn opvallend optimistisch. Joost Bosman Moskou Het Kremlin heeft niets nagelaten om rege ringspartij Verenigd Rusland de meerder heid in de Doema, het lagerhuis, te laten behouden: op positiepolitici zijn van de kieslijs ten geschrapt, gearresteerd of het land uitgejaagd, de onafhankelijke en kritische media verder gebrei deld. En het recht om te demon streren is uitgekleed. ,,Alles verloopt heel soepel voor het Kremlin'', zei Andrej Kole- snikov, van de denktank Carne gie-centrum tegen The Moscow Times. ,,De weg naar de verkiezin gen moest worden geëffend met zuiveringen van het maatschappe lijk middenveld, onafhankelijke media en politieke tegenstanders. Het is allemaal effectief gebleken.'' Toch hangt de geest van de in ja nuari tot 2,5 jaar celstraf veroor deelde oppositieleider Aleksej Na- valny nog altijd boven de stem busgang. Al was het maar door zijn concept van het 'slim stemmen'. De Rus moet gaan voor de kandi daat die de meeste kans maakt om de concurrent van regeringspartij Verenigd Rusland te verslaan. De Russische rechter verbood Navalny's anticorruptieorganisatie FBK deze zomer, maar (inmiddels) voormalige medewerkers in Sibe rië zijn nog steeds opvallend posi tief. Andrej Fatejev, ex-staflid in Tomsk, had een jaar geleden reden tot euforie. De Navalny-activist kwam na lokale verkiezingen in de stadsraad terecht, een unicum voor Rusland. Nu, een jaar later, liggen de kaar ten heel anders. Niettemin vertelt Fatejev telefonisch vanuit Tomsk dat het 'naar omstandigheden' goed gaat. Natuurlijk, hij verloor zijn baan bij FBK en afgelopen zo mer kalkten onbekenden 'wegwe zen' op zijn auto. De banden wa ren lekgestoken. ,,Maar de verkiezingen van vorig jaar hebben een nieuwe situatie in de stadsraad gecreëerd'', verklaart de jonge politicus zijn gematigde optimisme. Van de 37 zetels hield Verenigd Rusland er maar 11 over. De rest is gegaan naar tien onaf hankelijke kandidaten, de com munistische KPRF en de fractie van het liberale Jabloko. Ik dreigde met een hongerstaking op het Leninplein. Dat zou de hele wereld zien - Anatoli Nogovitsyn, kandidaat Doemaverkiezingen Die drie tegenkrachten maken volgens Fatejev nu afspraken met elkaar en kunnen zowaar echte oppositie voeren. ,,Dat heeft de transparantie aanzienlijk vergroot. De gezagsdragers moeten nu in de stadsraad hun standpunt komen uitleggen en naar compromissen zoeken. Dat is in het voordeel van de stad als geheel.'' ,,Na het verbod op FBK is het er niet makkelijker op geworden'', verzucht ex-FBK-coördinator Za- char Salapoelov vanuit Irkoetsk. ,,Maar we waren al langer gewend aan de druk. De meesten van ons zijn verder gegaan met hun anti corruptieonderzoek, onder een andere naam.'' Zelf kon Salapoe- lov door het verbod op FBK niet meedoen aan de verkiezingen: wie minder dan drie jaar geleden nog een leidinggevende functie had bij het fonds, verloor zijn passief kies recht. Salapoelov helpt nu de kan didaat van Jabloko. Opvallend veel Navalny-adep- ten zijn naar de liberalen overge stapt. Om meerdere redenen is dat ironisch: Jabloko zette Navalny in 2007 zelf uit de partij, vanwege zijn nationalistische standpunten. Salapoelov hoopt dat als Ver- enigd Rusland de meerderheid verliest, er een 'zekere liberalise ring' in Rusland zal ontstaan. ,,Be- houden ze de meerderheid, dan zal er opnieuw een diepe politieke apathie toeslaan'', vreest hij. Geluk Anatoli Nogovitsyn in het nog ver der naar het oosten gelegen Ja- koetsk had geluk, dat hij kandidaat mag zijn voor de Doemaverkiezin- gen. De ondernemer was coördi nator van het lokale FBK-kantoor tot net voor de presidentsverkie zingen van 2018. Daarvan werd Navalny uiteindelijk uitgesloten, reden om de afdeling in Jakoetië op te heffen. Dus is Nogovitsyn al meer dan drie jaar uit dienst bij FBK en be sloot de centrale kiescommissie dat hij zijn passieve kiesrecht be houdt. Het ministerie van justitie wilde hem evenwel uitsluiten van deelname. ,,Maar ik dreigde met een honger- en dorststaking op het Leninplein. Dat zou de hele wereld hebben gezien'', verklaart de politicus het feit dat hij niet is gedwarsboomd. Nogovitsyn ziet veel actiebe reidheid onder Jakoeten tegen de heersende macht. ,,Het leven is hier harder, het verschil tussen arm en rijk veel groter'', zegt hij. ,,Jakoetië is rijk aan goud, diaman ten, olie en gas. Maar het volk deelt niet mee in de winsten. Alles gaat naar Moskouse ondernemingen, dat maakt de mensen kwaad.'' De Doemakandidaat ziet de toe komst voor Rusland zonnig in, on danks de verdergaande repressie: „Vooruitgang houd je niet tegen. In Rusland gaat het alleen wat langzamer. Maar het einde van het regime nadert. Wij zijn met 145 miljoen, 'zij' met slechts enkele duizenden.'' Het voordeel I van PZC - SFEERVOL SAUERLANDS VAKWERKHUIS Hotel Cordial, Lennestadt Dit 4-sterren hotel is gelegen in een schitterende Jugendstil villa, gebouwd in 1886. Op 3 uur rijden van Utrecht word je omgeven door heuvels en bossen. Ontdek de nabijgelegen Biggesee, een groot stuwmeer met diverse watersportmogelijkheden en rondvaartboten. nuwegexclusief.nl Bestel nu op pzc.nl/nuw2112 Rusland staat drie dagen in het teken van de verkiezingen voor het Russische parlement. foto ap PC ZATERDAG 18 SEPTEMBER 2021 Rusland stemt: 'Einde bewind is nabij, wij zijn met 145 miljoen' 'v- 3 overnachtingen y 3 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 x 3-gangendiner fles water op de kamer gratis wifi en gratis parkeren y informatiepakket met wandel, fiets- en motortochten y per boeking 1 paar Camelia slippers t.w.v. €25 cadeau Op basis van 2-persoonskamer en beschikbaarheid. Meer informatie omtrent geLdigheid, kinderkortingen, toeslag 1-pk en toeristenbelasting staat vermeld op onze website. Boekingskosten: €15 per boeking. Meer informatie? info@nuwegexclusief.nl of bel 055-3017194 (bereikbaar van ma t/m vrij 10 -16 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13