M n Plan aanpak binnenstad van Terneuzen krijgt stilletjes vorm 7 ABC-COMPLEX ANDERE INVULLING Er zullen maar weinig Terneuzenaren rouwig om zijn wanneer het ABC- complex spontaan in zou storten. Het gebouw dat ooit werd neergezet als grote winkeltrekker, moet weg, wil Terneuzen wat bereiken met de binnenstad. s v I Voorjaar 1990 werd het pand aan het einde van de Noordstraat ge opend. De A van Al bert Heijn, de B van Blokker en de C van C&A, grote jongens in winkelland. Alleen de C zit er nog. Verder leidt het pand al jaren een zieltogend bestaan. Huurders kwamen en gingen. Bakker Bart en de Action waren een tijd nog aardige trekkers tot ook die vertrokken. Een Poolse su permarkt, een kringloopwinkel, dat zit er nu. De grote jongens hebben geen interesse meer in het pand. Wie door de Noordstraat naar het complex loopt, passeert lege winkel, na lege winkel. De loop is eruit. Verscholen achter de ABC- kolos ligt het rijksmonument het Arsenaal. Je ziet het pas als je de gang door het complex doorloopt. Als je je pareltjes voor de bezoe kers van je stad verborgen zou wil len houden, kon je het nauwelijks beter plaatsen. Geen blunder ,,Het is de puist van onze binnen stad en die moeten we uitknij pen." Voor wethouder Jack Begijn behoeft het geen betoog. Het ABC- complex staat de ontwikkeling van de binnenstad in de weg. ,,Ik zou het geen blunder willen noe men", zegt Begijn over het com plex. ,,Het was een andere tijds- s geest. We konden ook niet weten hoe het zou gaan met de winkels." Wat Begijn betreft wordt het complex gesloopt. ,,Je moet eraan denken dat het weggaat. Dat is ook onze bedoeling", verzekert hij. Wat ervoor in de plaats komt, dat is nog de vraag. ,,De eigenaren AVV en Van der Poel hebben aanvankelijk een plan ingediend om op die plek twee woontorens te bouwen van ieder veertig meter hoog. Daar gingen we niet mee akkoord. Het zou ste- denbouwkundig niet passen en we vragen ons af of er wel een markt is voor zo veel meer appar tementen erbij." Twee half zo hoge torens was ook geen realistische optie omdat daar weer geld bij zou moeten. Het was een andere tijdsgeest. We konden ook niet weten hoe het zou gaan met de winkels Nu denken AVV en Van der Poel aan een woon/zorg-combinatie op de plek van het complex. Net als enkele raadsleden is ook Begijn hier niet direct enthousiast over. ,,Vlakbij zit al een locatie van Zeeuwse Gronden met ook zorg. Niks mis met senioren in de bin nenstad maar we willen wel wat variatie. Denk ook aan wonen voor jongeren, starters, expats. Dat zorgt ook voor meer reuring in de binnenstad." Enorm bedrag Lang liet de gemeente een invul ling en de regie over aan AVV-be- heer en Van der Poel. ,,Alles kopen en zelf ontwikkelen, daar kozen we bewust niet voor. We willen als gemeente niet op de stoel gaan zitten van projectontwikkelaars. Bovendien zou het een enorm be drag kosten. Volgens Twynstra- Gudde zijn er echter mogelijkhe den waarmee wij als gemeente voor een minder groot bedrag tóch invloed kunnen uitoefenen en de regie pakken." Veel concreter dan dat kan Begijn het nog niet maken op dit moment. Verder onderzoek van TwynstraGudde moet hier helderheid over geven, laat hij we ten. Guido van der Heijden Terneuzen Met die boodschap kwam Martijn Niehof van KuiperCompagnons. Tijdens een raadsinfor- matiebijeenkomst kwam hij met adviezen hoe de binnenstad van Terneuzen beter kan. Al jaren broedt de gemeente Terneuzen op een aanpak van de binnenstad. Een veelkoppig monster van winkelleegstand en verpaupe ring. Inretail nam een kijkje in het winkelhart, het Kadaster bood gegevens waarmee duide lijk werd hoe de staat van de detailhandel is, huurders en vastgoedeigenaren werden met elkaar in contact gebracht. Het leverde welis waar inzichten op maar nog weinig feitelijke plannen. Tot donderdagavond. Toen kregen Terneu- zense raadsleden een eerste plan te zien. Ter- neuzen moet de krachten verdelen. Het win keloppervlak moet met dertig procent worden teruggebracht. Het kernwinkelgebied verhuist van de Noordstraat naar de Kennedylaan, de Noordstraat wordt een overgangszone van wonen en winkelen naar de Nieuwstraat, waar de nadruk meer op cultuur komt te liggen. Horeca concentreert zich rond de Markt en in Oud-Terneuzen. Het opknappen van de Raadsliedenbuurt is ook een wens. De wijk kent veel goedkopere, vaak verpauperde panden. Het wordt een las tige klus schatte VVD'er Michiel Groeneveld in. ,,Er zijn relatief weinig sociale woningen in die wijk. J e kunt daar via woningbouwver enigingen minder invloed uitoefenen. Erwin Uil van TwynstraGudde onderkende dat het lastig zou worden maar veronderstelde dat, wanneer een verbeteringsslag eenmaal in gang gezet is, de overige bewoners wel zullen volgen. zaterdag 18 september 2021 VL 'Puist die uitgeknepen moet worden' Guido van der Heijden Terneuzen POLSKISKLEP SUPERMARKET SLIJTERIJ 5T!1! i. - V--"-\ t Het ABC-complex in Terneuzen, waar A en B (Albert Heijn en Blokker) al lang weggetrokken zijn. Alleen C&A zit er nog. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Het ABC-complex met zicht op de Noordstraat. -Jack Begijn, wethouder Terneuzen moet meer kijken naar wat voor leuks de stad wel te bieden heeft dan blijven mokken over wat er mis is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 134